آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی دینی عراق امروز (شنبه) به پرسش‌هایی که درباره متوفیان بر اثر کرونا به دفتر ایشان ارسال شده بود، پاسخ دادند.

فتوای آیت الله سیستانی درباره غسل و کفن متوفیان کرونا

به گزارش گلستان ۲۴؛ در این پاسخ‌ها به پرسش‌هایی درباره نحوه غسل، کفن و خاک سپاری متوفیان بر اثر کرونا اشاره شده است.

در این پاسخ‌ها که در قالب بیانیه‌ای تاکید شده است که باید غسل، حنوط، کفن و موارد مربوطه با رعایت جوانب احتیاط انجام گیرد.

در این فتوا آمده است که در صورتی که امکان غسل وجود نداشته باشد، به تیمم اکتفا شود و در صورتی که تیمم هم امکان نداشته باشد و یا مقامات کشور مانع آن شوند، میت بدون غسل و تیمم دفن شود.

ایشان همچنین یادآور شده‌اند که در چنین حالتی حنوط لازم نیست و هیچ جایگزینی ندارد.

متن کامل پرسش‌ها و پاسخ‌های آیت الله سیستانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

سوال: آیا غسل مسلمانی که به دلیل این بیماری فوت کرده، همانند دیگر اموات واجب است یا تیمم کفایت می‌کند؟ و اگر مقامات مربوطه اجازه تیمم را نیز ندهند به طوری که میت در کیسه‌های مخصوصی همراه با مواد نگهدارنده شیمیایی قرار داده می شود و بازکردن این کیسه‌ها پیش از دفن ممنوع است، چه کار باید کرد؟

پاسخ: اگر از ترس انتقال بیماری، امکان غسل میت وجود نداشته باشد، اما امکان تیمم حتی با وجود استفاده از دست کش مهیا باشد، باید انجام شود اما اگر تیمم هم میسر نباشد، و یا مقامات مربوطه از آن منع کنند، بدون غسل و تیمم دفن صورت گیرد.

سوال: اگر حنوط میت و مالیدن کافور به محل‌های هفتگانه سجده ممکن نباشد، آیا جایگزینی برای آن وجود دارد؟

پاسخ: در چنین شرایطی حنوط ساقط می‌شود و جایگزینی ندارد.

سوال: آیا تکفین سه گانه میت واجب است؟ و اگر مقامات اجازه بازکردن کیسه‌ای که با آن میت پوشانده شده را ندهند، چه باید کرد؟

پاسخ: تکفین میت با لباس‌های سه گانه حتی روی کیسه واجب است و اگر امکان تکفین میت با همه آنها میسر نباشد، باید با هر آنچه از آنها که میسر است مانند ملحفه‌ای که تمام بدن را می‌پوشاند، کفن شود.

سوال: در برخی از کشورهای غیر اسلامی، اجساد متوفیان کرونا سوزانده می‌شود؛ آیا جایز است اجازه داده شود جسد مسلمان سوزانده شود یا خانواده‌اش باید مانع آن شوند؟

پاسخ: سوزاندن جسد میت مسلمان جایز نیست و باید بستگانش و دیگران مانع آن شوند و نسبت به دفن آن بر اساس هرآنچه در شرع حنیف واجب شده، اصرار ورزند.

منبع: شفقنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار