عارف نیا با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشار خون گفت: در سنجش‌های ما ۳۲ هزار نفر فشار خون بالا داشتند.

۳۲ هزار نفر مبتلا به فشارخون بالا در استان شناسایی شدند

به گزارش گلستان۲۴؛ «سراج‌الدین عارف‌نیا» امروز (دوشنبه ۲۰ خرداد) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: در طرح ملی بسیج کنترل فشار خون به دنبال این هستیم که ۵۰ درصد مردم که شامل ۴۵۰ هزار نفر می‌شود در این طرح شرکت کنند.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۰ هزار نفر غربالگری شده که ۲۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال را شامل می‌شود و  در سنجش‌های ما  ۳۲ هزار نفر فشار خون بالا داشتند.

 

عارف‌نیا گفت: در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در استان در برخی از شهرها ۱۰۰ درصد روستاها نیاز است که پوشش داده شود و در استان به دنبال این هستیم که ۵۰ درصد جمعیت شهری و بیش از ۷۵ درصد جمعیت روستایی را تحت پوشش کنترل فشار خون قرار دهیم.

 

وی بیان کرد: افراد باید بدانند که فشار خون باید کنترل شود و در این راستا اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان افزود: فشار خون تابع سن است و تقریبا ۳۵ درصد افراد بالای ۵۰ سال مبتلا به فشار خون بالا هستند و در سنین بالای ۶۰ سال تقریبا ۱۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا افزایش یافته است.

 

عارف‎نیا یادآور شد: ۶۰ درصد مردم در ایران از فشار خون خود خبر ندارند و این بسیار جای تاسف دارد که ندانیم بیماری قابل کنترلی داریم که می‌توانیم مانع عوارض آن که شامل از دست دادن کلیه و یا سکته مغزی و بینایی است، شویم ولی اقدام نمی‌کنیم.

 

وی گفت: در طرح بسیج  ملی کنترل فشار خون  ۴ درصد افرادی که هنوز از فشار خون بالا خود خبر نداشتند شناسایی شدند.

شبستان

ارسال نظر

آخرین اخبار