استاندار گلستان به فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون مهارت اشاره کرد و گفت: مدرک‌گرایی باعث شده است که کارایی اقتصادی ما کاهش پیدا کند چرا که نتوانستیم از منابع و نیروی انسانی استفاده بهینه داشته باشیم.

مدرک‌گرایی کارایی اقتصادی ما را کاهش داده است

ندار گلستان اظهار کرد :استفاده از مهارت ها می تواند تولید را تقویت نماید و  موجب ارتقا بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی می شود.
به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان، هادی حق‌شناس در جلسه شورای مهارت استان که به مناسبت هفته ملی مهارت برگزار شد ضمن تبریک این هفته به تمامی فعالان عرصه مهارت‌آموزی و فنی و حرفه‌ای اظهار کرد: در حال حاضر ۴۳۳ آموزشگاه مهارتی در سطح استان مشغول به فعالیت هستند و جویندگان کار می‌توانند با ارتقای سطح مهارت‌های خود در این آموزشگاه‌ها زمینه شغلی لازم را در بنگاه‌های اقتصادی فراهم کنند.
 وی افزود : مقرر شد بنگاه‌های اقتصادی پس از بهره‌برداری یکی از شروط‌شان به کارگیری نیروهایی در محیط کار باشد که دارای گواهینامه مهارت فنی و حرفه‌ای هستند که البته این به معنای مانعی برای فعالیت بنگاه‌ها نیست بلکه تلاش ما استفاده از نیروهای ماهر است که می‌توانند موجب افزایش تولید، کاهش هزینه‌ها و افزایش رفاه جامعه شوند.
استاندار گلستان یادآور شد: در سال جاری تلاش ما ایجاد ۳۰ هزار فرصت شغلی است و بی‌شک مبنای ایجاد شغل در بنگاه‌های اقتصادی افزایش بهره‌وری است و بهره‌وری یقیناً به همراه مهارت ایجاد خواهد شد.
 حق‌شناس خاطرنشان کرد: هر چه مهارت شاغلان یک بنگاه اقتصادی ارتقا یابد میزان تولید و کیفیت تولید آن افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: مهارت منجر به افزایش بهره‌بری می‌شود و وظیفه داریم مهارت را گسترش دهیم و به نهضت مهارت‌آموزی بپردازیم.
استاندار گلستان به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بدون مهارت اشاره کرد و افزود: مدرک‌گرایی باعث شده است که کارایی اقتصادی ما کاهش پیدا کند چرا که نتوانستیم از منابع و نیروی انسانی استفاده بهینه داشته باشیم.

 

همچنین در این جلسه مدیر کل فنی و حرفه‌ای گلستان گفت: براساس مصوبه شورای مهارت خرید خدمات آموزشی از آموزشگاه‌ها در تولید لوازم بهداشتی ستاد کرونا فعال بودند به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است.
علیرضا حسینی‌طلب اظهار کرد: سند مهارت در سال ۱۳۹۶ تدوین و طراحی شد و برای بروز رسانی آن از سال ۱۴۰۰ نیاز است اقدام شود و کار کارشناسی آن در دست اجرا است
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گلستان به تهیه و تدوین اطلس مشاغل مهارتی در استان اشاره کرد و افزود: تفاهم‌نامه‌ای را در این راستا با میراث فرهنگی و صنایع دستی استان گلستان منعقد شده است.
به گفته مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان در سال گذشته ۳۲ هزار و ۴۴۶ نفر در قالب ۲ هزار و ۵۵۲ دوره آموزشی مهارت آموختند و در سه ماهه امسال با وجود کرونا نیز ۵ هزار و ۸۷۱ نفر در ۶۵۳ دوره آموزشی مهارت را فرا گرفتند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار