رئیس کارگروه کشاورزی اتاق بازرگانی ایران:

رئیس کارگروه کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر به علت شرایط نامطلوب سرمایه‌گذاری و عدم حمایت‌های دولتی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی، وضعیت خوبی نداریم.

کاهش تولید شیر در کشور/ صنعت طیور ۵۰ درصد ظرفیت خالی دارد

به گزارش گلستان 24 ؛امیر یوسفی صبح امروز در جمع اعضای کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس و مسئولان استانی اظهارداشت: متاسفانه در حال حاضر به علت شرایط نامطلوب سرمایه‌گذاری وعدم حمایت‌های دولتی در بخش کشاورزی و  صنایع تبدیلی، وضعیت خوبی نداریم.

وی افزود: تولید شیر در سطح کشور کاهش یافته و کارخانجات صنایع لبنی با  ظرفیت پایین کار می‌کنند، صنعت طیور کشور 50 درصد ظرفیت خالی دارند و با توجه به وضعیت کنجاله سویا و ذرت قیمت گوشت مرغ در بازار افت کرده و کارخانجات آرد نیز با 30 درصد ظرفیت کار می‌کنند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان ادامه داد: متاسفانه پیش‌بینی‌های تولید محصولات کشاورزی و اساسی به صورت کامل تحقق نیافته و آنچه کشاورزان تولید می‌کنند مانند سیب زمینی، باقلا و غیره بازار ندارد.

وی اظهارکرد: در شرایطی که با توجه به نوسانات ارزی، قیمت همه نهاده‌ها مانند بذر، کود سموم نباتی، کارگر، کرایه حمل و نقل و غیره افزایش یافته دولت قیمت تضمینی خریدگندم را افزایش نداده و کشاورزان از این بابت دچار ضرر و زیان هنگفتی شده‌اند.

یوسفی افزود: قیمت حمل و نقل محصولات به 2 برابر افزایش یافته و برخی محصولات مانند سیب‌زمینی در حال حاضر خریدار ندارد، مشکل پیمان‌سپاری ارزی سبب شده بازرگانان و فعالان اقتصادی از صدور محصولات کشاورزی خودداری کنند، کمبود منابع آب فشار مضاعفی بر تولید وارد کرده است، امیدواریم کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس و دولت در اسرع وقت ممکن در راستای سیاست‌ها گام‌های عملی و ملموس بردارند.

رئیس کارگروه اصلی بخش کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به افزایش قیمت حمل‌و‌نقل در روزهای اخیر اشاره کرد و افزود: این قیمت‌ها بیش از 2 برابر شده و نیاز است اصلاح قیمت‌های حامل‌های حمل و نقل محصولات کشاورزی نیز افزایش یابد.

یوسفی ادامه داد: خروج سریع محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی از الزام به پیمان‌سپاری ارزی یکی از اقدامات موثر در رونق این بخش خواهد بود. امید داریم بهای خرید گندم، جو، کلزا، سیب زمینی خریداری شده به کشاورزان به موقع پرداخت شود.

رئیس کارگروه اصلی بخش کشاورزی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تاکید کرد: در رابطه مشکل دوز بولاغ برای حمل سیب‌زمینی و دیگر محصولات به کشور قزاقستان حدود 3 ماه است پیگیری‌هایی انجام شده اما متاسفانه نتیجه‌ای دربر نداشته است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر

آخرین اخبار