مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی گلستان گفت: تقاضای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های گلخانه‌ای استان با تصویب اختصاص هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت این شهرک‌ها در سفر جمعه گذشته رییس جمهور به گلستان افزایش یافت.

استقبال از سرمایه‌گذاری در شهرک‌های گلخانه‌ای گلستان افزایش یافت

به گزارش گلستان ۲۴؛ نعمت الله کفشگیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: با اعلام این مصوبه ۵۰ سرمایه گذار آمادگی خود را با ثبت نام برای سرمایه گذاری در شهرک های کشاورزی ، اعلام کرده اند.

وی بیان کرد: با جذب این اعتبار می توان حدود ۱۵۰ هکتار زیرساخت شهرک‌های گلخانه‌ای را در ۱۴ شهرستان استان ایجاد کرد.

به گفته وی اکنون ۱۰ شهرک کشاورزی توسط بخش خصوصی و ۲ شهرک کشاورزی توسط دولت در دست ساخت بوده و ایجاد پنج شهرک کشاورزی نیز هدفگذاری جدید استان برای رونق بیشتر این بخش است.

مدیرعامل شرکت شهرک های کشاورزی گلستان در خصوص نحوه واگذاری زیرساخت ها به سرمایه گذاران گفت: بخش خصوصی بومی گلستان در اولویت واگذاری زمین شهرک های کشاورزی استان قرار دارد و انعقاد قرارداد با سرمایه گذار به صورت اجاره سه ساله (اجرای طرح و دریافت پروانه بهره برداری و تولید) است.

وی بیان کرد: گلستان به عنوان یکی از قطب های مهم تولیدات محصولات کشاورزی کشور شرایط مناسبی برای توسعه کشت گلخانه ای دارد که مصوبه اخیر دولت می تواند نقش بسزایی در افزایش بهره وری آب، تولید پایدار، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و رونق اقتصادی برای استان داشته باشد.
سرمایه گذاری برای ایجاد گلخانه‌ای از سال ۹۶ در دستور کار جهادکشاورزی گلستان قرار گرفت و مطابق گزارش مسوولان این سازمان تاکنون مجوز احداث ۵۲۰ هکتار گلخانه در استان صادر شد و بیش از ۷۰ هکتار آن در حال بهره‌برداری است.

تشدید خشکسالی و تنش آبی طی سال های اخیر ضرورت سرمایه گذاری در ایجاد گلخانه های کشاورزی گلستان را دوچندان کرده تا ضمن استفاده بهینه از منابع آبی، تولید پایدار کشاورزی را تثبیت کند.

از مجموع تولیدات سال زراعی قبل گلستان، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن تولیدات زراعی، حدود ۷۰۰ هزار تن تولیدات دامی، ۳۴۰ هزارتن تولیدات باغی، ۲۴۰ هزار تن تولیدات جنگل و مرتع و بقیه در حوزه صید و ماهیان پرورشی بود.

گلستان در تولید ۱۶ محصول راهبردی کشور شامل دانه های روغنی کلزا ، سویا و آفتابگردان، هلو، توتون و گوشت مرغ رتبه اول، گندم، چغندرقند و خرمالو مقام دوم، شلتوک (برنج)، پیله تر ابریشم، میگو و پنبه رتبه سوم، ماهیان پرورشی و خاویاری رتبه چهارم و جو و زیتون رتبه پنجم کشوری را دارد.

تولیدات حوزه کشاورزی در گلستان حاصل فعالیت ۲۱۴ هزار خانوار بهره بردار در این بخش معادل ۳۸ درصد اشتغال خالص استان است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار