اسکاتیا بانک در گزارشی اعلام کرد شروع قوی طلا در سال میلادی جاری کف نرخ این فلز ارزشمند را از ۱۴۵۰ دلار که در سال ۲۰۱۹ پیدا کرده بود، بالا برده است.

طلای ۲۰۲۰ گران‌تر شد!

به گزارش گلستان ۲۴؛ نیکی شیلز، استراتژیست کالای اسکاتیا بانک در یادداشتی نوشت: ۱۴۵۰ دلار کف نرخ جدید طلا بود اما در شرایط ملتهب فعلی که بازار تمایلی برای فروش ندارد، به نظر می‌رسد ۱۵۰۰ دلار کف نرخ طلا در سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

قیمت طلا در معاملات چهارشنبه گذشته بازار نیویورک پس از پاسخ کوبنده سپاه به حمله تروریستی امریکا و هدف قراردادن پایگاه نیروهای تروریستی امریکا در عراق، تا مرز ۱۶۱۳ دلار و ۳۰ سنت پیش رفته بود که بالاترین نرخ در هفت سال گذشته بود. اما پس از این که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد به نظر می‌رسد ایران خیال حمله ندارد، حدود یک درصد سقوط کرد و به ۱۵۵۸ دلار و ۳۰ سنت رسید.

به گفته استراتژیست اسکاتیا بانک، پیامدهای تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، لحاظ کردن ریسکهای بخش عرضه در نرخ نفت و همچنین ریسکهای ژئوپلیتیکی در نرخ طلا را ضروری می‌کند.

وی در ادامه افزود: بازبینی نرخ طلا مطابق با تغییر مواضع بانک مرکزی امریکا در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ بوده اما دورنمای نرخ بالاتر تهدیدهای احتمالی مانند ریسکهای تجاری، اقتصادی و ژئوپلیتیکی را دربرگرفته است. توانایی طلا برای منطبق کردن مدام خود از عوامل قدیمی مانند جنگهای تجاری و نرخهای بهره به عوامل جدید مانند کاهش ارزش دلار و بالا رفتن انتظارات تورمی، تحولی سازنده برای دورنمای بلندمدت این فلز زرد است.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، نیکی شیلز همچنین اظهار کرد طلا شاهد ورود فصلی قوی سرمایه‌گذاران به بازار این فلز است که احتمالا در سال ۲۰۲۰ تداوم پیدا می‌کند.

منبع: ایسنا

 

ارسال نظر

آخرین اخبار