کارشناس بازارسرمایه با اشاره به لزوم تعیین تکلیف نمادهای متوقف و توجه سهامداران عمده به بازارگردانی سهام با دامنه نوسان دوبرابری، وضعیت هفته آینده بورس را پیش‌بینی کرد.

پیش‌بینی بورس هفته بعد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از مجتبی معتمدنیا با اشاره به روند اصلاحی شاخص بورس گفت: به دلیل وجود نگرانی در بازار سهام برای نرخ دلار، فشار فروشی در معاملات ایجاد شده که از سهام دلار محور به باقی سهم‌های حاضر در بازار ورود کرده است. تعدادی نماد متوقف در بازار وجود دارد که می‌توانند هیجان منفی در بازار ایجاد کنند به همین دلیل باید هر چه زودتر تکلیف این نمادها مشخص شود زیرا اگر این ریسک از سر بازار برداشته شود معاملات آن با وضعیت بهتری همراه خواهد شد.

وی افزود: گشایش هر یک نمادها فشار فروشی را به کلیت بازار وارد می‌کند که پیامد آن رفتار هیجانی و توده واری از سوی سهامداران در سهام و نمادهای مختلف بازار خواهد بود. بحثی که اکنون در بازار وجود دارد، خروج روند معاملات بازار از حرکت منطقی و انجام خرید و فروش‌ها به‌صورت کاملاً احساسی است. این موضوع یکی از دلایلی است که باعث شده برخی از سهام با وجود تجربه اصلاح زیادی که تجربه کردند و ایجاد شرایط تعادل، شاهد فشار فروش‌های سنگین در آنها باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص راهکارهای بهبود وضعیت بازار توضیح داد: معاملات اکنون با دلار ١٨ تا ٢٠ هزار تومانی در حال انجام است و بطور طبیعی قیمت سهم‌ها بعد از اصلاحی که تجربه کردند به نقطه‌ای از جذابیت برای خرید رسیدند بنابراین به دلیل عقب ماندن این بازار از باقی بازارهای رقیب می‌توان آن را بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری دانست.

معتمدنیا ادامه داد: با توجه به اینکه بازار سرمایه اصلاح را در سه ماه گذشته انجام داده بنابراین نمی‌توان فشار فروش سنگینی را برای این بازار متصور بود.

در صورتی که تصمیم گیری هیجانی انجام نشود و قوانین معاملات بازار به‌صورت مرتب تغییر نکند، ثباتی در بازار حاکم می‌شود که پیامد آن سرمایه گذاری‌های جدید خواهد بود.

وی عنوان کرد: انتظار می‌رود از هفته آینده معاملات بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار از جذابیت بیشتری نسبت به سایر بازارها برخوردار باشد و بطور طبیعی از حجم فشار فروش در بازار کاسته و سمت تقاضا سنگین شود که با توجه به چنین اتفاق هایی، بازار در معاملات به ثبات می‌رسد و با وضعیت رو به رشدی همراه می‌شود.

معتمدنیا با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی، فروش سهام غیرمنطقی به نظر می‌رسد، تاکید کرد: سهامداران نباید به سمت عرضه سهام پیش روند.در حوزه بازارگردانی شرکت هایی که در زیرمجموعه بنیاد قرار دارند ابتکاری تحت عنوان تعهد نوسان ١٠ درصدی در سهام را بکار گرفتند که پیامد آن رویکرد مثبت بازار نسبت به سهام این گروه از شرکت‌ها بود. اگر دیگر سهامداران عمده هم بتوانند فعال تر عمل کنند نوید روزهای بهتری از معاملات به سهامداران داده خواهد شد.

 
منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار