مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان از جان باختن ۸۱۵ کارگر طی یک سال اخیر به سبب حوادث ناشی از کار در سطح کارگاه‌ها و یا پروژه‌های ساختمانی در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۳ نفر از کارگران این استان بودند.

۱۳ کارگر گلستانی براثر حوادث ناشی از کار جان باختند

به گزارش گلستان 24، حسینعلی خواجه‌مظفری روز دوشنبه در همایش بزرگداشت هفته کار و کارگر و تجلیل از ۴۷ کارگر نمونه کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی گنبدکاووس افزود: طی یکسال اخیر هفت هزار و ۵۸۷ مورد بازرسی از کارگاه‌های تولیدی گلستان توسط بازرسان این اداره کل و ادارات تابعه آن در شهرستان‌های این استان انجام شد که ۲ هزار و ۸۰۴ مورد آن از کارگاه‌های پرخطر بوده است.

وی، جمعیت کارگری گلستان را به همراه خانواده یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: همه تلاش و برنامه‌ریزی‌های این اداره کل در راستای حمایت کارگر و کارفرما و رعایت حقوق متقابل آنهاست.

خواجه‌مظفری از کاهش مدت رسیدگی به پرونده‌های شکایت کارگران در گلستان از ۸۸ به ۱۶ روز خبر داد و اضافه کرد: استان ما دراین حوزه رتبه سوم و در صدور آرای این بخش هم رتبه نخست کشور را دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان همچنین از تزریق ۱۲ هزار میلیارد ریال کمک دولت طی چند مرحله خرید کالابرگ الکترونیکی ویژه هفت دهک‌ درآمدی در این استان خبر داد و بیان داشت: این اقدام حمایتی دولت در راستای کنترل تورم و نقدینگی و در راستای اجرایی شدن شبکه ملی اعتبار انجام شده است.

وی با تبریک هفته کار و کارگر ( پنج تا ۱۱ اردیبهشت) و با قدردانی از همراهی و تعامل خوب بین کارگر و کارفرما در گلستان افزود: خوشبختانه این استان کمترین تنش کارگری در کشور را دارد و دریافت بیمه بیکاری آن هم روند نزولی دارد.

خواجه مظفری به شعار امسال «جهش تولید با مشارکت مردم» هم اشاره کرد و اظهار داشت: در تمام کشورهای پیشرفته و درحال توسعه، مردم رکن و محور اساسی توسعه هستند که باید شرایط را برای سهیم شدن توده مردم در فرایند توسعه بیشتر فراهم کنیم.

وی همچنین ادامه داد: گلستان درحوزه اشتغال رتبه سوم کشور را دارد و این جایگاه از کاهش نرخ بیکاری و نیز افزایش ۲.۲ درصدی مشارکت اقتصادی استان، بدست آمده است.

فرماندار گنبدکاووس هم دراین مراسم با قدردانی از تلاش‌های کارگران، این قشر را از ارکان اصلی تولید و اقتصاد کشور دانست و گفت: دولت مردمی سیزدهم با تلاش شبانه روزی خود به ویژه در استان گلستان اقدامات تحولی خوبی برای جبران عقب‌ماندگی‌های زیرساختی انجام داده یا درحال انجام دارد.

مهدی دهرویه افزود: در روابط بین کارگر و کارفرما بایستی تلاش شود، حقوق متقابل هر دو گروه حفظ شود و کارگران در زمان امضای قراردادهای شغلی مفاد آن را خوب مطالعه کنند.

وی بابیان اینکه دولت خادم مردم است و از حقوق آنها در چارچوب قوانین و مقررات صیانت می‌کند، اضافه کرد: خلاقیت، نوآوری و افزایش بهره‌وری از سوی کارگران در محیط کارگاهی به افزایش تولید کمک زیادی می‌کند.

سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گنبدکاووس هم در این مراسم از وجود ۶ هزار و ۶۱۵ کارگاه فعال در این شهرستان خبر داد و گفت: هم اکنون ۴۵ هزار و ۳۱۵ نفر بیمه شده تامین اجتماعی داریم که ۲ هزار و ۱۰۰ نفر آنها کارگر ساختمانی هستند.

ایوب هلاکو با اشاره به وجود ۲ هزار و ۷۶ شرکت تعاونی ثبت شده و در گنبدکاووس، افزود: طی یک‌سال اخیر ۴۵۰ میلیارد ریال وام از محل جز سه تبصره ۱۸ به متقاضیان ایجاد یا توسعه کسب و کار در این شهرستان پرداخت شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار