قیمت هر بشکه نفت برنت امروز تا رقم ۶۵ دلار و ۵۰ سنت بالا رفت، اما بعدا با اندکی تعدیل و رشد ۷۰ سنتی (۱.۰۹ درصدی) به ۶۴ دلار و ۹۸ سنت رسید.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۷/۰۱

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از رویترز، در حالی که تردیدها در مورد توانایی عربستان برای از سرگیری کامل تولید نفت خود پس از حمله اواسط ماه جاری یمنی ها به تاسیسات نفتی این کشور بیشتر شده و تنش ها در خاورمیانه نیز همچنان بالا گزارش شده است، قیمت نفت روز دوشنبه بیش از یک درصد افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز تا رقم 65 دلار و 50 سنت بالا رفت، اما بعدا با اندکی تعدیل و رشد 70 سنتی (1.09 درصدی) به 64 دلار و 98 سنت رسید.

قیمت نفت خام آمریکا نیز که اوایل امروز تا 59 دلار و 39 سنت رسیده بود، با 62 سنت معادل 1.07 درصد رشد به 58 دلار و 71 سنت رسید.

علیرغم تلاش عربستان برای اطمینان بخشیدن به بازار در مورد بازگشت به سطح تولید قبلی تا پایان ماه جاری، خریداران و تجار نسبت به توانایی ریاض برای بازسازی تاسیسات نفتی آسیب دیده خود تردید دارند. حملات پهپادهای یمنی موجب توقف نیمی از تولید نفت عربستان شده است.

ویرندرا چاوهان، تحلیلگر موسسه انرژی اسپکتس در سنگاپور گفت: «ما قبلا تصور می کردیم که پس از حمله هفته گذشته، عرضه نفت عربستان به سرعت به حالت عادی باز خواهد گشت، اما ظاهرا واقعیت چیز دیگری است.»

به دنبال این حمله تنش ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته و پنتاگون دستور داده که به منظور تقویت سیستم های دفاع هوایی و موشکی عربستان نیروهای بیشتری به منطقه ارسال شوند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت، این نیروها «برای بازدارندگی و دفاع» اعزام می شوند و هدف واشنگتن اجتناب از جنگ با ایران است.

اقتصاددانان موسسه مودیز آنالیتیکس در یادداشتی نوشتند: «حتی اگر جلوی جنگ با ایران گرفته شود، همچنان سوالاتی جدی در مورد امنیت عرضه نفت عربستان باقی می ماند.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار