کشاورز گفت: با وجود نوسان نرخ ارز، امکان تامین ریالی و خرید ارز توسط واردکننده، ممکن است سرمایه واردکننده نرسد یا واردات برای واردکننده توجیه اقتصادی نداشته باشد چرا که قیمت برنج خارجی به حدود ۳۰ هزار تومان می‌رسد.

نرخ هر کیلو برنج خارجی به ۳۰ هزار تومان می‌رسد
به گزارش گلستان ۲۴؛ مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج  با اشاره به اینکه ۳۰ درصد برنج‌های وارداتی در گمرک مانده است، اظهار کرد: از برنج‌هایی که به صورت درصدی وارد شده حدود ۳۰ هزار تن در گمرک مانده است، در حالی که گمرک آمار برنج‌های مانده در گمرک را ۱۹ هزار تن اعلام می‌کند.
 
او افزود: با تامین ریال و ارز توسط واردکنندگان، امکان ترخیص برنج‌های مانده در گمرک وجود دارد چرا که بانک مرکزی کد تخصیص را داده است.
 
کشاورز ادامه داد: با وجود نوسان نرخ ارز، امکان تامین ریالی و خرید ارز توسط واردکننده، ممکن است سرمایه واردکننده نرسد یا واردات برای واردکننده توجیه اقتصادی نداشته باشد چرا که قیمت برنج خارجی به حدود ۳۰ هزار تومان می‌رسد.
 
به گفته این مقام مسئول، با توجه به اختلاف ناچیز قیمت برنج خارجی با داخلی، تقاضا برای خرید برنج خارجی کاهش یافته است.
 
افت تقاضا برای خرید برنج خارجی در بازار
 
دبیر انجمن واردکنندگان برنج از کاهش تقاضا برای خرید برنج خارجی در بازار خبر داد و گفت: با کاهش تقاضای عمومی از سوی رستوران و تالار‌های پذیرایی برای خرید برنج خارجی، مصرف تنها به خانوار اختصاص دارد که با این وجود تقاضای چندانی برای خرید در بازار نیست.
 
او قیمت کنونی هر کیلو برنج خارجی را یک دلار اعلام کرد و افزود: با توجه به دلار ۲۷ هزار تومانی، قیمت هر کیلو برنج خارجی با احتساب هزینه‌ها ۳۰ هزار تومان است.
 
کشاورز در پایان تصریح کرد: با کاهش قیمت ارز و واردات برنج خارجی پرمحصول شاهد رونق بازار خواهیم بود، چرا که قیمت برنج پرمحصول ۵۰ درصد از برنج‌های کیفی کمتر است.
 

منبع : افکارنیوز

 

ارسال نظر

آخرین اخبار