نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان امروز دوشنبه ۲۸ مهرماه در جمع طلاب و روحانیون همدان، با اشاره به مباحثی که اخیراً در سطح جامعه درباره صلح امام حسن(ع) مطرح شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

به سادگی نمی‌توان در مورد مسائل تاریخی نظر داد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی اظهار کرد: در زمینه این واقعه تاریخی مطرح شده است که امام حسن(ع) در جواب برخی افراد که به صلح حضرت معترض بودند، فرمودند این خواسته اکثریت مردم بوده است و بنابراین من هم صلح کردم. 

وی با بیان اینکه این مسئله در سطح عمومی و فضای رسانه‌ای مطرح شده است، افزود: به نظر می‌رسد درباره اینگونه مباحث باید بررسی علمی، تاریخی و تحلیلی انجام شود و فارغ از فضای سیاسی این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

شعبانی موثقی با تأکید بر اینکه به سادگی نمی‌توان در مورد مسائل تاریخی نظر داد و نیازمند تجمیع قرائن هستیم، مطرح کرد: واقعیت درباره این مسئله که چون اکثریت مردم خواستار صلح بودند و امام حسن(ع) صلح کردند یا خیر؟ این است که قضاوت تاریخی دقیقی برای این موضوع نداریم.

وی با بیان اینکه معاویه افرادی را برای صلح به خیمه امام فرستاد و آنها همان کسانی بودند که شایعه صلح امام حسن(ع) را در لشگر پخش کردند، افزود: امثال مغیره پس از اینکه از خیمه امام حسن(ع) بیرون آمدند با صدای بلند فریاد زدند که حسن بن علی متمایل به صلح است و صلح را قبول کرده در حالیکه این حرف ها واقعیت نداشت.

امام جمعه همدان ادامه داد: معاویه خودش با شایعات و صحبت‌هایی که مطرح می کرد، در لشکر امام حسن(ع) برای ایجاد صلح، زمینه سازی می کرد و با فتنه انگیزی به دنبال آن بود تا این طور القا کند که امام حسن(ع) خودشان به دنبال صلح هستند.

وی با اشاره به اینکه پس از بیرون آمدن مغیره و فریادهای او افرادی که مخالف صلح بودن به خیمه امام حسن(ع) حمله کردند، یادآور شد: یکی از کسانی که بسیار مخالف صلح امام حسن(ع) بود، فرمانده لشگر حضرت بود و بر این اعتقاد بود که باید جنگ صورت گیرد.

شعبانی موثقی با بیان اینکه اگر بگوییم اکثریت موافق صلح بودند از لحاظ تاریخی قابل اثبات نیست، گفت: درست است که در جمع بزرگان آن دوران زمانی که حضرت شرایط را مطرح فرمودند، آن افراد گفتند که باید صلح کنیم اما در طرف مقابل نیز خیلی‌ها پس از اعلام صلح به سمت خیمه حضرت حمله کردند.

وی با تأکید بر اینکه تنها یک چیز در آن دوران از نظر تاریخی قابل برداشت است و آن فضای پرهرج و مرج و پراکندگی و اختلاف در لشگر امام حسن(ع) است، گفت: از ۱۲ هزار نفری که در لشگر حضرت حضور از داشتند، ۸۰۰۰ نفر به همراه فرمانده لشکر عبیدالله با دریافت طلا و سکه به لشکر معاویه ملحق شدند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه این موضوع از نظر تاریخی قابل نقد است، مطرح کرد: همین اکثریت، زمان امام علی(ع) نیز این حرف‌ها را داشتند که حضرت در نهج البلاغه از مردم گلایه می‌کنند و می‌فرمایند زمانی که در تابستان به مردم می‌گفتم به جنگ برویم می‌گفتند هوا گرم است و زمستان می‌گفتند، هوا سرد است و در هر موردی بهانه‌ای می‌آوردند، بنابراین این مسئله از نظر تاریخی به لحاظ تجمیع قرائن قابل اثبات نیست.

وی در پاسخ به این شبهه که آیا شرایط جنگ وجود داشت و امام نجنگیدند؟ گفت: امام حسن(ع) در پاسخ عبدالله زبیر که علت صلح را از ایشان جویا شد، فرمودند مردمی با من بیعت کردند که مثل تو دل‌هایشان بیگانه‌، محبت‌هایشان دروغین و قدم هایشان ناپایدار است.

شعبانی موثقی با اشاره به سوال دیگری که امام حسین(ع) از برادر خود درباره صلح پرسیدند، مطرح کرد: امام حسن(ع) در جواب برادر خود نیز فرمودند به همان دلیلی که پدرمان حکومت را واگذار کرد، من نیز این کار را کردم.

وی با بیان اینکه حضرت شرایط دوران خود را با دوران امام علی(ع) مقایسه کرده‌اند، افزود: حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج البلاغه و خطبه شقشقیه توضیح داده‌اند که اگر من کمی جلوتر می‌رفتم از اسلام چیزی باقی نمی‌ماند.

نماینده ولی فقیه در استان با تأکید بر اینکه امام حسن(ع) برای آن که اسلام بماند مجبور به سکوت و کنار آمدن با معاویه شدند، گفت: در زمینه صلح امام حسن(ع) بحث اکثریت نیست بلکه بحث موقعیتی است که برای حضرت ایجاد شده بود.

وی با بیان اینکه شواهد فراوانی نشان می‌دهد که اگر امام حسن(ع) صلح کرد، به لحاظ ضعف جامعه اسلامی بوده است، خاطرنشان کرد: علت این صلح را باید عدم همراهی جامعه اسلامی در آن دوران بدانیم.

وی معاویه را فردی زیرک معرفی کرد و گفت: معاویه به همراه عمر و عاص آنچنان جامعه را فریب داده بود که اگر امام حسن(ع) را هم در جنگ شهید می‌کرد، اتفاقی که با شهادت امام حسین(ع) رخ داد، به وقوع نمی پیوست، همچنان که ایشان را هم شهید کردند و جامعه تکان نخورد.

امام جمعه همدان با اشاره به وضعیت فعلی کشور و اینکه برخی سیاستمداران تنها راه رفع مشکلات اقتصادی کشور را مذاکره می‌دانند، تصریح کرد: آنچه امروز مردم ما به آن نیاز دارند و برای آنها مهم است، تأمین معیشت مردم و کنترل قیمت‌ها و نوسانات بازار است. انسان از دیدن قیمت‌ها شرم می‌کند بنابراین انجام یا عدم مذاکره برای مردم مهم نیست بلکه مهم اصلاح معیشت مردم است.

وی با اشاره به اینکه با وجود هفت سال مذاکره، وضعیت معیشت مردم بدتر شده است، گفت: اینکه حضرت آقا بر موضوع اقتصاد مقاومتی تأکید دارند یک واقعیت مهم است که باید به آن توجه جدی داشته باشیم بنابراین تا ما مشکل داخلی خودمان را حل نکنیم، مذاکرات مشکل اقتصادی ما را حل نمی کند.

شعبانی موثقی با اشاره به اینکه طرف مقابل در مذاکره نشان داد که اهل منطق نیست، مطرح کرد: باید به جای آن که تنها به دنبال مذاکره باشیم به دنبال راه های جایگزین آن که هم وجود دارد و هم مؤثرتر است، باشیم.

وی به حضور رایزن‌های اقتصادی در کشور و در استان و گلایه‌های آنها اشاره کرد و گفت: اگر هیچ تحریمی وجود نداشت برای رفع مشکلات باید با ۵۰ درصد توان تلاش کنیم و اگر در اوج تحریم باشیم با ۸۰ درصد تلاش می‌توان مشکلات اقتصادی را برطرف کرد اما عده‌ای که تنها به دنبال مذاکره هستند و رفع مشکلات را در مذاکره می‌بینند، به دنبال تلاش و زحمت کمتر هستند.

امام جمعه همدان ادامه داد: قطعاً تحریم‌ها نیز در ایجاد مشکلات تأثیر دارد اما مشکل اساسی نبود برنامه و مدیریت اقتصادی داخلی است، گاه گلایه هایی از رایزن های اقتصادی می شنویم که مربوط به مدیریت داخلی است در حالیکه متأسفانه با تنبلی تنها به فروش نفت و برطرف کردن مشکلات از این طریق عادت کرده‌ایم و کمتر به دنبال دوندگی و جهاد هستیم.

وی با تأکید بر اینکه امام حسن(ع) تنها یک راه حل در مقابل خود داشت، گفت: شرایط در آن دوران به نحوی بود که حضرت حتی به شهادت هم نمی‌توانستند فکر کنند و شرایط این اجازه را به ایشان نمی‌داد و حضرت مجبور به پذیرش صلح شدند.

شعبانی موثقی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نبوده و نخواهد بود، گفت: این سوال مطرح است که چه کسی داعش را ایجاد کرده و در یمن و فلسطین دست به کودک کشی زده است؟ در این ۴۰ سال جمهوری اسلامی به کجا حمله کرده؟ کشور تنها دفاع کرده است.

وی افزود: چرا آمریکایی که دم از دموکراسی می‌زند و خود را مهد دموکراسی می‌داند، پس از آن که یک ملت به نام جمهوری اسلامی ایران گفته که نمی‌خواهد زیربار حرف زور برود، این همه مشکل برای او ایجاد کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به ایجاد پایگاه های نظامی در کشورهای دیگر توسط آمریکا، بیان کرد: صلح امروز به این معنی است که هر چه آمریکا می‌گوید را باید بپذیریم.

وی با تأکید بر اینکه امروز همه مسئولان باید در کنار هم مشکل مردم را حل کنند، گفت: رئیس جمهور صحبتی درباره صلح امام حسن(ع) مطرح کردند که قابل نقد است اما این مطلب دلیل نمی‌شود که فضای جدال رسانه‌ای در کشور ایجاد و به دوطرف توهین شود بنابراین باید همگان پایبند به اخلاق و به دنبال حل مشکلات مردم و دوری از فرافکنی باشند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار