معاون خدمات‌ شهری شهرداری بندرعباس از اختصاص 10 دستگاه خودروی مشخص برای بهبود روند اجرای مرحله دوم«طرح تپش»(تفکیک پسماند شهری بندرعباس) خبر داد.

افزایش محلات هدف در اجرای«طرح تپش»

به گزارش گلستان ۲۴؛ اسماعیل موحدی‌نژاد در حاشیه آغاز دومین مرحله طرح تپش، اظهار کرد: این طر به منظور تفکیک زباله تر و خشک از مبداء اهداف مختلفی را دنبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه مرحله نخست این طرح به صورت آزمایشی در سه محله از هر منطقه طی شش ماهه دوم سال گذشته اجرا شده است، افزود: مرحله دوم این طرح نیز در سال جاری آغاز شده و شش محله نیز شامل خیابان امامت، کوی ولیعصر، چهار باغ، شهرک نور، 400 دستگاه و پیامبر اعظم(سایت‌های قشم شمالی و جنوبی) تحت آموزش قرار گرفته‌اند و در حال حاضر به درخواست شهروندان زباله‌های تفکیک شده جمع‌آوری می‌شود.

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس با بیان اینکه تفکیک زباله از مبداء و خارج کردن زباله از منازل در ساعت مشخص جزو مهمترین اهداف این طرح بوده است، خاطرنشان کرد: ارزیابی اجرای مرحله نخست نشان داد که نتایج و اهداف مورد نظر کسب شده و به همین دلیل، امسال 10 محله به طرح اضافه شده است.

موحدی‌نژاد با بیان اینکه در اجرای مرحله دوم از طرح، هر کدام از نواحی 10 گانه شهرداری یک محله را پوشش می‌دهند، گفت: 10 دستگاه خودرو برای این محلات اختصاص یافته و علاوه بر آن، اقلام مورد نیاز، بروشور و بسته‌های آموزشی نیز در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه آموزش بخش مهم اجرای این طرح است، ادامه داد: برای هر کدام از مناطق سه‌گانه شهری بندرعباس، شش آموزش‌گر در نظر گرفته شده که ضمن مراجعه به درب منازل و تشریح جزئیات طرح تپش، اقلام در نظر گرفته شده را توزیع می‌کنند.

این مقام مسئول با اظهار اینکه اجرای طرح تپش حاصل بحث و چاره‌اندیشی به منظور پیدا کردن راه‌حل کاهش هزینه‌های بخش تنظیف و جمع‌آوری زباله است، بیان کرد: تفکیک زباله از مبداء، بهترین روش برای دستیابی به این هدف بود، چرا که در حال حاضر روزانه حدود 400 تن زباله با صرف هزینه ماهیانه 45 میلیارد ریال از سطح شهر جمع‌آوری می‌شود.

موحدی‌نژاد تصریح کرد: اگر موفق به اجرای صحیح و دقیق این طرح شویم، بخش قابل توجهی از هزینه‌های لازم برای تنظیف و جمع‌آوری زباله صرفه‌جویی شده و می‌توان همین منابع را در راستای بهبود زیرساخت‌های عمرانی و زیباسازی شهر استفاده کنیم.

معاون خدمات‌شهری شهرداری بندرعباس با بیان اینکه برای دستیابی به این هدف، عوامل زیادی از مجموعه شهرداری دخیل هستند، اظهار کرد: همراهی و همکاری مردم برای پیشبرد هرچه‌بهتر اجرای طرح تپش لازمه اجرای موفق طرح است.

وی گفت: سال آینده محلات دیگری نیز به این طرح اضافه می‌شود و امیدواریم به نقطه‌ای برسیم که بتوان با همراهی شهروندان کل شهر را تحت پوشش قرار دهیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه بررسی‌ها نشان‌دهنده رضایت شهروندان و کاهش زباله‌های جمع‌آوری شده در این سه محله است، تاکید کرد: کاهش 50 درصدی زباله‌ها و تفکیک اصولی در سه محله هدف اجرای طرح آزمایشی، دستاورد مهم«تپش» به عنوان هدف اصلی بوده است.

معاون شهردار بندرعباس با اشاره به اینکه هزینه‌های حاصل از صرفه‌جویی در این محلات، در همان بخش‌ها هزینه شده است، افزود: اجرای این طرح در بندرعباس به عنوان الگویی در سایر شهرها قرار گرفته است.

اضافه می‌شود، محلات الهیه شمالی، کوی فرهنگیان، سید کامل و 600 دستگاه در ادامه مرحله دوم اجرای طرح تپس تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

/برنا

ارسال نظر

آخرین اخبار