از فواید ورزش کردن مستمر چه می دانید؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ خیلی از افراد به دلایل مختلف مثل نداشتن وقت، نداشتن انگیزه، کمبود آگاهی و تنبلی ورزش را در برنامه ی روزانه خود نمی گنجانند و مسلما از فواید آن بی بهره می مانند. از مهم ترین فایده های ورزش کردن که محققان طی بیانیه ای آن را اعلام کردند، کاهش ابتلا به بیماری های قلبی عروقی است.
جامعه ما، با میانگین سنی بسیار پایینی که دارد، طبیعتاً به ورزش اقبال بسیار نشان می دهد. این اقبال عمومی، در رفتار های روزمره ما به خوبی قابل مشاهده است. به نظر شما وضعیت ورزش در جامعه ما چگونه است؟ یکی از بحث های همیشگی و روزمره اغلب ما در محیط های کاری و در وسایل نقلیه عمومی، در مورد نتایج مسابقات ورزشی است.
ورزشکاران در کشور ما بسیار محبوب و مورد توجه اند. یکی از شبکه های تلویزیونی بیشتر به ورزش می پردازد و نشریات ورزشی فروش فوق العاده ای دارند. ولی متأسفانه، با وجود این گرایش فوق العاده، سطح سلامت و آمادگی جسمانی عمومی جامعه بسیار پایین است. باید پذیرفت که ما بیشتر دوست داریم به تماشای ورزش بنشینیم یا در مورد آن صحبت کنیم و کمتر خود به ورزش می پردازیم، نگاه ما بیشتر به پوسته جذاب و هیجان انگیز ورزش قهرمانی است. مسلماً یکی از دلایل این برخورد سطحی و غیر مفید و کاذب، از کمبود های موجود در معرفی درست ورزش های عمومی و درمانی و تمایز آن از ورزش قهرمانی است.
سهم عمده ای از این آشنایی و معارفه، باید در نظام آموزش و پرورش و به همت معلمان انجام گیرد. زیرا آموزش و پرورش و به همت معلمان انجام گیرد. زیرا آموزش های اولیه انتقال می یابد، برای درونی شدن و ایجاد تغییرات رفتاری اقبال بیشتری دارند. از این رو، موضوع اصلی این مقاله نیز معرفی جنبه های مفید ورزش عمومی و پایه، یعنی ورزشی است که عموم مردم بتوانند آن را انجام دهند

ورزش و سلامتی

تحقیقات فراوانی مؤید آن است که فعالیت فیزیکی و ورزشی با سلامت ارتباط بسیار نزدیکی دارد. مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلبی، با ورزش کاهش می یابد و حتی پس از ابتلا، جلو پیشرفت آن را می گیرد. اگر توجه کنیم که بیماری های عروق کرونر، دلیل اصلی مرگ بسیاری از افراد است، اهمیت مطلب روشن تر می شود.
ورزش مستمر، از میزان ابتلا به سرطان، سکته مغزی و پرفشاری خون می کاهد و به بیماران چاق، افسرده، قندی و آنان که افزایش چربی خون دارند، برای کنترل مشکلشان کمک می کند. مطالعات انجام شده در طی 8 سال روی 13000 نفر نشان داد که حتی یک آمادگی جسمانی و متوسط نیز با کاهش میزان ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان همراه است. وقتی از کسی که مرتب ورزش می کند، سؤال کنید که از ورزش چه سودی می برد، پاسخ خواهد داد: ورزش به من احساس بهتری می دهد. این احساس بهتر بودن از راه های گوناگون به دست می آید که یکی از آنها، افزایش توانایی قلب و ریه هاست.
همه ما روزانه در معرض فشار های روانی و تنش های فراوانی قرار دادیم که در دراز مدت اثر فرساینده عمیقی بر جسم وروانمان می گذارد. یافته های اخیر حاکی است که آثار ورزش بر سیستم هورمونی، پیامبر های عصبی و سیستم شیمیایی خون، باعث تعدیل پاسخ بدن به تنش های خارجی می شود. در اثر ورزش منظم، مواد شبه مخدری مهمی در مغز و سیستم عصبی ساخته می شود؛ که باعث ایجاد نشاط و سرزندگی و خوشحالی می گردد. ورزش احتمالاً پیری را به تأخیر می اندازد، از میزان ابتلا به پوکی استخوان و کمر درد می کاهد و خواب را بهتر می سازد

تاثیرات مهم ورزش بر سلامت بدن

1 بهتر کردن حالت و عملکرد های روانی فرد
2 بهتر کردن شکل ظاهری فرد
3 بهبود عملکرد سیستم قلب و ریه ها
4 بهبود قدرت و استقامت عضلات بدن
5 تعدیل پاسخ به تنش ها و فشار های روانی
6 محافظت از بروز کمر درد
7 به تأخیرانداختن احتمالی پیری
8 حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از چاقی
9 کم کردن خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلبی
10 ایجاد آرامش و رخوت عضلانی طبیعی و خوشایند
11 کم کردن احتمال پوکی استخوان
12 بهبود قدرت تعادل و هماهنگی بدن
13 در افراد مسن، ورزش خطر سقوط و زمین خوردن را کم می کند و بر ظرفیت عملکردی آن ها می افزاید
14 در خانم ها ورزش علایم ناخوشایند قبل از عادت ماهانه را کم می کند، از علایم آندومتریوز می کاهد و تنش ناشی از وضع حمل را کمتر می کند.
15 ورزش باعث ارتقای کیفیت زندگی می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

آخرین اخبار