معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: اولویت اعتبارات مهندسی رودخانه‌ها در کشور با استان های آسیب‌دیده از سیل از جمله گلستان است.

اولویت اعتبارات مهندسی رودخانه‌ها با استان‌های سیل‌زده است

به گزارش گلستان 24 ؛جهانگیر حبیبی عصر امروز پس از بازدید از سدهای استان اظهار داشت: برای طرح‌های مهندسی رودخانه‌ها براساس بضاعت قانون بودجه کشور، سالانه اعتباراتی لحاظ می‌شود ولی میزان تخصیص اعتبارمناسب نیست.

وی گفت: با توجه به سیلاب‌های رخ داده و مشخص شدن نقش پروژه‌های مهندسی رودخانه‌ها در کاهش خسارات سیلاب، نیاز به اعتبار و حمایت همه دستگاه‌ها به ویژه سازمان برنامه و بودجه، دستگاه قضایی، وزارت کشور و شهرداری‌ها به‌عنوان متولی اصلی پیشگیری از سیل در شهرها و روستاها هستیم تا شاهد کاهش خسارت‌های سیل در استان باشیم.

حبیبی افزود: به طور قطع اولویت ما در مهندسی رودخانه، استان‌هایی مانند گلستان است که نیازمند توجه بیشتری هستند.

وی بیان داشت: سیلی که در گلستان اتفاق افتاد ظرفیت و دبی رودخانه‌ها و حجم بارش به گونه‌ای بود که از توان و ظرفیت سازه‌های در مدار بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای از جمله سد وشمگیر خارج بود.

حبیبی افزود: هرچند با این ظرفیت کم، در هدایت آب به خارج از شهر آق‌قلا نیز اقدامات خوبی انجام شد که از جمله می‌توان به ایجاد کانال هدایت سیلاب در شهر آق‌قلا و عدم عبور بخش زیادی از آب از درون شهر اشاره کرد که کار بزرگی بود.

وی با تأکید بر تقویت اعتبار پروژه‌های سدسازی و مدیریت سیلاب در استان گفت: طرح جامع مدیریت سیلاب استان تهیه شده و لازم است با اختصاص اعتبار مورد نیاز ضمن اجرا، بر اساس شرایط سیلاب‎های اخیر بهینه شود. همچنین به موازات آن در مبحث شهرسازی نیز متولیان موضوع در توسعه و بازنگری فضای شهری به‌گونه‌ای اقدام کنند تا در معرض سیلاب دشت ومجاری آبی قرار نگیرند.

حبیبی درباره علاج بخشی سد وشمگیر گفت: بحث علاج بخشی وشمگیر در این چند سال بسیار پیگیری شده، مکاتبات متعدد هم از طریق شرکت مدیریت منابع آب ایران انجام ولی اعتبار مناسبی تخصیص داده نشده است. هر چند حجم مخزن فعلی سد  وشمگیر برای سیلاب‌های گرگانرود مناسب نیست اما با اجرای طرح علاج بخشی ضمن بهبود شرایط تامین آب برای مصارف و سرمایه‎گذاری‌های موجود، لازم است از تمامی ظرفیت‌ها در مدیریت سیلاب استفاده کرد.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار