یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی در بخش صنایع تبدیلی گلستان نبود و عدم تمایل سرمایه‌گذاران به این بخش است به گفته کارشناسان نبود پنجره واحد برای ارائه مجوز در استان، موجب بی‎رغبتی سرمایه‌گذاران برای ورود به بخش صنایع تبدیلی شده است.

نبود پنجره واحد برای اخذ مجوز، ورود سرمایه‎گذاران به بخش صنایع تبدیلی در گلستان را با مشکل مواجه می‎کند

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از فارس از گرگان، باوجود اینکه گلستان در تولید بسیاری از محصولات دارای رتبه‎های برتر در کشور است اما نبود صنایع تبدیلی متناسب و کافی با محصولات موجب شده تا این استان تنها به یک مرکز تولید مواد خام و صادر به استان‎های صنعتی کشور تبدیل شود و سهم آن از اشتغال، درآمد و ارزش افزوده هیچ باشد.

 یکی از دلایل عدم توسعه یافتگی در بخش صنایع تبدیلی گلستان نبود و عدم تمایل سرمایه‌گذاران به این بخش است به گفته کارشناسان نبود پنجره واحد برای ارائه مجوز در استان، موجب بی‎رغبتی سرمایه‌گذاران برای ورود به بخش صنایع تبدیلی شده است چرا که ماهها صدور مجوز اولیه به طول خواهد انجامید، با این وجود همواره مدیران استانی در تریبون‎های مختلف از حضور سرمایه‌گذاران به گلستان استقبال کرده‎اند بدون آنکه تلاشی برای هموار کردن راه پر پیچ و خم سرمایه‎گذران انجام داده باشند.

*توجیه‌ناپذیری برخی طرح‎های صنایع تبدیلی در گلستان/تاریخ انقضای برخی طرح‎های سرمایه‎گذاران گذشته است

در همین رابطه سرپرست مدیریت صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به نقش و اهمیت صنایع تبدیلی در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد:میزان تولید ماده خام استان ۵/۲ میلیون تن در سال است و به ازای این مقدار ماده خام ۳/۳ میلیون تن ظرفیت فرآوری ایجاد کرده‎ایم در واقع ۲ میلیون تن ظرفیت مازاد در استان وجود دارد.

علی گیلکی تصریح کرد: با توجه به شرایطی که در کشور حاکم است صنایع با تمام ظرفیت فعالیت نمی‎کنند با احتساب ظرفیت خالی و ماده خام موجود جای کار زیادی در بخش صنایع تبدیلی وجود دارد البته در این زمینه منتظر ورود سرمایه‌گذاران هستیم.

وی بیان کرد: امروزه کشورهایی قدرتمند هستند که بتوانند غذای کشور خود را تولید کنند یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی ایجاد امنیت غذایی و تولید غذاست از این رو همواره تأکید و تقاضای ما توسعه صنایع تبدیلی در گلستان که محوریت اقتصاد آن کشاورزی است، می‎باشد.

سرپرست مدیریت صنایع تبدیلی جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه صنایع تبدیلی فعالیت‎های زیادی را شامل می‎شود افزود: استان‎های شمالی محدودیت‎های استقرار صنایع را دارند به فراخور این محدودیت شرکت‌های صنعتی ورود پیدا کردند و شرکت‎ها و نواحی صنعتی در استان ایجاد شد البته ظرفیت این نواحی و شرکت‌ها در حال کامل شدن است.

گیلکی خاطرنشان کرد: اگر سرمایه گذار در استان حضور پیدا کند و طرح او دارای توجیه باشد و هم‎پوشانی با طرح‎های داخل کشور و استان نداشته باشد بدون تردید از وی حمایت خواهد شد متأسفانه برخی طرح‎ها که به استان وارد می‎شود همان ابتدای امر اعلام می‎کنیم این طرح‎ها تاریخ انقضایشان گذشته است یا داخل استان و یا استان‎های همجوار ظرفیت خالی وجود دارد.

وی اضافه کرد: اگر سرمایه‌گذاری ورود پیدا کند که واقعأ بتواند بخشی از مشکل داخل استان و  کشور را رفع کند اگر در شهرک‎ها و نواحی صنعتی امکان فراهم کردن زمین باشد از طریق تغییر کاربری اراضی این امکان را به وجود می‎آوریم.

*دستگاه‌های خدمات‌رسان امکانات زیربنایی را در اختیار شهرک‎های صنعتی قرار دهند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت شرکت شهرک‎های صنعتی گلستان نیز در خصوص وضعیت صنایع تبدیلی استان اظهار کرد:صنایع تبدیلی و تکمیلی را باید در یک نگاه و تعریف در یک طیف گسترده صنعت ببینیم نگاه ما صرفأ بحث غذا نیست بلکه زنجیره‎های کشاورزی از ادوات کشاورزی، صنایع نساجی و ‌... را شامل می‎شود.

بهزاد شریفی تصریح کرد:در مجموعه شهرک‎های صنعتی ۷۹۰ واحد صنعتی به بهره‎برداری رسیده داریم که ۲۸۰ واحد صنعتی در زمره صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی می‎گنجد بسیاری از محصولات کشاورزی معاف از مالیات هستند و این یک مزیت نسبی برای استان ما محسوب میشود چرا که از سویی درآمدهای مالیاتی نیز کاهش می یابد.

 وی با بیان اینکه گلستان یکی از استان‎های مهم در تأمین غذایی کشور محسوب می‎شود اما نباید موجب ضرر و زیان کشور شود و باید جلوی خام‌فروشی را گرفت، افزود: شهرک صنعتی یک منطقه یکپارچه برای استقرار صنایع است براساس برخی ضوابط این مناطق را بخش‌بندی می‎کنیم در حال حاضر 2 هزار هکتار زمین صنعتی در اختیار داریم در راستای بهره‌برداری از این صنایع ظرفیت لازم برای تبدیل محصولات کشاورزی نیز وجود دارد.

معاون شرکت شهرک‎های صنعتی گلستان  با بیان اینکه باید در استان پذیرای عمده سرمایه‎گذاران باشیم، گفت:وقتی بخواهیم فضای یکپارچه از صنایع با قابلیت‎های مختلف را ایجاد کنیم مشکل استعلام از چند دستگاه وجود ندارد برای استقرار در شهرک‎های صنعتی تنها به یک مجوز نیاز است با این وجود توان مالی متقاضی یا اینکه آیا می‎تواند از عهده طرح بر آید بررسی نمی‎شود به خاطر نگاه حمایتی دولت در اوایل دهه ۶۰ و ۷۰ مجوز در این‌زمینه فروخته می‎شد.

شریفی، تولید را  سخت‎ترین نوع کسب درآمد عنوان کرد و گفت: برخی اوقات متقاضیان به ما مراجعه می‎کنند و ما براساس نگاه کارشناسی راهنمایی‎های لازم را انجام می‎دهیم در این میان ممکن است متقاضی راهنمایی ما را نپذیرد.

وی اضافه کرد:برای پذیرش در نواحی صنعتی مشکلی وجود ندارد، گلستان یک حاشیه جنوبی در سلسله جبال البرز دارد که تراکنش جمعیتی در آنجا متمرکز و اراضی خوبی نیز داراست و امکان تغییر کاربری داده نمی‎شود براساس مطالعات سند آمایش استان  در حاشیه شمالی به دلیل دارا بودن اراضی فراوان دستگاه‌هایی هم چون جهاد کشاورزی و منابع طبیعی می‎توانند به شرکت شهرک‎های صنعتی کمک کرده و اراضی مناسبی در اختیار ما قرار دهند برای توسعه صنایع تبدیلی دستگاه‌های خدمات‌رسان  لازم است امکانات زیربنایی و انرژی‎های لازم را در اختیار شهرک‎های صنعتی قرار دهد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار