معاون وزیر جهاد کشاورزی:

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت:حدود ۲۴ هزار هکتار گلخانه در کشور مشغول فعالیت است و سالانه بیش از سه میلیون تن محصولات از جمله سبزی و صیفی در آن تولید می‌شود که قرار است این سطح تا افق ۱۴۰۴ به ۴۸ هزار هکتار افزایش یابد.

حدود ۲۴ هزار هکتار گلخانه در کشور مشغول فعالیت است

به گزارش گلستان 24، محمدمهدی برومندی اظهار کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی به دلیل وجود ظرفیت های فراوان در مناطق گوناگون کشور، دیگر بخش مهم و مورد تاکید وزارت جهاد کشاورزی است.

وی گلستان را یکی از مناطق مستعد توسعه کشاورزی در بخش های گوناگون دانست و گفت: ایران حدود ۳۳ هزار هکتار باغ دارد و ۳۰۰ هزار تن محصولات باغبانی سالانه این استان علاوه بر تامین نیاز داخلی، راهی بازار کشورهای دیگر می شود.

برومندی اظهار داشت: در سفر اسفند پارسال رییس جمهور به گلستان حدود ۱۳۰ میلیارد تومان برای توسعه باغات در اراضی شیبدار تصویب شد که این طرح تا سه سال آینده باید اجرا شود.

وی بیان کرد: علاوه بر پرداخت یارانه برای توسعه باغات، پرداخت تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری برای باغداران در نظر گرفته شده که در قالب اصلاح و نوسازی درحال انجام است.

رومندی گفت: ایران ظرفیت های کشاورزی و باغبانی فراوانی دارد که تولید ۲۴ میلیون تن محصولات باغی از سه میلیون هکتار باغ، نشانه این توانمندی است.

وی بیان کرد: درآمد ارزی بالای بخش باغبانی، مزیت ویژه کشاورزی کشور است که باید تلاش کنیم علاوه بر تامین کامل نیاز داخل، سهم بیشتری از بازار کشورهای دیگر از جمله همسایگان را به دست آوریم.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: از سه میلیون هکتار باغ کشور حدود یک میلیون هکتار به دلیل سن بالای درختان نیازمند نوسازی است که اصلاح باغات کشور به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی همواره در دستور کار قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای توسعه باغات اراضی شیبدار به ازای هر هکتار حدود ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به باغداران پرداخت می شود تا بتوانند اراضی شیبدار مستعد و مستثنیات را به باغ تبدیل کنند.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به همراه اعضای کمیسیون کشاورزی هفته گذشته در سفری ۲ روزه به گلستان از ظرفیت های کشاورزی این استان دیدن کردند.

برومندی ادامه داد: در دولت سیزدهم توسعه باغات در اراضی شیبدار با استفاده از آب سبز به صورت دیم در نقاط مستعد مورد توجه بیشتر قرار گرفته و توسعه این طرح به عنوان یکی از مسائل مهم بخش باغبانی دنبال می‌شود.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار