مدیر دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: برخی از افراد که هیچ تخصصی در زمینه دارو ندارند در فضای مجازی اقدام به تبلیغات داروهای خارج از شبکه کرونا می‌کنند و مردم باید توجه داشته باشند که این داروها چیزی نیست که در خارج از شبکه توزیع شود. جابه‌جایی داروهای کرونا نیاز به زنجیره سرد و حفظ دما دارد و دارویی که به کشور قاچاق می‌شود اصلاً این شرایط در آن رعایت نمی‌شود.

مردم به تبلیغات داروهای کرونا در فضای مجازی توجه نکنند

به گزارش گلستان ۲۴؛ کاوه دماوندی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حال حاضر در مراکز درمانی استان هیچ کمبودی از نظر تأمین سرم وجود ندارد اما در داروخانه‌های خصوصی کمبود سرم همچنان وجود دارد. کاهش تولید سرم در کشور و افزایش حدود هشت برابری مصرف سرم نسبت به شرایط عادی، به شکل محسوسی موجب کمبود سرم در داروخانه‌های خصوصی شده است.

وی با تأمین داروهای درمان کرونا، گفت: با توجه به محدودیتی که در تعداد داروی فاویپیراویر داشتیم، این دارو تنها در سه مرکز و تمامی بیمارستان‌ها توزیع می‌شد اما از امشب این دارو در داروخانه‌های خصوصی سطح استان که مردم مراجع بیشتری دارند، توزیع می‌شود.

دماوندی با اشاره به خارج شدن داروی فاویپیراویر از پوشش بیمه‌ای، بیان کرد: فاویپیراویر در پروتکل‌های درمانی جدید، از چرخه درمان حذف شده است. در گذشته نیز شاهد بودیم که داروهایی مثل تامی فلو و کلروکین نیز به مرور حذف شدند. البته فاویپیراویر از پروتکل‌های درمانی حذف شده اما همچنان مورد استقبال مردم قرار دارد.

مدیر دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی گلستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر قیمت آزاد داروی فاویپیراویر با توجه به وارداتی یا تولید داخلی بودن آن بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است.

وی در ادامه در خصوص تأمین سرم، گفت: در حال حاضر واردات و تولید سرم در کشور افزایش پیدا کرده است. اولین پارت سرم شب گذشته وارد استان شد که از امروز توزیع می‌شود. البته شاید هنوز نتوانیم مانند گذشته نسخه‌های چندتایی سرم را تأمین کنیم اما یک یا دو سرم در اختیار افراد قرار می‌گیرد. امیدواریم پارت‌های بعدی سرم در این هفته وارد استان شود و مشکلات در این بخش کمتر شود.

دماوندی بیان کرد: در برخی داروهای مکمل از جمله ویتامین C نیز کمبود وجود دارد و به همین خاطر مجبور شدیم که بگوییم این‌ها را با نسخه در اختیار افراد قرار دهند.

مدیر دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از افراد غیرمتخصص در فضای مجازی اقدام به تبلیغات داروهای خارج از شبکه می‌کنند، گفت: علاوه بر مورد تایید نبودن محتویات داخل دارو، داروهای کرونا باید با زنجیره سرد و حفظ دما جابه‌جا شوند اما دارویی که از خارج از کشور به‌صورت قاچاق وارد می‌شود، اصلاً شرایط دمایی آن رعایت نمی‌شود و می‌تواند باعث ایجاد مشکل در بیماران شود. در واقع این دارو جزو پروتکل درمانی نیست و تنها کمک‌کننده درمان است؛ داروی اصلی کرونا رمدسیویر است که هیچ مشکلی در تأمین آن در مراکز درمانی وجود ندارد. اگر هر دارویی برای بیمار نیاز باشد، در همان مراکز درمانی و بیمارستانی استفاده و تأمین می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار