سلیمی زاده گفت: برای ایجاد ثبات در قیمت میوه و محصولات کشاورزی باید مدیریت زنجیره تامین شکل گیرد.

دلایل افزایش قیمت بی‌رویه میوه در بازار

به گزارش گلستان ۲۴؛ سلیمی زاده کارشناس اقتصادی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما در خصوص دلایل افزایش قیمت بی‌رویه میوه در بازار گفت: همواره مشکل گرانی میوه در برخی ماه‌های سال وجود دارد و تنها در مواقع حساس همچون شب عید نظارت بر بازار دقیق است.

او افزود: در شرایط نابسامانی بازار، توپ مدیریت اوضاع بین وزارت صمت و جهاد کشاورزی دست به‌دست می‌شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: مسئول اصلی نظارت و مدیریت بازار میوه وزارت جهاد کشاورزی است همانطور که در حوزه‌هایی همچون گندم مسئولیت مدیریت بازار و تامین را بر عهده دارد.

سلیمی زاده با اشاره به افزایش ۵ برابری نرخ میوه طی ۶ ماه گفت: این وضع نه به نفع باغدار است و نه به نفع مصرف‌کننده. تنها چند لایه دلال از این شرایط سود می‌برند.

این کارشناس اقتصادی در خصوص راهکار نظارت مستمر بر بازار تصریح کرد: وقتی سیستم‌های اطلاعاتی درستی در دسترس نباشد دلال تصمیم می‌گیرد که هر میوه چه زمانی و با چه قیمتی وارد بازار شود.

او ادامه داد: سیستم‌های اطلاعاتی دقیقی باید در حوزه کشت، انبار و توزیع میوه ایجاد شود و مدیریت زنجیره تامین شکل گیرد که این امر بر عهده بخش خصوصی است.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: نبود اطلاعات کافی در خصوص میزان کشت، سبب شده برخی اوقات میوه‌ای همچون سیب به دلیل تولید مازاد، فاسد و یا خوراک دام شود و در مقطعی دیگر در اثر کمبود با افزایش قیمت مواجه باشد.

سلیمی زاده در پاسخ به این سوال که آیا امکان قیمت‌گذاری میوه و محصولات کشاورزی وجود دارد گفت: اگر سیگنال دهی قیمتی دقیقی در اختیار دولت وجود داشته باشد بعد از چند روز گرانی امکان کاهش قیمت و بازگشت به شرایط عادی وجود دارد اما اگر این سیگنال دهی نباشد چند لایه دلال قیمت‌ها را در بازار تعیین می‌کنند.

 

 
منبع: صدا و سیما

 

ارسال نظر

آخرین اخبار