نیازمند اطلاع‌رسانی بیشتر در موضوع بیماری دیابت و تغییر در سبک زندگی هستیم.

بیماری دیابت و تغییر در سبک زندگی باید بیشتر اطلاع رسانی شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از بهداشت نیوز، دکتر چوبینه مدیرعامل شرکت شهر سالم با اشاره به فرارسیدن روز جهانی دیابت، اطلاع‌رسانی و تغییر در سبک زندگی را لازمه کنترل این بیماری دانست.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهر سالم، دکتر حمید چوبینه گفت: مردم ما امروز به درستی نسبت به بیماری کووید-19 حساسیت پیدا کرده‌اند اما بیماری‌های دیگری هم هستند که از حیث ابتلا و تبعات آن دست کمی از کرونا ندارند و نیاز است که بر اطلاع‌رسانی روی آن و ایجاد حساسیت عمومی بیش از این کار شود.

وی با بیان اینکه یکی از بیماری‌هایی که هزینه جانی و مالی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند، دیابت است، ادامه داد: در جهان از هر 10 نفر، یک نفر به بیماری دیابت مبتلاست و از هر چهار فرد دیابتی یک نفر از دیابت خود مطلع نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش آگاهی‌بخشی در کنترل دیابت افزود: به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش‌های کنترل آن در جهان هر 30 ثانیه یک نفر پای خود را از دست می‌دهد و سه نفر نیز می‌میرند. این آمار چشم‌گیر نشان می‌دهد که ما چقدر نیاز به اطلاع‌رسانی و به تبع آن تغییر سبک زندگی در جامعه داریم.

وی به آمار بیماری دیابت در ایران هم اشاره کرد و گفت: در ایران 11 درصد جمعیت بالای 25 سال دچار دیابت و 18 درصد دچار پیش‌دیابت هستند که این هشداری جدی به جامعه و مسئولین بهداشت و درمان محسوب می‌شود.

به گفته دکتر چوبینه، «فراهم آوردن فضای لازم برای توجه به نیازهای جامعه دیابتی»، «تأکید بر لزوم اجرای برنامه‌های مدون و هماهنگ جهت کنترل خطرات دیابت» و «جلب توجه به معضل دیابت و راهکارهای کنترل آن» از رئوس هر برنامه‌ای باید باشد که برای پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در جامعه طراحی می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهر سالم با گرامی‌داشت فرارسیدن 24 نوامبر روز جهانی دیابت و شعار امسال این روز، نقش پرستاران را در پیشگیری از دیابت و بهبود زندگی افراد دارای این بیماری ارزنده و تعیین‌کننده دانست.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار