رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس گفت: فرهنگ «دست دادن» و «روبوسی کردن» در مجامع عمومی از سنت‌های ایرانیان است که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا باید پرهیز شود.

مردم در مجامع عمومی «از دست دادن» و «روبوسی کردن» بپرهیزند

به گزارش گلستان ۲۴؛ فرهاد بدیعی صبح امروز در جلسه ویژه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان اظهار کرد: تمامی اقدامات ما در راستا پیشگیری از شیوع بیماری و ویروس کرونا است و مردم نباید نگرانی و اضطراب داشته باشند.
وی با اشاره به دو مورد مشکوک در شهرستان تصریح کرد: دو بیمار که دارای مشکلات تنفسی شدید بودند در حال حاضر بستری و تحت نظر هستند و از نظر ما مشکوک است و این مشکوک بودن دلیل بر وجود این ویروس نیست.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس ادامه داد: از زمانی که ویروس کرونا در چین مشاهده شد و احتمال انتقال آن به کشورهای دیگر بود ایران و استان ما اقدامات پیشگیرانه در این خصوص انجام داده است.

* افرادی که ماسک می‌زنند باید هر 2 ساعت یکبار آن را تعویض کنند
وی خاطرنشان کرد: افرادی که تب، سرفه، بدن درد شدید و مشکلات تنفسی براثر سرماخوردگی در آنها مشاهده می‌شود باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم انجام شود.
بدیعی درباره استفاده از ماسک خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که اقدامات پیشگیرانه صورت می‌گیرد استفاده از ماسک ضرورتی ندارد و افرادی که ماسک می‌زنند باید هر دو ساعت یکبار آن را تعویض کنند زیرا رطوبت حاصل از ماسک سبب جذب ویروس شده و ویروس کرونا بقدری کوچک است که از ماسک نیز عبور می‌کند.

* شست و شوی دست تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری جلوگیری می‌کند
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان گنبدکاووس با تاکید بر رعایت بهداشت از سوی شهروندان اضافه کرد: آنچه که ما به مردم و شهروندان توصیه می‌کنیم شست و شوی مداوم دست‌ها با صابون مایع و عدم برخورد دست با مخاط‌هایی چون چشم، گوش، بینی و دهان است، رعایت نکات بهداشتی به ویژه شست و شوی دست تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری جلوگیری می‌کند.
وی گفت: در اماکن عمومی، رستوران‌ها، پارک‌ها و دیگر تجمعات عمومی در کنار سرویس‌های بهداشتی قرار دادن صابون مایع برای شست و شوی دست الزامی است و این نکات باید توسط صاحبان این اماکن رعایت و قرار داده شود.
بدیعی خاطرنشان کرد: تا اطلاع ثانوی مراکز فروش پرندگان زنده و طیور تعطیل می‌شود تا اقدامات پیشگیرانه برای این ویروس انجام شود.
وی افزود: از همه شهروندان می‌خواهیم که ملاقات  را با بیماران خود در بیمارستان‌ها محدود کنند و از تجمع در بیمارستان پرهیز نمایند.
* دانشگاه‌ها، برگزاری جلسات و همایش‌ها تا پایان هفته تعطیل است
فرماندار شهرستان گنبدکاووس در این جلسه گفت: به منظور پیشگیری از وقوع بیماری کرونا تا پایان هفته از تجمعاتی مانند برگزاری جلسات و همایش‌های غیرضروری پرهیز می‌شود و در راستای سلامت دانشجویان تمام دانشگاه‌ها تا پایان هفته تعطیل هستند.
عبدالقدیر کریمی درباره تعطیلی مدارس اظهار کرد: با توجه به اینکه تجمعات سبب انتشار این ویروس می‌شود تا روز دوشنبه تمام مدارس تعطیل بوده و ادامه تعطیلی نیز منوط به اعلام اداره کل آموزش و پرورش گلستان خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: سلامت شهروندان خط قرمز ما است و همه اقدامات در راستای پیشگیری از این بیماری خواهد بود تا سلامت شهروندان تضمین شود.
فرماندار شهرستان گنبدکاووس ادامه داد: مسابقات سوارکاری، مسابقات گروهی ورزشی و نیز کتابخانه‌های عمومی شهر نیز تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد شد تا با همکاری همه بتوانیم از وقوع این بیماری پیشگیری کنیم.

/فارس

ارسال نظر

آخرین اخبار