عناوین مهمترین اخبار استان گلستان طی 24 ساعت گذشته که در خروجی خبرگزاری‌ها منتشر شد را بخوانید.

گلستان در روزی که گذشت

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از گلستان ما، سرخط مهمترین اخبار استان گلستان طی 24 ساعت گذشته به شرح زیر در خروجی خبرگزاری‌های مختلف قرار گرفت که می‌توانید آن را بخوانید.

 

 

۲۰ پنل خورشیدی در مناطق روستایی مراوه‌تپه نصب می‌شود

ایرنا نوشت: فرماندار مراوه‌تپه در منتهی الیه شمال شرق استان گلستان گفت: تعداد ۲۰ پنل خورشیدی هر کدام با ظرفیت تولید پنج کیلو وات برق بر پشت بام واحدهای مسکونی افراد متقاضی به‌منظور تولید برق و ایجاد درآمد برای آنها نصب می‌شود.

لقمان قربانی افزود: این پنل‌های خورشیدی با همکاری نهاد آبادانی و پیشرفت بنیاد علوی و پرداخت تسهیلات یک میلیارد ریالی توسط این نهاد طی روزهای آینده نصب خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این طرح نصب نیروگاه خورشیدی آنگرید (متصل به شبکه برق) خواهد بود و متقاضی می‌تواند با فروش برق تولیدی نیروگاه خود به دولت در قالب طرح تشویقی وزارت نیرو و خرید تضمینی برق تجدیدپذیر از طرف دولت برای مدت ۲۰ سال ضمن بازپرداخت تسهیلات از محل فروش برق از یک درآمد خوب و مستمر بهره‌مند شود.

 

رونمایی از بسته حمایتی کشت توتون و تنباکو

صدا و سیما نوشت: بسته حمایتی شرکت دخانیات ایران برای کشت توتون و تنباکو به صورت ویدئوکنفرانسی، رونمایی شد.

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران گفت : این بسته حمایتی، خرید تضمینی حداکثری، احیاء تسهیلات مالی کشاورزی، کشت سفارشی و قراردادی، تامین نهاده‌ها و ارائه کمک‌های فنی و تجهیزاتی را شامل می‌شود. محمد شیخان در مراسم رونمایی از این بسته حمایتی، قول افزایش قیمت خرید تضمینی محصول در سال آینده را داد.

 

تأمین سرمایه در گردش؛ درخواست اصلی تولیدکنندگان گلستانی در سفر هیأت دولت به استان

کارآفرین گلستانی یکی از مشکلات اصلی تولیدکنندگان را نیاز به تسهیلات و سرمایه در گردش عنوان کرد و گفت: تسهیلات با کارمزدهای بالای بانکی هیچ توجیهی برای تولید کننده ندارد.

گلستان یکی از قطب‌­های اصلی پرورش پیله‌تر ابریشم در کشور محسوب می­‌شود، این استان شمالی همواره جزو سه استان نخست تولید پیله‌تر در کشور است.

صنعت نوغانداری اگر چه می­‌تواند ارزش‌افزوده قابل توجهی برای استان ایجاد کند اما وجود یک حلقه مفقوده در این صنعت موجب شد تا سال‌­ها درآمد حاصل از تولید پیله‌تر ابریشم در گلستان نصیب استان‌­های دیگر شود چرا که امکانات لارم برای تبدیل پیله‌تر ابریشم به نخ در گلستان وجود نداشت از این رو چند سالی صنعت نوغانداری  در استان با افول مواجه بود، اما حدود دو سالی می­‌شود که با همت یک بانوی کارآفرین گلستانی کارگاه نخ‌ریسی در شرق استان احداث و این‌امر توانسته کمک‌زیادی به احیای مجدد صنعت نوغانداری در استان داشته باشد.

 

رونق پروازها در فرودگاه کلاله گلستان نیازمند برنامه‌ریزی و رفع نیازها

ایرنا نوشت: احداث جایگاه سوخت و فعال کردن دوباره فرودگاه شهدای کلاله واقع در شرق استان گلستان به‌عنوان یک سرمایه ملی که برای ایجاد زیرساخت‌های آن هزینه زیادی از بیت المال صرف شده از مطالبات اهالی این خطه از رییس دولت مردمی سیزدهم است.

فرودگاه شهدای کلاله از حدود چهار سال قبل به دلایل مختلف از جمله متنوع نبودن مقاصد پروازی، ساعت پرواز و مهمتر از همه نبود جایگاه سوخت و در نتیجه استقبال کمرنگ ساکنان شرق استان گلستان غیرفعال شده است.

نبود جایگاه سوخت فرودگاه کلاله که ۵۰ سال از زمان احداث آن می‌گذرد و به تبع آن متنوع نبودن مقاصد پروازی، یکی از عوامل اصلی کم رونقی و تعطیلی چندباره این فرودگاه در سال‌های گذشته بوده که درصورت رفع این نقص اساسی به اعتقاد کارشناسان و مسوولان، فرودگاه کلاله در مسیر رونق و توسعه قرار خواهد گرفت.

 

افزایش عملکرد مزارع کلزا با بهره گیری از کندو‌های زنبور عسل

باشگاه خبرنگاران نوشت: رئیس اداره پنبه و دانه‌های روغنی گلستان گفت: بیش از ۹۰ درصد زمین‌های کلزای استان وارد مرحله گلدهی شده است.

موسی خانی گفت: کلزا کاران می‌توانند از گلدهی مزارع کلزا برای افزایش بهره وری محصولات خود استفاده کنند.

او می‌گوید: کلزاکاران می‌توانند با استفاده از چهار کندوی زنبور عسل در هر هکتار کلزا و گرده افشانی زنبور عسل در این مزارع عملکرد مزارع خود را تا ۳۰ درصد افزایش دهند.

به گفته موسی خانی امسال در ۴۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان، کلزا کشت شده است.

 

نصب اِلمان ایثارگران در کوچه‌ ای با ۲۸ ایثارگر/ جاودانگی نام شهدا در کوچه‌های رامیان

ایسنا نوشت: شهردار رامیان با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در سطح این شهر، گفت: اِلِمان ایثارگران در کوچه ای با ۲۸ خانواده ایثارگر در شهر رامیان نصب شد.

شهرام سعیدی با اشاره به اینکه شهر رامیان با جمعیتی بالغ بر ۱۴ هزار نفر، مساحتی در حدود  ۳۲۰ هکتار و حریم ۳۲۶۰ هکتاری در شرق استان گلستان قرار دارد، اظهار کرد: در طول ۴ ماه مدیریت بنده در شهرداری علاوه بر اینکه حدود ۳۵۰ میلیون تومان از بدهی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی شهرداری در دوره قبل پرداخت شده است.

 

حضور رییس جمهور، بخشی از چالش‌های دیرین گلستان را برطرف می‌کند

ایرنا نوشت: نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیشنهادات مناسب مطرح‌شده در قالب مصوبات سفر رییس جمهور به استان گلستان اظهار امیدواری کرد که با حضور میدانی آیت‌الله رییسی به این استان، بخشی از چالش‌های مزمن و دیرین گلستان برطرف شود.

غلامرضا منتظری اظهار داشت: پیش بینی اعتبار کافی برای لایروبی خلیج گرگان، رفع دغدغه های اداری فراروی اجرای طرح طبیعت گردی جزیره آشوراده، تامین اعتبارات لازم برای  اتمام پروژه های نیمه تمام و همچنین توجه به دغدغه های حوزه فرهنگ از جمله مباحثی است که امیدواریم در این سفر برای آنها چاره اندیشی شود.

 منتظری ادامه داد: یکی از چالش های فراروی استان مقوله آب است که تکمیل پروژه های دردست اجرا مانند سد نرماب چهل‌چای و سد میرداماد با اختصاص اعتبار کافی می تواند این دغدغه ها را تا حد زیادی برطرف کند

 

سفر رئیس جمهور از فرودگاه کلاله منتفی شد/ شرایط جوی و کمبود زمان علت عدم پرواز از کلاله

ایسنا نوشت: نماینده مردم شرق استان گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درخواست سفر رئیس جمهور از طریق فرودگاه کلاله، گفت: متاسفانه به دلیل شرایط جوی و کمبود زمان این موضوع منتفی است.

دکتر رضا آریان پور با اشاره به اینکه فرودگاه کلاله با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و ویژگی های منحصر به فرد کلاله و شرق استان گلستان می تواند یکی از فرودگاه‌های استراتژیک کشور باشد، اظهار کرد: راه اندازی دائمی این فرودگاه می تواند شرایط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و .. استان و به ویژه شرق استان گلستان را متحول و دگرگون کند.

 

گنبدکاووس با داشتن تنها برج آجری جهان فاقد زیرساخت‌های گردشگری

فارس نوشت: شهردار گنبدکاووس گفت: گنبدکاووس تنها شهری با دارا بودن برج آجری جهانی هیچگونه زیرساخت‌های گردشگری ندارد.

سیدعلی‌اصغر موسوی اظهار کرد: گنبدکاووس تنها شهری با دارا بودن برج آجری جهانی هیچگونه زیرساخت‌های گردشگری مانند متل و هتل نداشته و در این حوزه مغفول و غریب واقع شده است.

وی تصریح کرد: برای میزبانی گردشگران و مهمانان داخلی و خارجی در شهر گنبدکاووس می بایست مبلمان شهری مناسبی داشته باشیم که با وجود عقب ماندگی‌های زیاد در این حوزه با وجود فعالیت‌های زیاد نتوانستیم به این کارها سرعت بیشتری دهیم.

 

سفر رییس جمهور به گلستان زمینه ساز پویایی و رونق کشاورزی منطقه است

ایرنا نوشت: نماینده مردم غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر آخر هفته جاری آیت‌الله رییسی به گلستان و پیگیری برخی از مطالبات مانند اعتبارات طرح زهکشی و تسریع در مطالعات انتقال آب خزر به دشت‌های شمالی استان گفت: این سفر زمینه پویایی و رونق بخش کشاورزی استان را فراهم می‌کند.

عبدالجلال ایری اظهار داشت : در ماه های اخیر فعالیت های ثمربخشی از سوی دولت برای تسریع زهکشی اراضی شمالی گلستان انجام شده که نتایج آن در بخش اقتصاد کشاورزی شهرهای مرزی استان محسوس بود و انتظار داریم تخصیص اعتبارات این بخش کامل شود.

 

200 میلیارد تومان برای آبرسانی در استان گلستان اختصاص یافت

تسنیم نوشت: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان با اشاره به افزایش ۳ برابری اعتبارات عمرانی گفت: متوسط اعتبارات آبرسانی این شرکت در این سال‌ها به صورت متوسط ۲۲ میلیارد تومان بود که در سال جاری به ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

سید محسن حسینی صبح امروز در دیدار با معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: متوسط اعتبارات شرکت از سال 95 تا 99 در بخش طرح‌ها، سالانه 300 میلیارد تومان بوده و امسال با فعالیت‌های زیادی که از سوی شرکت انجام شد و حمایت‌هایی که از طریق استانداری، شرکت مدیریت منابع آب ، وزارت نیرو، سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی انجام شد، این اعتبار به 900 میلیارد تومان رسید.

 

راه‌اندازی ۲ پرواز بین‌المللی از فرودگاه گرگان/ پرواز مستقیم گلستانی‌ها به «استانبول» و «بغداد»

ایسنا نوشت: رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه در استان گلستان از برنامه ریزی برای راه اندازی دو پرواز گرگان _ استانبول و گرگان _ بغداد از فرودگاه بین‌المللی گرگان خبر داد.

ذوالفقار امیرشاهی اظهار کرد: یکی از مولفه های بسیار مهم استقلال نمایندگی وزارت امور خارجه در استان گلستان، توسعه مناسبات و روابط خارجی با کشورهای همسایه است و خوشبختانه با تلاش ها و پیگیری‌های دستگاه دیپلماسی از جمله نمایندگی وزارت امور خارجه، سفارت جمهوری اسلامی در نوسلطان(آستانه سابق) و کنسولگری ما در اکتائو و مدیران ارشد استانی ما در گلستان این اتفاق بسیار مهم و منطقی رخ داد.

 

گره‌گشایی از پروژه‌های مهم، خواسته اصلی گلستانی‌ها از دولت سیزدهم است

ایرنا نوشت: امام جمعه بندرترکمن گفت: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و بازکردن گره کور طرح‌های مهمی مانند احیای خلیج گرگان و راه‌اندازی مجتمع پتروشیمی گلستان، مهمترین خواسته مردم این استان از رییس جمهور و دولت سیزدهم است.

حجت الاسلام محمدصالح منصوری اظهار داشت: احیای خلیج گرگان از چالش های اساسی گلستان است که کم توجهی به آن خطرهای فراوانی از جمله امکان تولید ریزگرد دارد و خشکی آن تهدید جدی برای اقتصاد شهرستان بندرترکمن، گمیشان و بندرگز محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته با وجود وعده های فراوان، کوششی برای حل این مشکل نشد اما مردم گلستان امیدوارند دولت سیزدهم حل این مشکل را در دستور کار خود قرار دهد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار