رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه ۲نوع واکسن mRNA و شکل کشته شده ویروس در مرحله تست جلوتر از انواع دیگر واکسن‌ها هستند، گفت: ۲داروی گیاهی برای درمان سرپایی مجوز گرفتند.

تعیین ضرب‌الاجل برای واکسن کرونای ایرانی

به گزارش گلستان ۲۴؛ به نقل از بهداشت نیوز، رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه ۲نوع واکسن mRNA و شکل کشته شده ویروس در مرحله تست جلوتر از انواع دیگر واکسن ها هستند، گفت: ۲داروی گیاهی برای درمان سرپایی مجوز گرفتند.

دکتر مصطفی قانعی با بیان اینکه هفته گذشته جلسه ای با واکسن سازها داشتیم، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در این جلسه تمام واکسن سازها که در کمیته اخلاق و اداره بیولوژیک مورد تایید هستند، توجیه شدند که مستندات واکسن را مرحله به مرحله به سازمان غذا و دارو ارائه کنند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه اکنون همه این واکسن سازها در جریان هستند که چه مشوق ها و چه حمایت هایی در این راستا وجود دارد، بیان کرد: به شرطی که اردیبهشت سال ۱۴۰۰ فاز سوم کارآزمایی انسانی را شروع کنند؛ یعنی روی چندین هزار نفر کار را شروع کرده باشند مشمول حمایت ها و مشوق ها می شوند.

وی تاکید کرد: یعنی مراحل یک و دو انسانی را تا این زمان طی کرده باشند و وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شوند.

به گفته رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا، اکنون تقریبا این واکسن سازها، در حال انجام کارهای خود در سازمان غذا و دارو هستند.

وی در پاسخ به اینکه ۳پلتفرم تولید واکسن توسط واکسن سازها در پیش گرفته شده و کدامیک از این ها نزدیکتر به پروسه تولید هستند، بیان کرد: از سه شکل واکسن، نوع های mRNA و شکل کشته شده ویروس در انجام تست ها جلوترند.

قانعی با بیان اینکه البته اینها زمانی در تولید جلو هستند که مجوز تست بالینی را دریافت کرده باشند، بیان کرد: این مجوز باید قبل از اردیبهشت ماه یعنی در بهمن و اسفند اخذ شده باشد و کار را شروع کرده باشند که این فاز یک است.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا تاکید کرد: ایران نسبت به واکسیناسیون دنیا بین ۳-۴ماه عقب تر است ولی چندین واکسن ساز داریم که به تدریج هر کدام با ورود به عرصه تولید، نیاز کشور را براورده می کنند. زیرا هیچ راهی جز تولید داخل وجود ندارد چون هیچکس در دنیا آنقدری واکسن برای واکسینه جمعیت در دنیا ندارد.

پلاسما درمانی یک کار تحقیقاتی است

وی در خصوص آخرین وضعیت داروهایی که در پروتکل درمانی آمده اند، گفت: در آخرین جلسه کرونا به این نتیجه رسیدیم که پلاسما در اختیار پزشک است و می تواند در صورت تشخیص از پلاسما استفاده کند ولی هموپرفیوژن به عنوان یک کار تحقیقاتی در کمیته علمی پذیرفته شد نه به عنوان یک درمان.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در خصوص فاموتیدین گفت: این دارو برای درمان سرپایی است که قبلا هم در پروسه درمان سرپایی بیماران کرونایی مورد استفاده قرار می گرفت.

اخذ مجوز دو داروی گیاهی برای درمان سرپایی کرونا

قانعی در خصوص داروهای گیاهی برای درمان سرپایی بیماران کرونایی گفت: این داروها نیز همانند سایر داروها بعد از اخذ مجوز باید مراحل تست بالینی را به کمیته ملی مقابله با کرونا اعلام کنند ؛ فعلا ۲ داروی گیاهی مجوز گرفته اند.

وی با تاکید بر اینکه مجوز از سازمان غذا و دارو به معنای استفاده بلافاصله نیست، بلکه باید تستهای بالینی را طی کنند، ادامه داد:از این دو دارو یکی در مرحله انجام تست بالینی است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار