یک فوق تخصص نوزادان گفت: ابتلا به آنفلوانزا برای کودکان به ویژه خردسالان زیر ۶ ماه بسیار خطرناک است بنابراین بهتر است کسانی که با این کودکان در ارتباط مستقیم و نزدیک هستند، واکسن آنفلوآنزا بزنند تا از ابتلای کودکان به آنفلوآنزا پیشگیری شود.

ابتلا به آنفلوانزا برای این کودکان خطرناک است

به گزارش گلستان ۲۴؛ سید حسین فخرایی درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا افزود: عوارض ناشی از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا برای کودکان شدیدتر از بزرگسالان باشد. به همین دلیل همواره توصیه می‌شود که کودکان از سن ۶ ماهگی به بالا حتما واکسن آنفلوآنزا را به صورت سالیانه دریافت کنند.

وی ادامه داد: حتی برای نوبت اول واکسیناسیون توصیه شده است که دو نوبت واکسیناسیون به فاصله ۴ هفته برای کودکان انجام شود و از سال‌های بعد نیز به صورت سالیانه واکسیناسیون انجام شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان کرد: همچنین توصیه شده که زنان باردار در هر مرحله‌ای از بارداری واکسن آنفلوآنزا بزنند. این کار هم باعث ایمن‌سازی مادر می‌شود و هم ایمنی جنین را در برابر بیماری آنفلوآنزا افزایش می‌دهد. زنان باردار از ایمنی واکسن آنفلوآنزا نیز مطمئن باشند و هیچ‌گونه نگرانی در این مورد نداشته باشند.

وی اظهار داشت: بهترین زمان برای زدن واکسن آنفلوآنزا ابتدای فصل سرما است و هرچه واکسن زودتر زده شود بهتر است. توصیه ما این است که مردم با اولویت گروه‌های در معرض خطر بدون هیچ‌گونه ترس و نگرانی واکسن آنفلوآنزا بزنند.

این فوق تخصص نوزادان درباره اظهارنظر برخی که می‌گویند چه واکسن بزنیم و چه نزنیم باز هم بیمار می‌شویم، گفت: این تفکر اشتباه است که واکسن آنفلوآنزا را واکسن سرماخوردگی بدانیم. این‌طور نیست که واکسن آنفلوآنزا را بزنیم و دچار سرماخوردگی نشویم. این دو بیماری با هم تفاوت زیادی دارند.

فخرایی بیان کرد: پرسنل بخش بهداشت و درمان شامل پزشکان و پرستاران هم به علت در ارتباط بودن با بیماران از گروه‌های پرخطر هستند و توصیه می‌شود که حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند.

 

منبع: ایرنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار