آخوند فرهمند، با استقبال از برگزاری کنگره فرهنگ عاشورا در زبان و ادبیات ترکمن تاکید کرد: پیام همایش های عاشورایی باید مبتنی بر وحدت امت اسلامی باشد.

پیام همایش های عاشورایی باید مبتنی بر وحدت امت اسلامی باشد

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گلستان، کارشناس ارشد دانشگاه جامعه المصطفی گرگان گفت: برگزاری دومین کنگره “فرهنگ عاشورا در آیین زبان و ادبیات زبان ترکمن”، کاری از سوی جامعه اهل سنت گلستان که قرار است در مهر ماه برگزار شود، برنامه ای مفید برای آشنایی نسل نوجوان و جوان با فرهنگ قیام عاشورا است.
آخوند عبدالجلیل فرهمند افزود: نیاز امروز فرزندان ما این است تا با چگونگی شکل گیری قیام امام حسین (ع) و ابعاد مختلف آن آشنا شوند و در این میان انتقال پیام و مفهوم عاشورا با زبان ادب و هنر می تواند تاثیرگذاری دو چندانی در مخاطبین نسل جوان ایجاد نماید.
این عالم اهل سنت با بیان اینکه، ترکمن ها مختومقلی فراغی را شاعر و عارف نامدار خود می شناسند و از اینکه از این شاعر در کشور به عنوان یکی از مفاخر اسلامی یاد می شود، افتخار می ورزند، خاطر نشان کرد: مختومقلی از جمله کسانی است که علوم دینی و تحصیلات عمومی را در مراکز مشهور آن زمان از جمله خیوه و بخارا آموخته است و وی زبان فارسی را نیز مانند زبان عربی آموخت و در کشورهای هند و پاکستان به ادامه تحصیل پرداخت.
آخوند فرهمند تصریح کرد: مختومقلی فراغی ترکمن اهل سنت استان گلستان است که در اشعار خود امام حسین (ع) را سرور و سالار شهیدان خطاب می کند و حضرت فاطمه (س) را ” شاه حوریان” می خواند.
وی با اشاره به تاثیرپذیری اهل سنت ترکمن از هنر و ادبیات ترکمن؛ ارادت وی به اهل بیت پیام اکرم (ص) را بسیار عمیق دانست و افزود: این عارف نامدار در دیوان معروف خود ۲۳ بار از امام حسین (ع) و ۱۰ بار مستقیما از ” کربلا” یاد کرده است که این مسئله گوشه ای از ارادت اهل سنت به ایشان را نشان می دهد، لذا برگزاری این کنگره از سوی اهل سنت ترکمن و سایر اهل سنت کشور که در استان های مربوطه ترتیب داده می شود، وحدت عملی میان مذاهب را به اثبات می رساند.
این کارشناس ارشد جامعه المصطفی استان گلستان، دین، مذهب و امنیت را جزو عناصر سه گانه در دنیای اسلام برشمرد و عنوان نمود: جامعه علمای اهل سنت نیز همسو با شاعران و هنرمندان کارهای فرهنگی مفیدی را در پاسداشت از قیام عاشورا برگزار کرده اند از آن جمله می توان به سایر فعالیت های فرهنگی مشتمل بر دیدگاه بزرگان دین درباره شخصیت امام حسین (ع) طی ایام محرم اشاره کرد.
آخوند فرهمند یادآور شد: پیام کنگره عاشورا باید مبتنی بر وحدت امت اسلامی باشد که به این موضوع در گذشته نیز توجه شده است. برخی افراد افراطی که بعضا با توهین به اهل بیت و صحابه، دل مسلمانان را جریحه دار می کنند، جزو امت اسلامی به حساب نمی آیند و بنا به فرمایش رسول اکرم (ص) نظرات مختلف امت باعث تقویت دین می شود و از این رو می طلبد در هر مراسمی که با رویکرد قیام عاشورا به اجرا در می آید به مسئله وحدت میان مذاهب توجه خاصی صورت بگیرد.
عبدالجلیل آخوند فرهمند تاکید کرد: از سوی دیگر برگزارکنندگان چنین کنگره ها باید به اجراها جنبه عمومی ببخشند. ایجاد تنوع معنوی در برنامه و ظرافت در اجراها باید مطابق با دیدگاه های تقریبی باشد. شخصیت امام حسین (ع) بالاتر از آن چیزی است که بشود آن را در یک اجرا بیان کرد، لیکن تشریح نحوه پاسداشت نهضت حسینی و تکریم روز تاسوعا و عاشورا در میان اهل سنت می تواند از نکات جالب توجه در مراسم کنگره بشمار رود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار