رهبر انقلاب امروز در سخنانش گفت که مخاطب بیانیه امام خمینی در سال ۶۷ همه بسیجیان تا دوره‌های آینده هستند؛ در آن بیانیه آمده است که «لحظه‌ای نباید از کید دشمنان غافل بمانیم» و «باید‌‎ ‌‏هسته‌های مقاومت در تمامی جهان به وجود آورد».

بازخوانی بیانیه امام خمینی در سال ۶۷؛ لحظه‌ای نباید از کید دشمن غافل شد

به گزارش گلستان 24؛ رهبر انقلاب اسلامی در سخنان امروزش در جمع بسیجیان به بیانیه امام خمینی در دوم آذر 1367 اشاره کرد و گفت: «بیانیه سال 67 امام، فقط برای بسیجیان دهه 60 نیست؛ همه بسیجیان تا دوره‌های آینده مخاطب آن هستند.»

آن بیانیه در سال پایانی حیات امام خمینی (ره) صادر و در جلد 21 صحیفه امام خمینی آمده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «به همۀ ملت بزرگوار ایران و مسئولین عرض می‌کنم چه در جنگ و چه در صلح‌‎ ‌‌بزرگترین ساده‌اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران خصوصاً امریکا و شوروی ‌از ما و اسلام عزیز دست برداشته‌اند؛ لحظه‌ای نباید از کید دشمنان غافل بمانیم.»

امام خمینی همچنین عنوان کرده است: «باید برای شکستن امواج طوفان‌ها و فتنه‌ها و جلوگیری از سیل آفت‌ها به‌‎ ‌‌سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم. ملتی که در خط اسلام ناب محمدی (ص) و مخالف با استکبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است، باید‌‎ ‌‌همۀ افرادش بسیجی باشند.»

‌در یک بخش از این پیام به ضرورت تشکیل بسیج دانشجو و بسیج طلبه اشاره شده و آمده است: «بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از‌‎ ‌‌ضروریترین تشکل‌ها، بسیج دانشجو و طلبه است.»

در بخش پایانی این بیانیه امام خمینی به بُعد جهانی و منطقه‌ای بسیج پرداخته و نوشته است: «باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ‌‎ ‌‌اسلامی باشند و این شدنی است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید‌‎ ‌‌هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.‌»

متن کامل بیانیه امام خمینی به بسیجیان

متن کامل این بیانیه که در صفحات 194 تا 194 جلد 21 صحیفه امام خمینی (ره) آمده است، را در ادامه می‌خوانید:

«بسم الله الرحمن الرحیم‌

‌‌تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیۀ خداوند‌‎ ‎‌تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.‌

‌‌در حوادث گوناگون پس از پیروزی انقلاب خصوصاً جنگ، بودند نهادها و‌‎ ‎‌گروههای فراوانی که با ایثار و خلوص و فداکاری و شهادت طلبی، کشور و انقلاب‌‎ ‎‌اسلامی را بیمه کردند. ولی حقیقتاً اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و‌‎ ‎‌فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و‌‎ ‎‌بسیجیان خواهند بود! بسیج شجرۀ طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های‌‎ ‎‌آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد. بسیج مدرسۀ عشق و مکتب‌‎ ‎‌شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و‌‎ ‎‌رشادت سر داده اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشۀ پاک اسلامی است که تربیت‌‎ ‎‌یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند. بسیج لشکر مخلص خداست که‌‎ ‎‌دفتر تشکل آن را همۀ مجاهدان از اولین تا آخرین امضا نموده اند.‌

‌‌من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با‌‎ ‎‌بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام. من‌‎ ‎‌مجدداً به همۀ ملت بزرگوار ایران و مسئولین عرض می کنم چه در جنگ و چه در صلح‌‎ ‎‌بزرگترین ساده اندیشی این است که تصور کنیم جهانخواران خصوصاً امریکا و شوروی‌ ‎‌از ما و اسلام عزیز دست برداشته اند؛ لحظه ای نباید از کید دشمنان غافل بمانیم. در نهاد و‌‎ ‎‌سرشت امریکا و شوروی کینه و دشمنی با اسلام ناب محمدی ـ صلی الله علیه و آله و سلم‌‎ ‎‌ـ موج می زند. باید برای شکستن امواج طوفانها و فتنه ها و جلوگیری از سیل آفتها به‌‎ ‎‌سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم. ملتی که در خط اسلام ناب محمدی ـ صلی الله ‌‎ ‎‌علیه و آله ـ و مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجرگرایی و مقدس نمایی است، باید‌‎ ‎‌همۀ افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند، چرا که در هنگامۀ خطر‌‎ ‎‌ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد.‌

‌‌خلاصۀ کلام، اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع‌‎ ‎‌دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید و الاّ هر لحظه باید منتظر حادثه ماند.‌‎ ‎‌بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از‌‎ ‎‌ضروریترین تشکلها، بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان‌‎ ‎‌دانشگاهها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند و فرزندان‌‎ ‎‌بسیجی ام در این دو مرکز، پاسدار اصول تغییرناپذیر «نه شرقی و نه غربی» باشند. امروز‌‎ ‎‌دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند. فرزندان انقلاب به‌‎ ‎‌هیچ وجه نگذارند ایادی امریکا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ کنند. تنها با بسیج‌‎ ‎‌است که این مهم انجام می پذیرد. مسائل اعتقادی بسیجیان به عهدۀ این دو پایگاه علمی‌‎ ‎‌است. حوزۀ علمیه و دانشگاه باید چهارچوبهای اصیل اسلام ناب محمدی را در اختیار‌‎ ‎‌تمامی اعضای بسیج قرار دهند. باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ‌‎ ‎‌اسلامی باشند و این شدنی است، چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید‌‎ ‎‌هسته های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.‌‎ ‎‌شما در جنگ تحمیلی نشان دادید که با مدیریت صحیح و خوب می توان اسلام را فاتح‌‎ ‎‌جهان نمود. شما باید بدانید که کارتان به پایان نرسیده است، انقلاب اسلامی در جهان‌‎ ‎‌نیازمند فداکاریهای شماست و مسئولین تنها با پشتوانۀ شماست که می توانند به تمامی‌‎ ‎‌تشنگان حقیقت و صداقت اثبات کنند که بدون امریکا و شوروی می شود به زندگی‌ ‎‌مسالمت آمیز توأم با صلح و آزادی رسید. حضور شما در صحنه ها موجب می شود که‌‎ ‎‌ریشۀ ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع گردد.‌

‌‌من دست یکایک شما پیشگامان رهایی را می بوسم و می دانم که اگر مسئولین نظام‌‎ ‎‌اسلامی از شما غافل شوند، به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت. بار دیگر تأکید می کنم‌‎ ‎‌که غفلت از ایجاد ارتش بیست میلیونی، سقوط در دام دو ابرقدرت جهانی را به دنبال‌‎ ‎‌خواهد داشت. من از تمامی بسیجیان خصوصاً از فرماندهان عزیز آن تشکر می کنم و از‌‎ ‎‌دعای خیر برای این فرزندان با وفای اسلام غفلت نخواهم نمود. خداوند شهدای عزیز و‌‎ ‎‌گمنام بسیج را به نعمت همجواری اهل بیت ـ علیهم السلام ـ متنعم و جانبازان عزیز را شفا‌‎ ‎‌و اسرا و مفقودین عزیز را سالماً به اوطانشان بازگرداند و هر روز بر عظمت و شوکت این‌‎ ‎‌نهاد مقدس و مردمی که پیروان اسلام عزیز و حضرت بقیة الله الاعظم ـ ارواحنا لمقدمه‌‎ ‎‌الفداء ـ هستند بیفزاید. والسلام علیکم و رحمة الله.»

انتهای پیام/تسنیم

 

ارسال نظر

آخرین اخبار