بسیاری از افراد دچار مشکلات مرتبط با حس بویایی خود شده اند، در بعضی از افراد به طور کامل این حس از بین می‌رود و در بعضی افراد به صورت خفیف‌تر بروز می کند. از دست رفتن حس بویایی دلایلی دارد که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

دلایلی که باعث از دست دادن حس بویایی میشوند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از کارگر آنلاین_ کووید ۱۹ (کرونا): بسیاری از افراد که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، از دست دادن حس بویایی  را تجربه کرده اند.

_ مصرف برخی از داروها: دارو‌هایی مانند میگرن، ضد اضطراب و برخی آنتی بیوتیک‌ها ممکن است حس بویایی را دچار اختلال کنند.

_ آنفلوانزا: افرادی که به سرماخوردگی شدید یا آنفلوانزا مبتلا می‌شوند، بویایی آن‌ها دچار مشکل می‌شود.

_ کم کاری تیروئید: بعضی از بیماری‌های سیستماتیک مانند تیروئید می‌توانند حس بویایی را با مشکل مواجه کنند.

_ سکته مغزی: برخی از افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند حس بویایی خود را از دست خواهند داد.

_ افزایش سن: با افزایش سن در برخی از افراد مشکلاتی را در بافت بینی به وجود آورده و باعث اختلال در حس بویایی می‌شود.

_ کمبود‌های تغذیه ای: کمبود روی، ویتامین‌های A و B۱۲ می‌تواند از عوامل اختلال در حس بویایی باشد.

_ دیابت کنترل نشده: افرادی که دیابت دارند در تمایز و تشخیص رایحه‌های مختلف دچار مشکل می شوند.بویایی

_ پرتو درمانی سر و گردن: یکی از عوارض پرتو درمانی برای سرطان‌های سر و گردن، می تواند از دست دادن حس بویایی را به دنبال داشته باشد.

_ عفونت‌های سینوسی: عفونت سینوسی می تواند باعث التهاب در اطراف بینی شود که این موضوع در بعضی موارد حتی باعث از دست رفتن حس بویایی می شود.

_ سیگار کشیدن: سیگار به دلیل دارا بودن نیکوتین باعث اختلال در حس بویایی می‌شود.

_ الکل: مصرف الکل باعث می‌شود حس بویایی افراد کاهش یابد.

_ بیماری ام اس: ام اس یک بیماری التهابی مزمن در سیستم اعصاب مرکزی است. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است به مرور زمان حس بویایی خود را از دست دهند.

_ پولیپ بینی: به دلیل رشد خوش خیم بافت داخلی یا مخاط بینی پولیپ ایجاد می‌شود که یکی از علائم پولیپ بینی کاهش حس بویایی است.

_ پارکینسون: پارکینسون می‌تواند مشکلات حرکتی و غیر حرکتی در افراد به وجود آورد. یکی از مشکلات غیر حرکتی این بیماری کاهش حس بویایی است.

_ کوکائین: یک ماده مخدر اعتیاد آور است که مصرف این ماده می‌تواند باعث از بین رفتن حس بویایی در افراد شود.

_ ضربه مغزی: شایع‌ترین عامل از دست رفتن حس بویایی ضربه مغزی است که باعث می‌شود قسمتی از مغز که مرتبط با این حس است از بین برود.

_ آلرژی فصلی: آلرژی فصلی بسیار شایع است که به بیماری سرماخوردگی شباهت دارد؛ زیرا با عطسه، آبریزش بینی و سرفه همراه می شود. افرادی که دچار حساسیت‌های فصلی هستند، به دلیل تحریک دیواره‌های داخلی بینی ممکن است به از دست دادن حس بویایی دچار شوند.

_ آلزایمر: شایع‌ترین بیماری زوال عقل آلزایمر است که ایجاد اختلال در حس بویایی جزء اولین نشانه‌های ابتلای سالمندان به بیماری آلزایمر محسوب می شود.

_ تومور مغزی: یکی از علامت‌های تومور مغزی به وجود آمدن اختلال در عصب بویایی است.

باید به این نکته توجه داشت که موارد اشاره شده در ارتباط با از دست دادن حس بویایی را می توانید با تغییراتی در سبک زندگی اصلاح کنید. مواردی مانند ترک سیگار، رژیم غذایی متعادل، تمیز نگه داشتن بینی و فعالیت بدنی، عدم استفاده از شوینده‌های دارای کلر و عدم استفاده از الکل در محافظت از حس بویایی بسیار حائز اهمیت است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار