با توجه به فرونشست زمین و کاهش کیفیت برخی چاه های شرب در استان، پرهیز از کشت محصولات پرآب در دیدار آب منطقه ای گلستان و امام جمعه گرگان تاکید شد.

پرهیز از کشت محصولات پرآب در گلستان

به گزارش گلستان ۲۴؛ مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه گرگان دیدار و گزارشی از اقدامات شرکت آب منطقه ای گلستان طی یک سال اخیر را ارائه کرد.

آیت الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان، در این جلسه، اظهار کرد: با توجه به زمزمه های فرونشست زمین و کاهش کیفیت برخی چاه های شرب در استان و استفاده ۹۵ درصدی از آب زیرزمینی در استان، ضرورت دارد به مباحث فرهنگ سازی در مصرف آب بیشتر پرداخته شود و همچنین استان از کشت های پرآب طلب با آب زیرزمینی را کاهش دهد.

امام جمعه گرگان بیان کرد: اخذ مجوز استفاده از آب دریا به عنوان یک منبع عظیم در کنار ما توسط شرکت آب منطقه ای اقدام مناسبی در تامین آب شرب و کشاورزی است که توصیه می شود، پیگیری لازم برای بقیه مجوز شرب در استان نیز از آب دریا تسریع شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در خصوص سد میرداماد اظهار کرد: مجوز اجرای سد میرداماد اخذ و هم اکنون مطالعات فاز دوم سد و مقدمات استملاک اراضی آغاز شده و امید است اوایل ۱۴۰۱ کلنگ اجرائی سد را به زمین بزنیم.

سیدمحسن حسینی تصریح کرد: مجوز تخصیص از آب دریا به اندازه شرب برای ۲۰۰ هزار نفر گرفته شده است و در حال مطالعات اجمالی هستیم که این مطالعات را برای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ارسال و این شرکت بتواند فراخوان جذب سرمایه گذار را انجام دهد.

حسینی اظهار کرد: در بخش کشاورزی با توجه به پیگیری این دستگاه در سه سال گذشته بالاخره در شهریورماه امسال، مجوز استفاده از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب دریا برای استفاده در بخش کشاورزی از وزارت نیرو گرفته شد. به عبارتی با این مجوز حجم آب استان به یک و نیم برابر افزایش یافت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با بیان اینکه هر موضوعی جدای از مسائل فنی خودش به فرهنگ‌سازی هم نیاز دارد، گفت: در بخش های مختلف از جمله آموزش کودکان و بزگسالان برنامه هایی برای فرهنگ سازی مسائل آب مانند موزه آب داریم وهمچنین پیام های مختلفی که در قالب فضای مجازی، صدا و سیما و مطبوعات، پیامک و غیره و.. به نظر مردم می رسانیم به امید اینکه این فرهنگ سازی بتدریج اثر خودش را مصرف بهینه آب در استان بگذارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار