آیا می دانید چندین نوع آب آشامیدنی داریم؟ می دانید دتاکس واتر چیست؟ با ما همراه باشید.

دتاکس واتر و دیگر نوع های آب آشامیدنی

آب طعم‌دار (دتاکس واتر)

آب طعم‌دار را با شکر یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی شیرین می‌کنند یا طعم‌دهنده‌های طبیعی و مصنوعی به آن می‌افزایند.
نکات مثبت
آب طعم‌دار طعم بهتری دارد و می‌توان مقدار بیشتری از آن را مصرف کرد.
برای طعم‌دارکردن آب به‌طور طبیعی می‌توانید به آن میوه‌ها یا سبزیجات را اضافه بکنید. همچنین آب‌های طعم‌دار بسته‌بندی‌شده با طعم‌‌دهنده‌های مصنوعی نیز در بازار وجود دارد.
نکات منفی
اغلب آب‌های طعم‌دار محتوی قند و شیرین‌کننده‌های مصنوعی هستند. مصرف این آب‌ها می‌تواند موجب افزایش وزن و تأثیرات منفی در مبتلایان به دیابت بشود. همچنین ممکن است وجود برخی شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث بروز واکنش‌های منفی در برخی افراد بشود.

آب قلیایی

آب قلیایی pH بالاتری نسبت به آب شیر دارد و محتوی مواد قلیایی معدنی و پتانسیل اکسید و احیای منفی است. (پتانسیل اکسید و احیا یک واحد اندازه‌گیری مرسوم برای کیفیت آب است.)
نکات مثبت
این آب دارای pH بالاتری نسبت به آب‌های معمولی است. برخی افراد بر این باورند که این امر باعث خنثی‌کردن اسید در بدن، به‌ تأخیر انداختن فرایند پیری و همچنین پیشگیری از سرطان می‌شود. البته شواهد علمی بسیار کمی در حمایت از این فرضیه وجود دارد.
نکات منفی
به‌طورکلی نوشیدن آب قلیایی سالم است. اما امکان دارد باعث کاهش اسید معده و درنتیجه کاهش توانایی معده در نابودی باکتری‌های مضر بشود.
مصرف مقادیر زیاد این آب می‌تواند موجب بروز آلکالوز متابولیک بشود. این امر می‌تواند موجب بروز علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ بشود.

آب مقطر

آب مقطر از طریق تبخیر و تقطیر آب تهیه می‌شود. برای تهیهٔ آب مقطر ابتدا آب جوشانده و بخار می‌شود. سپس بخار آن دوباره به حالت مایع در می‌آید.
نکات مثبت
اگر در محل زندگی‌تان به آب لوله‌کشی تمیز دسترسی ندارید، استفاده از آب مقطر می‌تواند گزینهٔ خوبی باشد.
نکات منفی
این آب هیچ نوع ویتامین و مواد معدنی ندارد. بنابراین فایدهٔ خاصی برای سلامتی ندارد. این آب می‌تواند به‌طور بالقوه باعث جذب مواد معدنی از بدن‌تان و به‌خصوص دندان‌هایتان بشود که این امر مضر است.

 آب خالص

آب خالص معمولاً از آب شیر یا آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود. سپس در فرآیندهای پاک‌سازی مواد مضر مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها از آب جدا می شوند. در نتیجه آب خالص، سالم و بی‌خطر است.
نکات مثبت
اگر منبع آب شیر شما آلوده است، نوشیدن این آب مانند آب مقطر می‌تواند گزینهٔ خوبی باشد.
در بسیاری از کشورها آب شیر خالص‌سازی‌شده است. درنتیجه وقتی شیر آب را باز می‌کنید، درواقعآب خالص مصرف می‌کنید.
نکات منفی
به‌دلیل جداسازی عوامل مضر از آب در طی فرایند پاک‌سازی، امکان جداشدن برخی مواد مفید از آب شیر مانند فلوراید وجود دارد. فلوراید برای کاهش پوسیدگی دندان مفید است.
علاوه‌براین خرید آب خالص یا نصب سیستم تصفیهٔ خانگی برای آب خالص می‌تواند هزینه‌بر باشد.

 آب چاه

آب چاه به‌طور مستقیم از زمین تأمین می‌شود. بنابراین فرایند پاک‌سازی بر روی آن انجام نشده و مصرف آن می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد.
نکات مثبت
اگر در منطقهٔ زندگی‌تان یا در حیاط‌تان چاهی دارید، دسترسی به آب تازهٔ چاه می‌تواند برای‌تان جذاب باشد.
با اینکه آب خام و تصفیه‌نشده می‌تواند فواید بسیاری برای سلامتی داشته باشد. اما برخی اوقات خطرات احتمالی آن از فوایدش بیشتر است.
بااین‌حال برای اینکه از سلامت آب چاه مطمئن بشوید، راه‌هایی وجود دارد. به‌عنوان مثال می‌توانید آب چاه را هر ساله برای وجود باکتری‌ها، نیترات یا سطح pH مورد آزمایش قرار بدهید یا برای پاک‌سازی آن سیستم تصفیه نصب بکنید.

نکات منفی
ازآنجایی‌که بر روی این آب فرایند پاک‌سازی صورت نمی‌گیرد، احتمال وجود آلودگی مخصوصا آلودگی‌های میکروبی و عفونت‌های انگلی مانند ژیاردیا بالاست.
بااینکه ممکن است برخی بدون بروز مشکلی آب چاه را مصرف بکنند. اما همیشه احتمال آلودگی این آب‌ها وجود دارد. درواقع تا شما آب مصرفی‌تان را آزمایش نکنید، نمی‌توانید از سلامت آن مطلع بشوید.

سخن پایانی
انتخاب آب مصرفی‌تان تا حد زیادی به ترجیح خودتان بستگی دارد. به‌طور کلی نمی‌توان گفت کدام آب بهتر است.
اما مهمترین چیز این است که آب مصرفی‌تان سالم و تمیز باشد و تمرکزتان بر مصرف آب کافی و تأمین آب بدن‌تان باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار