مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان :

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان گفت: طرح نجات ۵۰ هزار هکتار از بیابان‌های استان در قالب برنامه پنج ساله برای اجرای پروژه‌های آبخیزداری و احیا، آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

طرح نجات ۵۰ هزار هکتار از بیابان‌های استان آماده واگذاری به بخش خصوصی است

به گزارش خبرنگار گلستان 24، عبدالرحیم لطفی ادامه داد: طبق برآورد اولیه، نجات هر هکتار مرتع در خطر بیابان زایی گلستان به بیش از ۳۵ میلیون ریال اعتبار نیاز است.

به گفته وی برای سرعت بخشیدن به طرح های بیابان زدایی گلستان، اعتبارات دولتی به تنهایی پاسخگو نبوده و نیاز به مشارکت دستگاه های غیردولتی و بخش خصوصی که در این مناطق با تملک اراضی مشغول فعالیت هستند، وجود دارد.

وی افزود: زمستان پارسال از محل اعتبارات دولتی و مشارکت بخش خصوصی از جمله تعاونی مرتعداران منطقه در چهار هزار و ۵۰۰ هکتار طرح مقابله با بیابان زایی با اجرای پروژه های ایجاد هلالی آبگیر، کپه کاری، بذرپاشی و بوته کاری، اصلاح و احیا و قرق مراتع به اجرا در آمد.

لطفی اضافه کرد: حدود ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی مناطق شمالی و مرزی استان گلستان در معرض بیابانی شدن و تبدیل به دشت رسوبی شور قرار دارد که ۵۰ هزار هکتار آن در اولویت اجرای پروژه های آبخیزداری از جمله بوته‌کاری، ایجاد ذخیره نزولات آسمانی، بذرپاشی، بانکت بندی (تامین آب در مناطق خشک با احداث جوی های کوچک افقی که در روی خطوط میزان قرار می گیرند) و ایجاد باد شکن (کنترل ریزگردها) شناسایی شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: انتفال و غرس نهال در حدود ۳۰۰ هکتار از اراضی گنبدکاووس، مراقبت و آبیاری ۷۷۰ هکتار از اراضی گنبدکاووس،مراوه تپه و آق قلا، حفاظت و قرق سه هزار و ۵۰۰ هکتار در گنبدکاووس و مراوه تپه و مدیریت چرا در ۲ هزار هکتار از مراتع گنبدکاووس و آق قلا  از جمله برنامه های بخش مرتع و بیابان این اداره کل در مقابله بیابان زایی و خشکسالی در سال جاری است.

وی همچنین اجرای پروژه مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی ( ترسیب کربن ) در ۲۷ هزار و ۴۱۷ هکتار شامل ۱۳۰ هکتار نهال‌کاری، مدیریت هرزآب (بانکت بندی) در ۴۰ هکتار،علوفه کاری یا بذر پاشی یونجه در ۳۰ هکتار، زراعت چوب در ۴۰ هکتار، ایجاد باغچه گیاهان دارویی در سه هکتار، اجرای کشاورزی حفاظتی در ۱۱ هکتار، اجرای پروژه مدیریت پسماند در پنج روستا، پیگیری مقدمات راه اندازی بوم گردی در ۲ روستا، راه اندازی ۲ صندوق اعتباری خرد روستایی و تشکیل ۹ کمیته توسعه روستایی در گالیکش و مینودشت را از دیگر برنامه های این اداره کل عنوان کرد.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار