رئیس اداره محیط زیست شهرستان های بندرترکمن:

یکی از دوستداران حیات وحش یک بهله پرنده شکاری مصدوم از گونه "سارگپه" را به اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن در غرب گلستان تحویل داد تا تیمارداری و مراقبت شود.

"سارگپه" مصدوم به محیط زیست غرب گلستان تحویل شد

به گزارش گلستان 24، رئیس اداره محیط زیست شهرستان های بندرترکمن اظهار کرد: این پرنده از ناحیه چنگال و بال راست دچار مصدوم شد که پس از ثبت اطلاعات مورفولوژیکی و بیومتری به اداره امور حیات وحش اداره کل محیط زیست استان انتقال یافت.

علی بیانی اعلام کرد: با هدف ارتقای سطح مشارکت و تشویق شهروندان برای کمک به حیات وحش از دوستداران و حامیانی که این گونه پرندگان را به محیط زیست تحویل می دهند، قدردانی می شود.

وی از مردم خواست که در صورت مشاهده هرگونه حیات وحش مصدوم یا بیمار مراتب را از طریق تلفن ۱۵۴۰ به ادارات محیط زیست شهرستان های استان اطلاع دهند.

گلستان از معدود تنفس گاه های گونه های مختلف گیاهی و جانوری ایران است، این استان به عنوان ایرانی کوچک از کوه، دریا، جنگل، دشت و بیابان به صورت یکجا برخوردار است که به گفته مسئولان محیط زیست ۱۱۴ گونه پرنده مهاجر در این منطقه زمستان گذرانی و بعضا زادآوری می کنند.

سارگپه ها پرندگانی شکاری از راسته شاهین سانان هستند که در تیره قوشیان قرار می گیرد.

کورکورها، عقاب ها، قوش ها، سنقرها و کرکس ها نیز در این تیره قرار دارند، این تیره از پرندگان شکاری، روز زی بوده و گوشتخوار هستند.

سارگپه ها بال هایی پهن، گردنی کوتاه، سر نسبتا گرد و دم کوتاهتری نسبت به عقاب ها دارند؛ نر و ماده سارگپه هم شکل و غالبا روی درختان و یا صخره ها آشیانه می سازد.

زیستگاه های حوزه شهرستان ترکمن در شمال غرب استان گلستان همه ساله میزبان این پرندگان با ارزش است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار