با اعلام میزان سبد معیشت هر خانوار کارگری معادل چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان در امروز، مذاکرات رسمی برای افزایش دستمزد سال ۹۹ رسما آغاز شد.

سبد معیشت هر خانوار کارگری ؛ ۵ میلیون تومان / آغاز مذاکرات رسمی افزایش حداقل مزد

به گزارش گلستان ۲۴؛ هر ساله در تعیین میزان افزایش حقوق دستمزد کارگران طبق ماده ۴۱ قانون کار باید به دو عامل تورم و سبد هزینه معیشت خانوار توجه شود. طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران میزان تورم در ۱۲ ماهه منتهی به بهمن ماه امسال ۳۷ درصد بود. اما درباره سبد معیشت خانوار کارگری قرار بود امروز این رقم اعلام شود.

وی ادامه داد: البته این عدد کل هزینه خانوار را شامل‌ می‌شود که باید توجه کرد هزینه‌های اجتماعی شامل درمان، مسکن و آموزش را دولت طبق قانون اساسی باید پوشش دهد. اما در حال حاضر چون دولت در تامین این هزینه‌ها به صورت کامل اقدام نمی‌کند ما این هزینه‌ها را در سبد معیشتی لحاظ کردیم. اگر این هزینه‌ها کاهش یابد، سبد معیشت نیز کمتر می‌شود.
 
 
 
آهنی‌ها تصریح کرد: سبد معیشت کارگری، فقط یکی از معیارهای تعیین حداقل دستمزد سال آینده است و هزینه کل خانوار کارگری را نشان می‌دهد. بنابراین این رقم، در جلسات آغاز روند مذاکرات دستمزد سال ۹۹ مطرح خواهد شد.
 
 
 
وی متذکر شد: ما برای جلسات تعیین مزد به چنین داده‌ها و زیرساخت‌هایی نیاز داریم و به مواردی مثل این و حفظ اشتغال توجه خواهیم کرد. بعد از این مباحث با توجه به قانونی که داریم برای رسیدن به مزد منطقی و تعادلی و با توجه به عواملی که در حفظ شرایط کارفرمایان و کارگران اهمیت دارد، تلاش خواهد شد.
 
 
 
این عضو شورای عالی کار در پایان بیان کرد: به احتمال زیاد اواسط هفته آینده جلسه شورای عالی کار برای تعیین مزد سال آینده شروع خواهد شد.
 
 
 
به گزارش تجارت‌نیوز تعیین سبد معیشت کارگری در حالی حدود پنج میلیون تومان اعلام شده که در حال حاضر حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ معادل ۱٫۵ میلیون تومان بوده است.
 
 
 
پیش از این تجارت‌نیوز نوشته بود: اگر نماینده‌های کارگران به دنبال افزایش حداقل حقوق کارگران حداقل به میزان اعلام شده تورم هستند. با توجه به پایه حقوق ۱٫۵ میلیون تومانی سال ۹۸ در صورت لحاظ کردن تورم ۳۸ درصدی دی ماه در افزایش حقوق برای سال بعد احتمالا پایه حقوق سال ۹۹ برای کارگران به رقمی حدود ۲٫۱ میلیون تومان نزدیک شود. حال نیز با توجه به کاهش تورم در بهمن ماه به ۳۷ درصد به نظر می‌رسد با لحاظ کردن تنها تورم، حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۹ بیش از دو میلیون تومان شود.
 
 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار