مدیرکل غله و خدمات بازرگانی گلستان گفت که ۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال از طلب کلزکاران این استان معادل ۴۳ درصد مبلغ کل، تامین اعتبار و پرداخت آن به کشاورزان آغاز شد.

۲ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال از طلب کلزاکاران گلستان پرداخت شد

به گزارش گلستان ۲۴؛ سید خالق سجادی روز پنجشنبه به خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: تا روز گذشته کلزاکاران گلستان ۶۲ هزار تن از محصول تولیدی را به ۴۸ مرکز خرید تضمینی در استان به ارزش ۶ هزار میلیارد ریال تحویل دادند.

مراکز خرید تضمینی کلزا در استان گلستان از بیستم اردیبهشت ماه سال جاری توسط اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان فعال شده است.

امسال نرخ تضمینی خرید هر کیلوگرم کلزا توسط شورای اقتصاد ۱۱۰ هزار ریال با افت ۲ درصد غیر مفید و ۱۴ درصد رطوبت تعیین شد.

پیشتر علی موسی‌خانی رییس اداره پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی گلستان به ایرنا اعلام کرده بود: امسال عملیات برداشت دانه روغنی کلزا در بیش از ۵۰ هزار هکتار اراضی استان اعم از دیم و آبی با پیش‌بینی تولید ۸۰ هزار تن محصول آغاز شد.

گلستان طی چند سال اخیر در تولید دانه روغنی کلزا رتبه نخست کشور را در اختیار دارد.

این استان شمالی با داشتن ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی از قطب های مهم تولید محصولات کشاورزی به ویژه دانه روغنی کلزا به شمار می رود و به گفته کارشناسان دانه های روغنی با توجه به شرایط جوی، ظرفیت کشت سالانه ۵۵ تا ۷۰ هزار هکتار دانه روغنی را دارد.

زراعت کلزا به عنوان یک محصول راهبردی در راستای پایداری کشت گندم و تحقق اقتصاد مقاومتی و تضمین امنیت غذایی کشور است که ضمن مشارکت در تولید روغن خوراکی موردنیاز کشور در داخل و تلاش برای بی نیازی از واردات این محصول و نیز بهترین تناوب برای گندم و جو بوده که رعایت آن علاوه بر افزایش تولید، آفات، بیماری ها و علف‌های هرز را کاهش می دهد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار