مدیرکل اوقاف گلستان:

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: مردمی کردن وقت و اماکن مذهبی و بقاع متبرکه از اولویت‌های این اداره کل در دوره مدیریت فعلی است.

مردمی کردن وقف از اولویت‌های اداره کل اوقاف و امور خیریه است

به گزارش گلستان 24، حجت‌الاسلام روح‌الله سلیمانی‌فرد اظهار کرد: ما تاکید داریم که مردم باید میدان‌دار این اماکن باشند و کارهای فرهنگی، بسیج، مالی، عمرانی و مسائل مربوطه را خود مردم ساماندهی کنند.

وی بیان کرد: در گذشته مردم کنار گذاشته شده بودند و مدیریت‌ها بر عهده اداره کل بود اما اکنون ۶۰ امین در سراسر استان انتخاب کردیم تا هیات امناها را در استان انتخاب کنند و ما کار نظارتی داشته باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: وقف صدقه جاریه است که در آیات، روایات و احادیث از گذشتگان به ما تاکید شده و امروز این استان دارای ۵ هزار و ۷۰۰ موقوفه با کارکرد فرهنگی، اجتماعی و خیریه است.

سلیمانی‌فرد افزود: گلستان دارای ۷۱ هزار بقعه و رقبه وقفی است که به لحاظ ثبت در سامانه کشوری رتبه پنجم کشور را داریم.

وی ادامه داد: ۷۸ درصد موقوفات استان مربوط به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است که البته موقوفاتی داریم که متعلق به چندین سال قبل بوده که نمونه آن موقوفه «خلیل‌سیدرضی‌الدین» مربوط به ۵۷۰ سال قبل است.

وی تصریح کرد: همچنین ۳ هزار و ۷۰۰ مکان مذهبی، ۲ هزار و ۱۰۰ مسجد و ۱۲۳ بقغه متبرکه و امامزاده در گلستان ثبت شده که نماد وحدت و ولایت‌مداری، مدنیت و معنویت مردم است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: بعد از پیروزی انقلاب تاکنون ۲۳ درصد اماکن مذهبی و هزار و ۳۱۰ مسجد، تکیه و حسینیه در این استان ایجاد و احداث شده است.

سلیمانی‌فرد افزود: در راستای تولید، اشتغال و دانش‌بنیان و ایجاد حلقه مفقود شده ارتباط کشاورزی و صنعت با دانشگاه که سبب ایجاد بیکاری در جامعه و استان شده، ۸ هزار و ۴۰۰ موقوفه کشاورزی و ۶ هزار هکتار اراضی و زمین کشاورزی داریم که با تفاهم‌نامه همکاری با جهادکشاورزی استان، این موقوفات و زمین‌ها را سنددار کریم.

وی بیان کرد: در کنار مدارس معارفی در تلاش هستیم تا مدارس مهارتی را در کنار زمین‌های کشاورزی ایجاد کنیم تا کارشناسان بتوانند در محل به دانش‌آموزان مهارت‌ در محل کار آموزش دهند.

وی یادآور شد: در بحث دانش‌بنیان در پرورش میگو، آبزیان، دام و طیور و سایر موارد مرتبط اقداماتی انجام دادیم، زیرا این کارها برای احیای وقف لازم است و سرمایه آن به مردم باز می‌گردد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان گفت: از محل احیا موقوفات هزار و ۴۶۰ بسته مورد نیاز دانش‌آموزان مورد نظر را تهیه و توزیع کردیم و از همین محل اقداماتی برای مواکب استانی و برون استانی، تهیه جهیزیه و کمک به حوزه‌های علمیه نیز برنامه‌ها و کمک‌هایی داشتیم.

سلیمانی‌فرد افزود: در حوزه قرآنی نیز نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی سال جاری در رشته قرائت «امیرحسین رحمتی» از گلستان است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار