همزمان با افت بورس، ارزش برگه‌های سهام عدالت کاهش پیدا کرده؛ الان زمان مناسبی است تا بررسی کنیم و بفهمیم چه کسی واقعا برنده شده است.

چه افرادی برنده های آزادسازی سهام عدالت هستند؟

به گزارش گلستان ۲۴؛ چهارماه از آزادسازی سهام عدالت گذشته و حالا می‌توانیم بررسی کنیم کدام روش سرمایه‌گذاری مستقیم یا غیرمستقیم، بیشتر به نفع مشمولان سهام عدالت بوده.

از یک طرف آنهایی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند، ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی‌شان بعد از صعود به قله ۲۰ میلیون تومانی، حالا به ۱۶ میلیون تومان رسیده و از طرف دیگر آنهایی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند، حالا در یک قدمی فروش سهامشان قرار دارد.

آنها سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی هستند که تا حالا یکی از آنها وارد بورس شده و شرایط ویژه‌ای دارد. طوری که برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی سهام عدالت آنها حالا ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌ارزد و در بورس مشتری ۲۲ میلیون تومانی دارد. در این گزارش شرایط دو گروه ۲۹ میلیون نفری سهامداران غیرمستقیم و ۲۰ میلیون نفری سهامداران مستقیم بررسی می‌شود تا ببینیم کدام گروه انتخاب بهتری در روش آزادسازی سهام عدالت داشته‌اند.

ارزش سهام عدالت مالکان غیرمستقیم؛ ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۲۹ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت در فرآیند آزادسازی، سراغ روش غیرمستقیم برای مدیریت سهام عدالتشان رفته‌اند و حالا صاحب سرمایه حدود ۱۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومانی هستند. البته خیلی از آنها فعلا نمی‌توانند سهام عدالتشان را بفروشند.

آنها به جای اینکه سهامدار شرکت‌های بورسی مثل پتروشیمی خلیج‌فارس و فولاد مبارکه اصفهان باشند، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند. فعلا باید منتظر ورود شرکت سرمایه‌گذاری استان خودشان به بورس بمانند تا بتوانند سهام عدالت خود را بفروشند.

درحال‌حاضر صرفا مشمولان استان خراسان جنوبی امکان فروش سهامشان را دارند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری این استان با نماد وسخراج به بورس آمده و سهام آن در حال معامله است. دیروز هم شرکت سرمایه‌گذاری استان قم با نماد وسقم به بوررس آمد اما هنوز معاملات آن شروع نشده است.

آنطور که سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت می‌گوید مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، به ازای برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی، صاحب ۱۲۴ هزار سهم شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با ارزش اسمی ۱۰۰ تومان می‌شوند. به عبارتی ارزش اسمی سهام هر کدام از این مشمولان ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

توجه داشته باشید که این مورد صرفا ارزش اسمی است و نهایتا قیمت سهام این شرکت‌ها مشخص می‌کند که سهام عدالت مشمولان غبرمستقیم چقدر ارزش دارد. با مراجعه به سایت sahamedalat.ir می‌توانید تعداد سهام خود در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را مشاهده کنید.

قیمت هر سهم شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی به عنوان نخستین شرکت استانی که وارد بورس شده، درحال‌حاضر ۱۷۶ تومان است و برای خرید آن صف خرید طولانی شکل گرفته است. مثلا دیروز ارزش سفارش‌های خرید برای نماد وسخراج به شش میلیارد تومان می‌رسید و این یعنی دیروز می‌شد به صورت آنی شش میلیارد تومان سهام عدالت را در بورس فروخت.

با این حساب درحال‌حاضر آنهایی که موفق شده‌اند سهام عدالت خود را در نماد وسخراج به ترکیب دارایی‌هایی‌شان در بورس اضافه کنند، می‌توانند سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی خود را به قمیت ۲۱ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان بفروشند. البته ارزش واقعی این واحدها کمتر است.

آنطور که ناظر بازار هر روز در پیام خود اعلام می‌کند، ارزش هر سهم شرکت سرمایه‌گذاری استان خرارسان جنوبی ۱۴۱ تومان است و این یعنی کسانی که در آزادسازی سهام عدالت روش غیرمستقیم را انتخاب کده بودند، احتمالا درحال‌حاضر به سرمایه ۱۷ میلیون و ۴۸۰ هزار تومانی هستند.

به همین نسبت کسانی که سهام عدالت یک میلیونی دارند، سرمایه‌شان به حدود ۳۵ میلیون تومان می‌رسد. از آنجایی که معلوم نیست بقیه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هم مثل خراسان جنوبی با چنین شرایطی در بورس مواجه شوند و قیمت سهامشان از ارزش واقعی‌شان بیشتر شود، بهتر است همان ارزش واقعی را مبنا بگیریم.

در چنین حالتی ارزش سهام عدالت مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، رقمی حدود ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود. روند نزولی بورس، ارزش سهام عدالت مالکان غیرمستقیم را هم کاهش داده است.

نخستین روزی که معاملات سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی شروع شده بود، ارزش هر سهم ۱۶۳ تومان بود. ۱۲۴ هزار سهم مشمولان سهام عدالت حدود ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود. در هفته‌های اخیر که بورس روند منفی به خود گرفته، سرمایه گذارهای غیرمستقیم، کمتر از آنهایی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند متضرر شده‌اند.

کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کره‌اند بعد از ثبت‌نام در سامانه سجام، احراز هویت، دریافت کد بورسی، ثبت‌‌نام در کارگزاری‌ها و دریافت نام کاربری و رمز عبور سامانه معاملات آنلاین، می‌توانند با استفاده از گزینه تغییر کارگزار ناظر، سهام خود را به ترکیب دارایی کارگزاری خود اضافه کنند و در صورت تمایل آن را در بورس بفروشند.

آنطور که مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران اعلام کرده، کار پذیرش و ورود به بورس همه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مرتبط با سهام عدالت تا ۱۵ شهریور امسال به پایان می‌پذیرد.

سهام عدالت مربوط به کسانی که ساکن هر استان هستند، در سبد پورتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری همان استان قرار می‌گیرد و از طرف سازمان خصوصی به شرکت سرمایه‌گذاری منتقل می‌شود و مشمولان سهام عدالت با توجه به ارزش ۵۰۰ هزار تومانی یا یک میلیون تومانی، صاحب سهام این شرکت‌ها می‌شوند. اینکه شما سهامدار کدام شرکت می‌شوید، بستگی به محل سکونتتان در زمان عرضه سهام عدالت یعنی ۱۳سال پیش دارد.

ارزش سهام عدالت مالکان مستقیم، ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

۲۰ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت در فرآیند آزادسازی روش سرمایه‌گذاری مستقیم را انتخاب کرده‌اند. ریزش شاخص بورس از کانال دو میلیونی به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد کلی به ضرر آنها تمام شده است. آمارها نشان می‌دهد از مجموع ۲۰ میلیون نفری که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند تا حالا حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یعنی حدود ۱۱ درصد، بخشی از سهام عدالت خود را فروخته‌اند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت می‌گوید، تا اینجای کار هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان پول حاصل از فروش سهام عدالت به حساب مشوملان واریز شده است.

بررسی تغییرات روزانه ارزش سهام عدالت نشان می‌دهد ارزش برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی برای چند روز به بیش از ۲۰ میلیون تومان رسیده بود و رکورد آن مربوط به چهارم مردادماه است که ارزش هر برگه ۵۳۰ هزار تومانی سهام عدالت به ۲۰ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان رسید. آن زمان شاخص کل در محدوده یک میلیون و ۹۵۰ هزار واحدی قرار داشت.

بعد از سپری شدن مردادماه خونین بورس و ریزش روزهای اخیر، شاخص کل در محدوده یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحد رسیده و دیروز ارزش برگه‌های ۵۳۰ هزار تومانی سهام عدالت تا ۱۶ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد که نشان می‌دهد روند نزولی بازار، حدود ۱۸ درصد به مشمولان سهام عدالت ضرر رسانده است.

آنهایی که ابتدای مردادماه ۳۰ درصد سهام عدالت ۲۰ میلیونی خود را فروختند، احتمالا تا حالا از کارگزار ناظرشان شش میلیون دریافت کرده‌اند.

از ۱۹ مردادماه امکان فروش ۳۰ درصد دیگر از سهام عدالت فراهم شده و درحال‌حاضر اگر بخواهید ۶۰ درصد سهام عدالت خود را بفروشید، نهایتا ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان نصبتان خواهد شد. تازه اگر همه چیز خوب پیش برود و کارگزاری به موقع پول فروش سهام عدالت راه به حساب شما واریز کند.

کاهش ۱۸ درصدی سهام عدالت، تنها دردسر مشمولانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند نیست. در سه ماهی که از شروع آزادسازی سهام عدالت گذشته، واریز نشدن پول فروش سهام عدالت به حساب مشمولان کلی جنجال به پا کرده بود.

اخیرا مانع جدیدی پیش روی فروشنده‌های سهام عدالت قرار گرفته است.از آنجا که فروش سهام توسط کارگزاری‌ها تا حدودی بر روند کاهشی بازار تاثیر می‌گذاشت، سازمان بورس تصمیم گرفت فروش سهام عدالت را در بازار متوقف کند و بر این اساس دیگر سهام عدالت مستقیما در بورس فروخته نمی‌شود، بلکه به صورت بلوکی و عمده به سرمایه‌گذارهای بزرگ واگذار خواهد شد.

این مورد می‌تواند به نفع مشمولان سهام عدالت تمام شود. چراکه فروش سهام در شرایط فعلی بورس گزینه چندان مناسبی به نظر نمی‌رسد.

آنطور که حسین فهیم دیروز درباره جلسه شورای بورس اعلام کرده، بانک‌ها موقتا برای خرید سهام عدالت اجازه دارند. با این حساب دیگر سهام عدالت در بورس فروخته نمی‌شود بلکه مشمولان سهام خود را مستقیما به بانک‌ها خواهند فروخت.

خیلی از مشمولان سهام عدالت که سفارش فروش سهام خود را در کارگزاری‌ها ثبت کرده‌اند، همچنان از واریز نشدن پول فروش سهامشان خبر می‌دهند. تا حدودی می‌توان آنها را بزرگترین بازنده سهام عدالت دانست. به خصوص آنهایی که بعد از شروع روند منفی بازار، سفارش فروش خوود را ثبت کرده‌اند و حالا باید منتظر باشند و ببینند سهامشان با چه قیمتی در بازار قرمز رنگ روزهای گذشته فروخته شده.

از آنجا که در قرارداد فروش سهام عدالت توسط کارگزاری‌ها، زمان و قیمت فروش کاملا بر عهده کارگزار ناظر است، مشمولان سهام عدالت نسبت به آن حق اعتراض ندارند و ممکن است نهایتا با ارزان فروشی سهام عدالت در این بازار منفی روربه رو شوند.

از طرف دیگر امکان تغییر کارگزار ناظر سهام عدلت وجود ندارد و فعلا با همان کارگزاری که در ابتدا فروش سهام عدالت را به آن واگذار کردید، سر کنید.

آنهایی که سهام عدالت خود را در یک هفته گذشته فروخته‌اند، احتمالا برزگترین بازنده‌ها در بین مشموملان سهام عدالت هستند. سهام آنها توسط کارگزاری‌ها در بازار منفی این روزها فروخته می‌شود و ارزش فعلی سهامشان با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به ابتدای مردادماه، به ۱۶ میلیون تومان رسیده و با فروش ۶۰ درصد سهامشان، کمتر از ۱۰ میلیون تومان نصیبشان خواهد شد.

در طرف مقابل کسانی که روش غیرمستقیم را در مدیریت سهام عدالت انتخاب کردند و حالا سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هستند، احتمالا بزرگترین برنده‌ها در بین مشمولان سهام عدالت به حساب می‌آیند.

حداقل شرایط فعلی سهام شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی به عنوان نخستین شرکتی که وارد بورس شده نشان می‌دهد ارزش سهام عدالت این مشمولان درحال‌حاضر حدود ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و با توجه به صف خرید سهام این شرکت در بورس، می‌توانند برگه‌های ۵۰۰ هزار تومانی سهام عدالت را به قیمت ۲۲ میلیون تومان بفروشند.

 
منبع: تجارت نیوز

 

ارسال نظر

آخرین اخبار