در زندگی امام سجاد(ع) شاهد این هستیم که حضرت علاوه بر صحیفه سجادیه مناجات‌های شخصی نیز دارند که در آن‌ها به مسائل اعتقادی و مناجات می‌پردازند. دعا کردن در سرنوشت انسان‌ها همواره اثرگذار است و به نوعی با دعا می‌توانیم انرژی مثبت را به خود برگردانیم. هرچقدر بیشتر با دعا مانوس شویم با آرامش بیشتری می‌توانیم زندگی کنیم.


اهمیت «دعا» در زندگی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از ایسنا، انسان هرچقدر در حالت آشفتگی و اضطراب بیشتری قرار بگیرد باید بیشتر به سمت دعا و نیایش برود. امام سجاد (ع) در زمانی که بحرانی‌ترین شرایط زندگی و جامعه را می‌دید به دعا و نیایش روی آورد چرا که دعا ابزاری برای آرامش انسان است و باعث می‌شود انسان از بحران‌ها راحت‌تر عبور کند.

دعا می‌تواند باعث آرامش فرد شود چرا که از طریق دعاست که انسان می‌داند معبودی وجود دارد که همواره به او توجه می‌کند و از طریق دعاست که می‌توانیم خود را به خداوند نزدیک‌تر کنیم.

علاوه بر صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) می‌بینیم که آن حضرت مناجات‌های شخصی نیز دارند که در آن‌ها به مسائل اعتقادی و مناجات می‌پردازند.

دعا در جامعه امروز ما می‌تواند آرامش بیشتری به ارمغان بیاورد، چرا که دعا آثار معنوی و مادی بسیار زیادی دارد و می‌توانیم بگویم دعا یکی از حلقه‌های مفقوده بشر است.

پیامبر (ص) در حدیثی می‌فرمایند: «دعا اسلحه مومن است.» یعنی مومن اگر نگرانی مادی و معنوی دارد با دعا می‌تواند آن را حل کند. نه این‌که به مسائل فیزیکی و کوشش و تلاش و یا حتی در زمان امروز به مسائل پزشکی بی‌اهمیت باشیم؛ نه این‌گونه نیست. علاوه بر رعایت مسائل و سعی و کوشش در زمینه رفع مشکلات و گرفتاری‌ها باید از دعا نیز بهره ببریم.

حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «دعا کلید پیروزی و رستگاری است.» برای مصونیت باید دعا کنیم. دعا کردن در سرنوشت انسان‌ها همواره اثرگذار است و به نوعی با دعا می‌توانیم انرژی مثبت را به خود برگردانیم. هر چقدر بیشتر با دعا مانوس شویم با آرامش بیشتری می‌توانیم زندگی کنیم. در مفاتیح الجنان برای ثانیه ثانیه زندگی انسان دعا وارد شده است و این دعا کردن نشان از آن دارد که انسان از این طریق است که می‌تواند به تکامل برسد و خلأهای زندگی خود را پر کند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار