مرحله دوم مبارزه با آفت ملخ مراکشی مناطق مرزی گلستان با 99 درصد موفقیت به پایان رسید.


کنترل آفت ملخ مراکشی در گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از خبرگزاری صدا وسیما مرکز گلستان،مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اعلام این خبر گفت: در مرحله اول مبارزه با این آفت   ۹۷۲هکتار در  استان سمپاشی شده بود گزارشی از مشاهده ملخ مراکشی در روز ۱۲ خرداد در منطقه آق تقه مراوه تپه دریافت کردیم که با هماهنگی‌های انجام شده ۴ دستگاه یو ال بی سمپاش پشت وانتی برای سمپاشی به منطقه اعزام شد.

کیانوش حق نما افزود:در این مرحله ۲۸ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی از مرز ترکمنستان تا دشت آق تقه به طول ۱۹ و عرض ۱۵ کیلومتر که دارای بوته کاری منابع طبیعی و مزارع گندم بود را سمپاشی کردیم که موجب کنترل ۹۹ درصدی آفت شد.

وی با اشاره به درخواست کمک از استان و کشور افزود: پس از بازدیدسعید معین، مدیر کل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از منطقه و تائید گسترش آفت ملخ مراکشی، ۵ دستگاه یو ال بی پاش پشت وانتی بدون وانت با ارزش ۲ میلیارد تومان به مدیریت حفظ نباتات استان تحویل شد که به علت نبودن وانت بلا استفاده مانده است.

حق نما با اشاره به گزارش سعید معین افزود: بر اساس گزارش وی منشاء این آفت هم  از مرز ترکمنستان و هم نقاط سخت گذر مرزی استان بود که برای کنترل آفت حتما باید سمپاشی بشود.

وی با اشاره به محدودیت های تردد درمناطق مرزی گفت: با توجه به ممنوعیت استفاده از پهپاد و هواپیمای سمپاش در مناطق مرزی در حال مکاتبه با مرزبانی هستیم که مجوز سمپاشی زمینی مناطق مرزی را دریافت و اجرا کنیم.

حق نما کمبود اعتبارات را از جمله مشکلات اجرای این عملیات دانست و پرداخت هزینه های انجام شده را از  مدیریت بحران استانداری خواستار شد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار