سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: با توجه به وجود خاک مناسب در اراضی منابع طبیعی و استفاده از آب تصفیه‌خانه 115 هکتار از اراضی شهرستان برای زراعت چوب کشت شد.

زراعت چوب در 115 هکتار از اراضی مستثنیات شهرستان گنبدکاووس

به گزارش گلستان ۲۴؛ محمد رحمانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: با توجه به اینکه بهره‌برداری از جنگل‌های هیرکانی در قالب «طرح تنفس» متوقف شده و در راستا ایجاد درآمد و چوب موردنظر صنایع در ۱۱۵ هکتار از اراضی مستثنیات شهرستان زراعت چوب انجام شد.
وی تصریح کرد: در این اراضی با مشارکت جوامع محلی و شرکت‌های خصوصی و دولتی نهال‌های اکالیپتوس و صنوبر کشت می‌شود و با توجه به خاک مناسب و وجود آب تصفیه‌خانه پیش‌بینی می‌شود از زراعت چوب خوبی برخوردار شویم.
سرپرست  اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس با اشاره به اجرای طرح‌های مرتع‌داری چند منظوره ادامه داد: با مشارکت بهره‌برداران در اراضی کم‌بازده کشاورزی طرح‌های مرتع‌داری چند منظوره اجرا می‌شود که در این طرح‌ها همزمان آبزی‌پروری، بوم‌گردی،گردشگری، زراعت چوب و پرورش گیاهان دارویی انجام می‌شود.
وی از ایجاد سه بندخاکی در راستای مقابله با «گالی» خبر داد و گفت: دو بند خاکی در روستای «ماسان کوپ» و یک بند خاکی در روستای «آرتق قلیچ‌چشمه» از روستاهای محروم شهرستان با هدف تثبیت روستا و جلوگیری از مهاجرت آنها و توسعه حاشیه‌نشینی با اعتبار ۲ میلیارد تومان در حال اجرا است که با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.
رحمانی خاطرنشان کرد: در راستای مقابله با بیابان‌زایی، ذخیره نزولات و قرق مراتع ۹۸۰ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی با مشارکت مرتع‌داران و بهره‌برداران بوته‌کاری شد.
وی بیان داشت: همچنین برای مقابله با بیابان‌زائی اراضی شمال شهرستان گنبدکاووس در یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار از این اراضی «هلال آبگیر» اجرا شد.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گنبدکاووس گفت: مانند سال‌های گذشته ایستگاه تولید بذر «چپرقویمه» برای تولید حدود یک میلیون بوته مرتعی و غرس در مراتع آماده‌سازی شد.
وی ادامه داد: به منظور اقتصادی کردن فعالیت بهره‌برداران، مرتع‌داران و به‌دست‌آوردن جایگاه حقوقی، استفاده از مزایا و مشارکت بهره‌برداران، جوامع محلی و فارغ‌التحصیلان منابع طبیعی در مدیریت عرصه‌های منابع طبیعی تاکنون ۲۹ تعاونی مرتع‌داری و یک مورد اتحادیه مرتعداران و یک تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی کشاورزی ثبت شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار