رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس گفت: براثر بارندگی‌های چند روز اخیر در مناطق شمالی شهرستان بیش از سه میلیون مترمکعب آب در ۱۵ بندخاکی ذخیره و کنترل شد.

سه میلیون مترمکعب آب در بندهای خاکی گنبدکاووس ذخیره شد

به گزارش گلستان 24،  فرشید رحمانی اظهارکرد: بیشترین آب ورودی به این بندهای خاکی در منطقه های ماسان، آق‌بند و اگری بوغاز بوده است.

وی مدیریت و کنترل آب در پشت سازه‌های آبخیزداری را در جلوگیری از فرسایش خاک و رسوب آن و وقوع سیلاب موثر دانست و افزود: آب ذخیره شده در این بندهای خاکی بیشتر مورد استفاده کشاورزان و دامداران شمال شهرستان گنبدکاووس قرار می‌گیرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس گفت: ۴۸ بند خاکی در این شهرستان مورد استفاده قرار دارد و ۲ بند خاکی هم در حوزه ماسان و آق‌بند امسال به مرحله اجرا درخواهد آمد.

رحمانی افزود: این بارندگی‌ها همچنین در بهبود رویش علوفه در مراتع گنبدکاووس موثر است و شاهد جمع آوری هرز آب‌ها توسط هلالی‌های بگیر ساخته شده در مناطق بیابانی شهرستان در چند روز اخیر بودیم.

به گفته وی، گنبدکاووس ۵۰۰ هزار هکتار عرصه دارد که ۳۴۱ هزار هکتار آن معادل ۶۲.۵ درصد به عنوان عرصه منابع ملی شناخته می‌شود و هر ساله حدود نیمی از منابع اعتباری حوزه احیا و اصلاح مراتع استان گلستان به این شهرستان اختصاص می‌یابد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس بیان کرد: تاکنون در سطح ۱۰ هزار هکتار از مراتع این شهرستان عملیات اصلاح و احیا اجرا شد که سه هزار و ۲۵۰ هکتار آن مربوط به ساخت هلالی آبگیر برای جمع آوری هرز آب درون خودش به منظور تغذیه نهال‌های کاشته شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار