معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام موسی کاظم‌(ع) گفت: روشنگری و تبیین اسلام ناب، مبارزه با انحرافات و کج‌روی‌ها، حلم و بردباری، سخاوت و بخشش، عبادت و بندگی از مهم‌ترین ویژگی‌های امام موسی‌کاظم‌(ع) است.

روشنگری و تبیین اسلام از ویژگی‌های امام کاظم(ع) بود

به گزارش گلستان ۲۴؛ حجت‌الاسلام رضا دیلمی، معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان در گفت‌و‌گو با ایکنا از گلستان، بیان کرد: امام موسی‌کاظم(ع) تبیین‌گر اسلام بود و تا لحظه شهادت در برابر جنگ روانی دستگاه خلافت و انحرافات ایستادگی کرد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام موسی کاظم‌(ع) گفت: روشنگری و تبیین اسلام ناب، مبارزه با انحرافات و کج‌روی‌ها، حلم و بردباری، سخاوت و بخشش، عبادت و بندگی از مهم‌ترین ویژگی‌های امام موسی‌کاظم‌(ع) است.

حجت‌الاسلام دیلمی افزود: توجه ویژه به مؤلفه مهم تربیتی یعنی شرح صدر و بردباری یکی از ویژگی‌های مهم امام هفتم‌(ع) بود و به همین دلیل، لقب «کاظم» به آن حضرت دادند، یعنی کسی که فروبرنده خشم و حلم را با علم و عقلانیت آراسته است.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان با بیان اینکه امام موسی‌کاظم‌(ع) تلاش می‌کرد با کلامی نافذ و با نرمی و مهربانی، بستر تربیت و رشد‌ کسانی که اسیر شبهات و جنگ روانی دشمن شده‌اند را فراهم کند، تصریح کرد: توجه ویژه به مستمندان و نیازمندان و اطلاع از احوال زندگی آنها از دیگر ویژگی‌های امام موسی‌کاظم‌(ع) بود. ایشان با مردم ارتباط نزدیک و مستقیم داشتند.

وی در ادامه با اشاره به شرایط دوره امامت امام موسی‌کاظم‌(ع)، گفت: دوره امامت امام موسی‌کاظم‌(ع) یکی از دوران‌های بسیار تأثیرگذار در تاریخ اسلام است. ایشان در طول ۳۵ سال امامت با چند خلیفه دستگاه ظلم عباسی یعنی منصور دوانیقی، مهدی عباسی، هادی عباسی و هارون‌الرشید هم دوره بود و همواره در برابر ظلم و جور آنها با صلابت و اقتدار به تبیین اسلام و روشنگری پرداخت و هرگز در برابر ظلم و ستم خلفای عباسی تسلیم نشد.

حجت‌الاسلام دیلمی با بیان اینکه امام کاظم(ع) مانند پدر بزرگوارش به تربیت شاگردان و استحکام و گسترش حوزه و مبانی و باورهای دینی و علمی پرداخت، تصریح کرد: بیشترین دوران امامت امام موسی‌کاظم‌(ع) در عصر هارون الرشید بود و در این دوران همواره با ظلم و جور این خلیفه عباسی با قاطعیت برخورد می‌کردند و از همین رو دستگاه خلافت چون اثرات روشنگری امام را می‌دید آن حضرت را به زندان انداخت ولی امام تا لحظه شهادت نیز در برابر انحرافات، تهدیدات و فشارهای هارون الرشید ایستادگی کرد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی‌ گلستان بیان کرد: سیره زندگی ائمه اطهار‌(ع)‌، اسوه‌های بی‌بدیل و تمام نشدنی، تعالی و رشد بشری‌اند و‌ کسانی که الگوهای عملی آنها در زندگی براساس گفتمان قرآن و عترت است رستگار و همواره در هر جا که باشند خیر آفرین و مایه عزت و سربلندی هستند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار