مدیرکل شیلات گلستان خبرداد؛

قدس علوی گفت: امسال 35 میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی در رودخانه گرگانرود و قره سو رهاسازی می شود.

آغاز رهاسازی بچه ماهیان خاویاری و استخوانی در آبهای استان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از گلستان ما؛ سید جواد قدس علوی امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: مسال بیش از ۳۵ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی تولید شده در مراکز تکثیر و بازسازی استان تولید می‌شود.

وی  افزود: در این رهاسازی که از ۱۰ خرداد آغاز شد، انواع بچه ماهی کلمه، کپور با وزن ۰/۵ گرم و قره برون در وزن ۲ تا ۳ گرمی، با حضور جامعه صیادی و ساحل نشین استان، روانه دریا می‌شوند.

مدیرکل شیلات گلستان هدف از این کار شیلات را بازسازی ذخایر ارزشمند دریای خزر دانست و افزود: هر ساله ده‌ها میلیون قطعه انواع ماهیان استخوانی و خاویاری در ۳ مرکز بازسازی استان (۲ مرکز ماهیان استخوانی و ۱ مرکز ماهیان خاویاری)، با هدف پایداری صید و جلوگیری از انقراض و حفاظت از ذخایر ارزشمند دریای خزر، تکثیر می‌شود.

قدس علوی با اشاره به ضرورت همت همگانی برای حفظ ذخایر ژنتیکی دریای خزر افزود:بسیاری از این گونه‌های ارزشمند، به خصوص خاویاری، در نتیجه صید غیرمجاز، منقرض شده یا در حال انقراض هستند.

معاون صید و بنادرماهیگیری شیلات استان افزود: متاسفانه در حال حاضر شرایط تکثیر طبیعی در رودخانه‌های استان فراهم نیست و بالاجبار از تکثیر مصنوعی و تکثیر در مراکز بازسازی استفاده می‌شود که این امر نیز تاثیر خوبی بر رشد میزان صید استان داشته است به طوریکه امسال ۴۲۶ تن انواع ماهیان استخوانی توسط صیادان استان صید شده که این رقم در مقایسه با سال قبل ۱۸ درصد افزایش داشته است.

محسن یحیایی افزود:رها سازی بچه ماهیان استخوانی و خاویاری به مدت یک تا دو ماه ادامه دارد و امیدواریم با افزایش ضریب برگشت ماهیان رهاسازی شده، بهبود ذخایر آبزی استان و همچنین حداکثر محصول قابل برداشت از دریا را داشته باشیم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار