یادداشتی به قلم دکتر حسن بیارجمندی؛

یادداشتی به قلم دکتر حسن بیارجمندی فارغ التحصیل دانشگاه وزارت خارجه روسیه با عنوان رسالت گلستان ممتاز، سرمایه گذاری برای صیانت از میراث وحدت اسلامی منتشر گردید.

رسالت گلستان ممتاز / سرمایه گذاری برای صیانت از میراث وحدت اسلامی

به گزارش گلستان۲۴؛ دومین اجلاس بین المللی منطقه ای وحدت اسلامی (شمال کشور)  با عنوان تقریب مذاهب اسلامی و تمدن سازی نوین اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی در استان گلستان و شهر گرگان برگزار شد ؛ نه صرفا از این جهت که اولا برنامه اجلاس های منطقه ای جزو برنامه های تکلیفی و تعیینی است  و  ثانیا بخش علمی این اجلاس از چند ماه قبل با همکاری دانشگاه امام حسین علیه السلام ،استانداری گلستان و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی کلید خورده بود و در حال اجرا بود. بلکه جهات دیگری بود و هست که چنین میزبانی گلستان در شمال کشور و همچنین در چنین شرایطی را ضرورت می بخشید.

امام خامنه ای در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت چهارهزار شهید استان گلستان در مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ با تبیین چرایی ممتاز بودن استان گلستان ،نقشه راهی برای پیشرفت توام با عدالت آن و نیز حفظ و صیانت از ممتازی آن برای همه علاقمندان به این منطقه ترسیم نمود :" منطقه‌ی گلستان منطقه‌ای است که به دلایل گوناگون، حقّاً یکی از مناطق ممتاز است. [مردم] یک همزیستی مطلوب و موثّری را در بین اقوام و مذاهب دارند ارائه میکنند که اینها خیلی مهم است. امروز پولهایی که خرج میشود برای ایجاد اختلاف بین مذاهب اسلامی و بین سنّی و شیعه ؛ می‌نشینند و فکر میکنند و طرّاحی میکنند و برنامه‌ریزی میکنند . یکی از بهترین مناطق در این زمینه، منطقه‌ی گلستان است که من از قبل از انقلاب آمده‌ام و هم به گنبدقابوس، هم گرگان‌، هم بعضی شهرهای دیگر مثل گالیکِش و مانند اینها رفته‌ام و میدانم که چقدر مردم آنجا در حفظ این همزیستی و این همکاری و این محبّت طرفینی، کوشا و ساعی بوده‌اند. این خیلی باارزش است، این را باید حفظ کرد، این را باید نگه ‌داشت."

چند ماه بعد امام خامنه ای در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) مورخه ۱۳۹۶/۰۲/۲۰ و در فضای رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در ضمن توصیه به نامزدهای انتخاباتی مجددا نسبت به وجود طرحی از سوی دشمنان در ۶ استان قومی و مذهبی از جمله استان گلستان خبر دادند:" نکته‌ی که نامزدهای محترم مورد توجّه قرار بگیرد، همین امنیّت ملّی است، همین آرامش ملّی است. سعی کنند گسلهای اعتقادی یا جغرافیایی یا زبانی یا قومی را تحریک نکنند؛ مراقب باشند! سالهای متمادی است که دشمنان ما دارند روی این گسلها کار میکنند. دشمنان جمهوری اسلامی روی کردستان کار کردند [امّا] مردمِ کُردِ مؤمنِ ما با مشت به دهان اینها کوبیدند. اینها آمدند بر روی مردم متعصّب و غیور آذربایجان کار کردند، سرمایه‌گذاری کردند [امّا] مردم غیور آذربایجان مثل صاحبان انقلاب، سر بلند کردند و در روی آنها ایستادند و آنها را مردود کردند؛ همین‌جور با مردم عرب خوزستان، با مردم بلوچستان، با مردم ترکمن. دارند کار میکنند، سرمایه‌گذاری میکنند، پول میدهند، مزدور میگیرند، حرف درست میکنند، برای اینکه بتوانند این گسلها را فعّال کنند؛ امّا اقوام ایرانی با همه‌ی قدرت، با همه‌ی صمیمیّت، با همه‌ی اخلاص، با همه‌ی ایمان ایستاده‌اند. نامزدهای ریاست جمهوری مراقب باشند به‌خاطر خطای در تشخیص، کاری را که دشمن نیمه‌کاره انجام داده و نتوانسته پیش ببرد، به نفع دشمن تعقیب نکنند و این گسلها را تحریک نکنند."

چند ماه بعد تحلیل و هشدارهای رهبری در آشوب های ریزومی دی ماه ۱۳۹۶ از شمال شرق تا شمال و شمال غرب و غرب کشور عیان و آشکار گردید و تا زمستان ۱۳۹۹  قبل از وقایع سراوان ،عمق آن بیش از گذشته آشکار گردید. آشوب هایی که از جنوب شرق از سراوان شعله گرفت و چند ماه بعد در فروردین سال ۱۴۰۰ به استان گلستان و ۲۴ تیر ۱۴۰۰ به استان خوزستان رسید و در مناطق جنوب غربی ریشه دواند و به استان‌های دیگر از جمله کردستان و آذربایجان شرقی و...منتهی گردید و چند ماه بعد مجددا به استان گلستان بازگشت.

بررسی اطلاعات و تحلیل های فنی و تطبیقی بخوبی نشان می داد که دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی پروژه عملیات مهندسی دهه ۶۰ را در یک فضای نبرد اجتماعی و فرهنگی و امنیتی پنج بعدی در دستور کار قرار داده اند و تمام آنچه در چهار سال گذشته انجام شده است؛ همگی رزمایش ها و شبیه سازی ها برای ساعت صفر بوده و هست(پاییز ۱۴۰۱ و...).

در این میان با توجه به فرمایشات صدرالاشاره امام خامنه ای ؛استان ممتاز گلستان رسالت ویژه ای بر عهده داشت اولا حفظ و تقویت این همزیستی مطلوب و موثر بین اقوام و مذاهب با وجود این طراحی های ترکیبی و شناختی دشمنان ثانیا ارائه این تصویر امید آفرین و الهام بخش به سایر استان ها و کشورهای منطقه و حتی فرا منطقه که این مهم با برگزاری موفقیت آمیز دومین اجلاس بین المللی منطقه ای وحدت اسلامی شمال کشور در استان گلستان تحقق پیدا نمود.

دکتر حسن بیارجمندی

فارغ التحصیل دانشگاه وزارت خارجه روسیه

 

ارسال نظر

آخرین اخبار