سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان در پی غرق شدن چند نفر در رودخانه‌ها، کانال‌های آب و دریاچه سدهای استان گفت: شنا کردن در دریاچه سدهای بزرگ و کوچک آبی، رودخانه‌ها، انهار، کانال‌های آبیاری و زهکشی استان گلستان ممنوع است.

مرگ در کمین کسانی که در سدها و رودخانه‌ها شنا می‌کنند؛ کاهش ۳۱ میلیون مترمکعبی ذخیره آبخوان‌های استان گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ سیدمحسن حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهار داشت: تاسیسات آبی با هدف شنا ساخته نشده‌اند و تمهیدات و امکانات برای امداد و نجات وجود ندارد، بنابراین شنا کردن در این مناطق به ویژه کاسه سدهای بزرگ و سدهای کوچک مخزنی و رودخانه‌ها، انهار، کانال‌های آبیاری و زهکشی ممنوع بوده و احتمال غرق‌شدگی دارد.

وی ضمن ابراز تأسف از مرگ چند نفر در اثر غرق شدن در رودخانه‌ها، کانال‌های آب و دریاچه برخی سدها گفت: علاوه بر اطلاع‌رسانی که همه ساله به ویژه در فصل بهار و تابستان صورت می‌گیرد، تابلوهای ممنوعیت شنا نیز در این مناطق نصب شده است.

حسینی با بیان اینکه قانون، شنا کردن در دریاچه سدها و تأسیسات آبی را ممنوع کرده است، افزود: با توجه به احتمال بالای غرق‌شدگی در فصل گرم، لازم است مردم و مسافران از شنا کردن در منابع و سازه‌های آبی خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: حاشیه مخازن سدها و تاسیسات آبی استان به دلیل تراشیدگی و  لغزنده بودن حاشیه و حریم دریاچه، برای شنا کردن بسیار خطرناک است و خطر مرگ را به همراه دارد.

کاهش 37 درصدی بارش‌ها در استان

سرپرست آب منطقه‌ای استان در ادامه به کاهش 37 درصدی بارش‌ها در استان اشاره کرد و گفت: میانگین بارندگی استان از ابتدای سال آبی (مهر 98 ) تا 15 تیر امسال حدود 462 میلیمتر است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، 37 درصد کاهش و نسبت به دوره درازمدت حدود 13 درصد افزایش نشان می‌دهد. استان گلستان در پاییز پارسال در شرایط خشکسالی ضعیف، زمستان 98 در شرایط نرمال و بهار امسال در شرایط ترسالی متوسط بوده است.

وی گفت: توزیع زمانی و مکانی بارندگی در  سال آبی جاری یکنواخت نبوده و در ماه‌‌های مختلف وضعیت متفاوتی داشته است. برخی از ماه‌های سال دارای بارندگی کم و شرایط خشکسالی بودند که این منجر به کاهش تغذیه منابع آب زیرزمینی و رواناب رودخانه‌ها می‌شود.

حسینی بیان داشت: در شرایط اقلیمی موجود و با توجه به کاهش چشمگیر بارندگی در خردادماه امسال، روند تغییرات منابع آب استان کاهشی است. در پایان خردادماه سال جاری، حجم ذخیره آبخوان عمیق استان نسبت به متوسط این ماه در دوره آماری موجود، حدود 31 میلیون متر مکعب کاهش نشان می‌دهد .

وی افزود: شواهد نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر به علت تغییرات اقلیمی، برداشت منابع آب زیرزمینی، تغییر رابطه بارش رواناب و تداوم اثر خشکسالی سال‌های گذشته، حتی وقوع بارش‌های نرمال و بیش از نرمال به معنی تکمیل ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی نیست.

حسینی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت منابع آب، مدیریت صحیح مصرف در ماه‌های آینده، بسیار مهم و ضروری است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار