مدیرکل گمرکات گلستان:

مدیرکل گمرکات گلستان از صادرات ۱۳۰ هزار و ۷۱۰ تن انواع کالای غیرنفتی در سه ماه نخست امسال خبر داد و گفت: ارزش این مقدار صادرات ۳۵ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۴۳۹ دلار بود که ۶۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

صادرات امسال گلستان ۶۸ درصد بیشتر شد

به گزارش گلستان 24، سیدابراهیم حسینی با اعلام این خبر اظهار کرد: حجم کالاهای صادراتی که از مبادی گمرکی گلستان به دیگر کشورها صادر شد از نظر وزنی نیز در مقایسه بامدت مشابه سال قبل ۴۵۰ درصد رشد داشته است.

وی افزود: پلی استایرن، پنیر، خرما، پسته، سیمان، سیب زمینی و ید به ترتیب از مهمترین اقلام صادراتی گلستان در سه ماه نخست امسال بود که این کالاها به کشورهای مختلف از جمله قزاقستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، بلغارستان، رومانی، ایتالیا، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان و پاکستان صادر گردید.

حسینی به واردات گمرکات گلستان در سه ماه نخست امسال نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت حدود هزار و ۲۸۱ تن انواع کالا به ارزش پنج میلیون و ۲۱۷ هزار و ۲۳۰ دلار وارد استان شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۳۲ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۲۳ درصد بیشتر است.

به گفته وی، عمده کالاهای وارداتی شامل استابلایزر، پارچه، واکس مصنوعی و آنتی استاتیک بود که از چین، ترکیه، ترکمنستان، لهستان و ویتنام وارد ایران شد.

مدیرکل گمرکات گلستان همچنین درآمد وصولی گمرکات گلستان در سه ماه نخست امسال را افزون بر ۱۲۲ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۴۹ درصد بیشتر است.

به گزارش ایرنا، اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان در بخش داشلی برون از توابع شهرستان ۳۷۰ هزار نفری گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

اینچه برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین المللی گرگان هستند.

در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار