یک قلاده فُک خزری که در محدوده مرزی ایران با ترکمنستان به تور ماهیگیران گلستانی افتاده بود توسط صیاد گمیشانی به مرکز تحقیقات و بازتوانی سگ‌های آبی هلند در ایران تحویل داده شد.

صیاد گلستانی یک قلاده فُک خزری مصدوم را نجات داد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایرنا؛ این فک خزری نر حدود یک ساله از ناحیه پهلوی راست دچار جراحت شده و در حال درمان است.

به علت ضعف بدنی شدید، امکان تغذیه برای این فک میسر نیست و در حال حاضر غذای آماده که معجونی از ماهی چرخ شده به صورت محلول است توسط لوله به این حیوان خورانده می شود.

امیر شیرازی نماینده مرکز تحقیقات و بازتوانی سگهای آبی هلند در ایران روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن قدردانی از همراهی این صیاد برای تحویل فک گرفتار گفت: نمونه برداری، بیومتری و معاینات، درمان‌های ضد انگلی و تغذیه دستی این فک در حال انجام است که پس از بهبودی در زیستگاه خود رها می شود.

فُک تنها گونه پستاندار خزر است و جمعیت آن به دلیل صید بی رویه در حوزه برخی کشورهای حاشیه دریا سیر نزولی دارد، هر چند به گفته شیرازی؛ در حوزه جنوب خزر و در محدوده استانهای شمالی ایران موردی از صید این گونه گزارش نشده است.

فُک خزری (نام علمی: Pusa caspica) یکی از کوچکترین فک های بدون گوش و از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست، این گونه زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود، مهمترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن است که او را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به صید ماهی در زیر آب بپردازد.

فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی استراحت به ساحل می آید، در خشکی بسیار کم تحرک، اما در آب فعال است، این گونه به دلیل صید بی‌رویه و به‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.

فک خزری به‌طور میانگین ۱۵۰ سانتیمتر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌رود.، در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشت شکار می شدند، اکنون هم هر سال تعدادی از آنها در تورهای ماهیگیران گرفتار یا کشته می شوند.

گروه امداد و نجات فک خزر در سال ۱۳۸۹ با کمک مرکز تحقیقاتی و درمانی سگ دریایی کشور هلند و با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست ایران شروع به کار کرد، رهایی فک های آسیب دیده و گرفتار در تورهای صیادی، تیمارداری، ثبت اطلاعات مربوط به فک های یافت شده، نمونه برداری از حیوانات زنده و جمع آوری نمونه های بافتی از لاشه های کشف شده با هدف کنترل سلامت زیستی اکوسیستم خزر از فعالیت های این گروه است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار