معرفی کتاب

«دکتر سیدمجیدحسینی» که چندی پیش با سفرنامه جنجالی و پُرحاشیه «هاروارد مک دونالد» بحث های بسیاری را در فضای فرهنگی و ادبی کشور به ویژه در فضای مجازی برانگیخته بود، به تازگی کتابی مبتنی بر پست های مفصل خود در شبکه اینستاگرام تحت عنوان «اینستالوژی» منتشر کرد.

اینستالوژی: نگاه معکوس اینستاگرامی به روح زندگی

به گزارش گلستان 24 ؛ کتاب «اینستالوژی» نوشته دکتر سیدمجید حسینی که به تازگی در مراسمی با حضور نویسنده رونمایی شد، حالا در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز با استقبال چشمگیری روبرو شده است.

حسینی طی سال های اخیر نزدیک به 2000 پُست در اینستاگرام منتشر کرده که اکثریت قریب به اتفاق این پُست های مفصل که همچون پاره گفتار هایی ساختار کتاب جدید حسینی را برساخته اند، به شدت از زاویه دید خاص وی به قلم آمده؛ زاویه دیدی که در مرزی میانه یک روانکاو، یک استاد دانشگاه و یک بچه مذهبی ایستاده است.

حسینی که از چندی پیش به عنوان استاد علوم سیاسی در دانشگاه تهران مشغول تدریس به دانشجویان نیز هست، در جای جای این کتاب و حتی برخی دیگر از نوشته هایش در نشریه «روایت»، سعی کرده این میانه ایستادن را تعریف کند، چیزی به نام انسان مرزی. کتاب جدید حسینی به نام «اینستالوژی»، با دغدغه تعریف یک انسان مرزی از همه چیز حرف زده، از معانی کوچک در حوضچه آب دانشکده هنری زیبا تا ترومای شیعه و مذاکرات هسته ای میان عقل و دل!

«اینستالوژی» توسط انتشارات «آرما» به طبع رسیده و فارغ از نسخه کاغذی و چاپی «اینستالوژی» را می توان حتی به صورت اینترنتی از طریق سایت «چارسوق» خریداری کرد.

حسینی در یکی از پست های استعاری و جذابی که به دو زبان فارسی و انگلیسی در اینستاگرام و حالا در کتاب جدیدش آورده، عکسی از اعدام یک ژنرال نازی را منتشر کرده و ذیل اش نوشته است: "گاهی هم جرمی کرده ای باید تیرباران ات کنند، مثل یک ژنرال نازی باید تاوان جنایت بدهی، یا اصلا دادگاه بی گناه محکوم ات کرده؛ اما تو آماده ای برای تیرباران، اصلاً تمام قدرتت اینست که سربلند باشی در مجازات، کسی آخ از تو نشنود، کسی ترس و تحقیر را در وجودت نبیند، از کسی کمک نخواهی، مثل یک کوه، ایستاده تیر باران شوی، و تو خوب می ایستی، سر بلند، مغرور، باج به شغال نمی دهی، تا جوخه اعدام مقابلت می ایستد؛ فقط یک لحظه می شکنی: اینکه یک دوست در جوخه اعدام تو عضو است."

 

نگاهی به «ایسنتالوژی»؛ نخستین کتاب اینستاگرامی ایران

 

و این تنها یکی از پُست هایی است که در کنار یک هزار و نهصد و نود و نه پُستی که معمولاً طولانی تر از این پُست اند، کتاب «اینستالوژی» حسینی را تشکیل داده است.

با این همه، با آغاز بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و عرضه گسترده «اینستالوژی» در این نمایشگاه که آنچنان که پیش تر نیز اشاره شد، با استقبال بسیار خوبی نیز از سوی مخاطبین نمایشگاه روبرو شده، حسینی با ابراز خوشحالی نسبت به این استقبال اعلام کرد: "چون تا به حال کتابی مبتنی بر اینستاگرام و روح جدیدی که دارد به فارسی منتشر نشده ، این می شود اولی... ."

بر این اساس، «سیّدمجید حسینی» در صفحه اینستاگرامش با اشاره به این حضور در نمایشگاه کتاب، نوشت: "بالاخره کتاب «اینستالوژی» امروز منتشر شد؛ شاید اندازه من نباشد که اولین کتاب اینستاگرامی را نوشته باشم؛ اما به هرحال چون تا به حال کتابی مبتنی بر اینستاگرام و روح جدیدی که دارد به فارسی منتشر نشده، این می شود اولی، نشر «آرما» هم که ناشر تمیز و دقیق و مرتبیست، منت گذاشته و کتاب را یک ماهه منتشر کرده، از آن مهم تر وزارت محترم ارشاد یک هفته ای به کتاب مجوز داده؛ همه اینها لطف آنهاست و کار هرچه بدی دارد مال من است.

حسینی در ادامه این پُست اینستاگرامی آورده: "از امروز غرفه نشر «آرما» در راهرو 32 غرفه 20 نمایشگاه بین المللی کتاب، «اینستالوژی» را می فروشد" و در پایان با طنز همیشگی اش اضافه می کند: "امیدوارم ناشر ورشکست نکند و پشیمان نشود؛ ضمناً از طریق سایت «چهارسوق» هم می توان کتاب را با پُست دریافت کرد" و در انتها آدرس این سایت را نیز ضمیمه کرده است: www.4soooq.ir

نگاهی به «ایسنتالوژی»؛ نخستین کتاب اینستاگرامی ایراندکتر سیّدمجید حسینی متولد 1358 در مشهد، نویسنده و روزنامه‌نگار و مدیرعامل موسسه نشرشهر از 16 دی 1392 تاکنون است. او دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران دارد و در همین دانشگاه به سمت استادی مشغول است.

حسینی، مؤسس مرکز کانون‌های فرهنگ و اندیشه دانشگاه‌ها (کفا)، مشاور رسانه‌ای شهردار تهران در زمان محمدباقر قالیباف، مدیر عامل سابق گروه مجلات همشهری بود. وی نشریات مانند سینما 24، داستان، الف، دانستنیها، بچه‌ها و ... را به انتشار رسانده است. او همچنین پیش از «اینستالوژی»، انتشار دو کتاب به نام‌های «اعترافات شهر خدا» و «سفرنامه هاروارد مک دونالد» را در کارنامه خود دارد.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار