مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان از آغاز فعالیت‌های مجازی طرح اوقات فراغت از بیستم تیرماه خبر داد.

فعالیت‌های مجازی کانون پرورش فکری در گلستان از ۲۰ تیرماه آغاز می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ محبوبه رجب‌ نسب در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در گرگان اظهار داشت: در تابستان به دلیل تعطیلی مدارس، اوج گرایش به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و ما همواره در این فصل طرح اوقات فراغت در تمامی مراکز فرهنگی داریم.

وی افزود: در پیک نخست کرونا که از اسفندماه آغاز شد بسترهای مجازی را پیش بینی نکرده بودیم و در فضاهای مجازی موجود فعالیت می‌کردیم اما پس از گذشته چند ماه و ادامه‌دار بودن کرونا ناچار به فعالیت‌های قانونمند در فضای مجازی شدیم.

رجب‌نسب ادامه داد: سامانه مرکز مجازی کانون پرورش فکری با هدف دسترسی آسان و ایمن خانواده‌های ایرانی و تمام فارسی‌زبانان دنیا از پنج تیرماه راه‌اندازی شد و افتتاح رسمی آن شهریورماه است.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های تابستانی این مرکز شامل انواع دوره‌های فرهنگی، ادبی، هنری و مهارت‌های زندگی است که در سه سطح دوره‌های بدون محدودیت زمانی، کارگاه‌های زنده مجازی انجمن‌های تخصصی و دوره‌های مهارت‌آموزی مراکز استانی برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به نشانی kpf.ir خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

رجب‌نسب یادآور شد: کارگاه‌های مجازی کانون هم از بیستم تیرماه آغاز می‌شود که شامل دوره‌هایی مانند مهارت‌های ارتباطی و تمرین خوب زندگی کردن، هنرهای تجسمی، نمایش و تئاتر، شعر و داستان نویسی، پویانمایی، قصه‌گویی (فن بیان، زبان بدن، پرورش و پردازش متن)، عکاسی، نجوم و رباتیک است.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان برای ناشنوایان است که می‌توانند از خدمات ارائه شده در مرکز و کارگاه‌های ویژه به صورت رایگان استفاده کنند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان با بیان اینکه با توجه به شیوع کرونا محدودیت‌هایی برای اوقات فراغت تابستان کودکان و نوجوانان وجود دارد گفت: تمامی مراکز فرهنگی و هنری کانون از 15 تیرماه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پذیرای متقاضیان حضور در کانون هستند که البته در شهرستان‌های وضعیت قرمز کارگاه‌های حضوری برگزار نمی‌شود زیرا سلامت مردم برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

رجب‌نسب افزود: 17 مرکز ثابت، 9 کتابخانه سیار، دو کتابخانه پستی و سه مرکز فراگیر برای برگزاری کارگاه‌های دوره‌ای و تخصصی با مربیان متخصص و مجرب به‌منظور تمرین مهارت‌های زندگی ویژه‌ کودکان و نوجوانان گلستانی آماده فعالیت هستند.

وی ادامه داد: متقاضیان عضویت در مراکز کانون از تابستان امسال علاوه بر خدمات مرتبط با امانت کتاب و استفاده از سالن‌های مطالعه، هشت فعالیت کتاب محور رایگان مانند معرفی و نقد و بحث کتاب، روخوانی، آشنایی با مفاخر، مشاهیر، مشاغل و ویژگی‌های تاریخی و جغرافیای و اقوام سرزمین، آشنایی با قرآن و احادیث، مهارت‌های خوب شنیدن و خوب گفتن (قصه‌گویی) دریافت می‌کنند.

رجب‌نسب از افزایش فعالیت‌ها و کارگاه‌های تابستانی از 44 فعالیت به 62 فعالیت خبر داد و گفت: با توجه به نیازهای کودکان و نوجوانان تعداد فعالیت‌ها را ارتقا دادیم، هوش مالی یکی از کارگاه‌هایی است که امسال اضافه شده تا نوجوانان مدیریت مالی را از سنین پاینن یاد بگیرند.

وی اضافه کرد: حال خوش زندگی یکی از فعالیت‌های ایجاد مهارت در خانواده است که مهارت‌هایی مانند اعتماد به نفس، خودباوری، کنترل احساسات و ارتباطات در 10 جلسه آموزش داده می‌‌شود.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گلستان با بیان اینکه ضریب امید جامعه به‌دلیل اتفاقات، فشار اقتصادی، کرونا و سیل کاهش پیدا کرده اظهار داشت: کودکان و نوجوانان نیاز دارند که راه شاد بودن را یاد بگیرند و تلاش ما این است که با بازی‌های رومیزی، فکری و حرکتی، آموزش‌ها را تلفیق کنیم تا از این راه به زندگی امیدوارتر شوند.

رجب‌نسب افزود: شادی و موفقیت ارتباط نزدیکی با هم دارند و کودکان و نوجوانان اگر شاد نباشند چیزی یاد نمی‌گیرند، بنابراین نیاز است تا تمام دستگاه‌های فرهنگی به طور ویژه به این موضوع اهمیت دهند و فعالیت‌های خود را در این زمینه بیشتر کنند.

وی ادامه داد: مربیان کانون، مادر دوم بچه‌ها هستند زیرا کار مربی کانون فقط آموزش نیست و پس از برقراری ارتباط عاظفی وارد کارگاه می‌شوند و کودکان و نوجوانان هم با مربیان کانون ارتباط عاطفی برقرار می‌کنند.

رجب‌نسب خاطرنشان کرد: شیوع کرونا موجب تعطیلی مراکز ما شد به طوری که کودکان و نوجوانان دلتنگ کانون می‌شوند زیرا کانون بر اساس اختیار بچه‌ها و خانواده‌های آنها انتخاب می‌شود.

وی یادآور شد: سال گذشته حدود 10 هزار نفر به طور فعال و 50 هزار نفر به‌طور نیمه فعال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عضویت داشتند و مراجعه آنها بر حسب نیازشان بوده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار