معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استفاده بیشتر از ظرفیت بناهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی استان های شمال شرق کشور نیازمند راه‌اندازی کریدور گردشگری است تا از این فرصت برای برای حل دغدغه‌های اشتغال و افزایش درآمد ساکنان این مناطق استفاد شود.

به گزارش گلستان 24، جواد واحدی روز شنبه در گردهمایی منطقه‌ای مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌های شمال شرق کشور با محوریت ارایه خدمات به زائران مشهدمقدس در گرگان افزود: استان‌های گلستان، مازندران،خراسان شمالی و سمنان می‌توانند بسته پیشنهادی گردشگری کامل تهیه کرده و برای اجرای آن با یکدیگر تفاهمنامه امضا کنند.

وی ادامه داد: برای این موضوع مهم مدیران میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها، تشکیل دبیرخانه را در دستور کار خود قرار داده و از طریق وزارتخانه هم مورد حمایت قرار می‌گیرد تا شمال کشور پایلوت گردشگری شود.

واحدی همچنین با اشاره به تشکیل قرارگاه عملیاتی ارائه خدمات هرچه بهتر به زائران ایام پایانی ماه صفر در مشهدمقدس گفت: تاکنون استان‌های معین این قرارگاه از جمله مازندران، گلستان، خراسان جنوبی، سمنان، خراسان شمالی و گلستان در ارائه خدمات به زائران عبوری به استان خراسان رضوی و شهر مشهدمقدس، خیلی خوب عمل کرده اند.

وی همچنین از مدیریت قرارگاه عملیاتی در خراسان رضوی در ارائه خدمات به زائران قدردانی کرد و افزود: در مشهد برای اسکان زائران در روزهای پایانی ماه صفر به ظرفیت ۶۸۴ هزار نفر شب خواب ایجاد شده، ولی باید از ظرفیت شهرهای اطراف این شهرستان هم در مواقع لزوم استفاده شود.

وی بر سرمایه‌گذاری در تبلیغ فرهنگ سازی برنامه محور در سفر به گردشگران از جمله مذهبی برای تعیین بلیت رفت  و برگشت، محل اسکان و زمان زیارت تاکید کرد و گفت: فرهنگ سازی در این زمینه سبب می‌شود تا خللی در ارائه خدمات توسط دستگاه‌های مرتبط ایجاد نشود.

تاکید بر استفاده از ظرفیت استانداران

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: استفاده از ظرفیت استانداران در ایجاد زیرساخت‌های حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط مدیران کل بسیار ضروری است.

وی گفت: مراسم اربعین را دو کشور ایران و عراق خیلی خوب برگزار کردند که رزمایش باشکوهی بود.

واحدی ادامه داد: راهپیمایی روزهای آخر صفر را هم در مشهدمقدس بسیار خوب برگزار می کنیم چون افتخار ما ایرانی ها میزبانی از امام هشتم (ع) و تکریم از زائران این امام بزرگوار است.

بسیج امکانات در مشهد برای میزبانی از زائران روزهای پایانی ماه صفر

معاون سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: امسال با تشکیل قرارگاه عملیاتی در مشهدمقدس،همه امکانات برای ارائه خدمات به زائران ورودی به این استان بسیج شده است.

احمد دیناری افزود: برای این که خدمات هرچه بهتر به زائران ارائه شود، قبل از آغاز اربعین حدود ۴۰ نشست تخصصی با حضور مسوولان دستگاه های مرتبط برگزار شد.

وی ادامه داد: اکنون ۱۲ کمیته زیرمجموعه قرارگاه عملیاتی در این استان پای کار بوده و خدمات لازم را به زائران ارائه می دهند.

وی همچنین از انتخاب گلستان و مازندران به عنوان استانهای معین خراسان رضوی درارائه خدمات به زائران دهه آخر صفر در مشهدمقدس قدردانی کرد و گفت: در شهر مشهدمقدس ۴ هزار و ۳۱ واحد اقامتی با ظرفیت ۶۸۴ هزار نفر شب تدارک دیده شده که جمعه شب گذشته ۴۵ درصد از این ظرفیت با ۳۲۴ هزار نفر شب مورد استفاده زائران قرارگرفته است.

فعالیت ۳۰ موکب برای زائران امام هشتم ( ع ) در گلستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان گفت: امسال با هماهنگی که صورت گرفته ۳۰ موکب در مبادی ورودی و خروجی این استان برای گذر زائران امام هشتم  (ع ) در پایان ماه صفر تدارک و راه اندازی شده است.

محمدجواد ساوری افزود: ارائه خدمات به زائران عبوری از استان گلستان با همکاری دستگاه های مرتبط با نظارت کامل صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: استان گلستان از اجرای طرح پایلوت گردشگری با استان‌های هم مرز خود استقبال می کند و آماده همکاری در عملیاتی شدن آن است.

ارایه خدمات به ۵ هزار زائر پیاده گذری از خراسان شمالی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی هم گفت: تاکنون به ۵ هزار زائر پیاده امام هشتم  (ع ) عبوری از این استان خدمات ارائه شده است.

علی مستوفیان افزود: ۱۰۰ موکب در این استان برای ارائه خدمات به زائران گذری از خراسان شمالی با همکاری دستگاه‌ها و نهادها مرتبط دایر شد.

وی از آمادگی مردم و مسوولان استان خراسان شمالی برای ارائه خدمات به زائران عبوری خبر داد.

فعالیت ۷۰ موکب برای زائران امام هشتم (ع ) در مازندران

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران هم گفت: ۷۰ موکب ویژه زائران امام هشتم (ع) عبوری از شهرهای استان مازندران مشغول ارائه خدمات هستند.

صادق برزگر افزود: از این تعداد موکب دایر شده برای ارایه خدمات به زائران امام هشتم ( ع )، ۱۴ موکب آن توسط میراث فرهنگی استان بوده است.

وی گفت: تمامی دستگاه‌های مرتبط برای ارائه خدمات به زائران امام هشتم (ع ) عبوری از مازندران، پای کار بوده تا در زمان حضور در این استان مشکلی نداشته باشند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سمنان هم با ارائه گزارشی از بسیج امکانات در این استان برای  زائران امام هشتم  (ع ) عبوری، گفت: اکنون تمام ظرفیت‌های در اختیار با پشتیبانی استاندار برای این منظور بسیج شده است.

به گفته امیر کریم زاده، اکنون مردم شهر دامغان واقع در مسیر اصلی تردد زائران امام هشتم ( ع ) اقدام به طرح پذیرش زائران در منزل می‌کنند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار