دبیر سیاست محیط زیست مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری گفت: شرایط طبیعت ایران در حال حاضر بسیار حساس، نگران‌کننده و شکنتده است و اگر این موضوع جدی گرفته نشود، در سال‌های آینده همه نابود می‌شود.

 شرایط طبیعت ایران بسیار نگران‌کننده است

به گزارش گلستان 24 ؛محمد درویش شامگاه جمعه در مراسم گرامیداشت 87 سالروز تولد غلامعلی بسکی پدر طبیعت ایران اظهارداشت: در مقطعی از تاریخ ایران زندگی می‌کنیم که شاید آخرین نسلی باشیم که تالاب‌های آلماگل، گمیشان و انزلی را می‌بینیم. شرایط طبیعت ایران در حال حاضر بسیار نگران‌کننده، حساس و شکننده است و اگر فکری برای آن نکنیم همه نابود می‌شود.

وی افزود: تا زمانی که مصرف سوخت ما 6 برابر متوسط جهانی بوده و مصرف گازهای انتشار دهنده گلخانه‌ای بیش از حد مجاز باشد، این وضع همچنان نگران‌کننده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور بیان داشت: براساس آمار وزارت بهداشت در سال 96 در دهه اخیر اضافه وزن دانش‌آموزان کمتر از 12 سال 2 برابر شده و متاسفانه در بین 237 کشور جهان، ایران بی‌رقیب است. نسلی که کودکان کم‌تحرک داشته باشد، زمانی که به مرز بالندگی، کارآفرینی، ابتکار و خلاقیت برسد درگیر بیماری‌هایی مانند دیابت، سکته قلبی و غیره خواهد بود که این راندمان کشور را بسیار کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: باید در نگرش و رفتارمان تغییر ایجاد کنیم و این تغییر از مدارس آغاز شود. رسالت ما دوستداران طبیعت به مراتب بزرگ است و باید به صورتی رفتار کنیم که الگو باشیم. ترویج دوچرخه‌سواری را دست کم نگیریم.

درویش با اشاره به اینکه دکتر بسکی پدر طبیعت ایران برای گنبدکاووس افتخار بزرگی است، گفت: مردمان گنبدکاووس در راستای هدف دکتر بسکی مبنی بر حفاظت و صیانت از محیط زیست باید گام بردارند به صورتی که روزی این شهرستان جزو 10 شهر جهان در زمینه استفاده از دوچرخه در تردد درون شهری شود. این کار بزرگی است و با این کار علاوه بر اینکه این شهر گردش پذیرترین شهر کشور از گردشگران جهانی می‌شود، مرز بین شعار تا عمل را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: اگر تلاش کنیم تا کودکانی را پرورش و تربیت کنیم که حافظ و دوستدار طبیعت باشند، بسکی‌های کوچکی را در این شهر پرورش خواهیم داد تا نسل آینده بدون آسیب زدن و تخریب طبیعت بتواند از نعمت‌های خدادادی استفاده و حراست کند.

دبیر محیط زیست مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ایران در نیم‌کره شمالی بر روی کمربند خشک قرار دارد، اما به علت قرار گرفتن در نزدیک‌ترین فاصله از آسمان( ارتفاع 4 هزار متری) دارای 93 رودخانه و جزو 10 تولیدکننده جهان در 10 محصول کشاورزی است و این سبب شده تا ایران دارای تمدن 5 هزار ساله باشد.

وی با بیان اینکه مهاجرت جوانان به کشورهای دیگر افزایش یافته است، اظهارداشت: در 6 ماهه امسال 600 هزار تحصیل کرده ایرانی به کشورهای دیگر مهاجرت کردند و ما باید تلاش کنیم تا به این جوانان تمدن 5 هزارساله را بشناسانیم و آنها باور کنند که عشق به وطن و حفظ طبیعت در شمار فضلیت‌های غیرمعامله‌شان در زندگی باشد.


انتهای پیام/م

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار