رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام برای دومین بار در گنبد، گفت: ۲۴ سیاه چادر یا خانه‌ بوم‌گردی از استان‌های مختلف در جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس برپا می‌شود.

جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام ایران زمین در گنبدکاووس برگزار می‌شود

به گزارش گلستان ۲۴؛ مریم آق آتابای صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون یک‌هزارو 200 هنرمند در حوزه صنایع دستی در رشته‌های مختلف قالی‌بافی، چاپ روی روسری، گلیم‌بافی، سوزن‌دوزی، صنایع دستی ترکمن و غیره در گنبدکاووس شناسایی شدند.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس گفت: هنرمندان در رشته‌های مختلف از حوزه شهرستان شناسایی شده تا بتوانیم با ایجاد کارگاه‌های آموزشی محصولات این هنرمندان را با نیازهای روز جامعه و با خلاقیت تولید کنیم.

وی افزود: یک بانوی ترکمن در نقطه مرزی گنبدکاووس با خلاقیت توانسته ضمن ایجاد اشتغال برای خود برای 25 بانوی دیگر در این روستای مرزی در زمینه دوخت لباس و خیاطی ایجاد اشتغال کند.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس بیان داشت: کارگروهی با همکاری فرمانداری شهرستان تشکیل شده تا با آموزش‌های مناسب،هنرمندان ما بتوانند در رشته صنایع دستی محصولاتی تولید کنند که علاوه بر حفظ صنایع دستی گذشتگان بتوانیم با نیازهای روز جامعه و کیفیت بسیار مناسب برای کشورهای دیگر منطبق باشد .

وی ادامه داد: این صنایع با کیفیت بالا و با توجه به پتانسیل بسیار خوب صنایع دستی اقوام مختلف شهرستان در آینده نزدیک در بازارهای جهانی به عنوان صادرات عرضه شود. 

آق آتابای درباره جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس ابراز کرد: دومین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام در گنبدکاووس از 4 تا 7 آذر ماه امسال در سالن المپیک این شهرستان با حضور استان‌های مختلف کشور و میهمانانی از کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

 

حضور 20 قوم مختلف کشور در جشنواره بین‌المللی اقوام در گنبدکاووس

وی یادآور شد: این جشنواره شامل خانه‌های روستایی و عشایری،غرفه های صنایع دستی،غرفه‌های فروش سوغات شهرهای مختلف کشورمان و اجرای موسیقی و آداب و رسوم آیینی است.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس خاطر نشان کرد: امسال برگزاری این جشنوارۀ با هفته وحدت تقارن دارد و تلاش داریم با برنامه‌های شاد و آیینی اقوام مختلف این وحدت و همدلی را در گنبدکاووس با حضور گروه‌های مختلف انسجام دهیم.

وی اضافه کرد: تاکنون 20 گروه از اقوام مختلف اعلام آمادگی کردند که از این تعداد 7 گروه از استان گلستان و 13 گروه از استان‌های آذربایجان شرقی، بوشهر، چهارمحال بختیاری، خراسان شمالی،خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، سنندج، مازندران و غیره در قالب 308 نفر در گنبدکاووس اجرای موسیقی و آداب و رسوم آیینی خواهند داشت.

آق‌آتابای گفت: 24 سیاه چادر و خانه‌های بوم گردی از استان‌های کرمانشاه، ایلام، اصفهان، یزد، گلستان، چهار محال بختیاری و سایر استان ها در این جشنواره برپا خواهد شد که از این تعداد 5 خانه بوم‌گردی و 19 سیاه چادر است.

 

برپایی 64 غرفه صنایع‌دستی کشور در نمایشگاه بین‌المللی اقوام در گنبدکاووس

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس درباره غرفه‌های صنایع دستی بیان داشت: برای این بخش 64 غرفه در نظر گرفته شده که تاکنون 27 غرفه توسط شهرهای مختلف رزرو شده و اگر تعداد متقاضیان افزایش یابد بخشی از غرفه‌های سوغات را به این حوزه اختصاص خواهیم داد.

وی افزود: کمیته‌های مختلفی مانند کمیته امنیت و ترافیک، نمایشگاهی، بین الملل، ارزیابی، فنی و غیره با همکاری رئیس کارگروه این جشنواره و فرماندار ویژه شهرستان بر کار جشنواره نظارت خواهند داشت.

آق‌آتابای اظهار کرد: در کنار غرفه روابط عمومی امسال فضایی را برای خبرنگاران در نظر گرفتیم تا بتوانند فعالیت‌های خبری خود را در اسرع وقت و با امکانات مورد نیاز در این جشنواره انجام دهند.

انتهای پیام/ تسنیم

ارسال نظر

آخرین اخبار