سرپرست استانداری گلستان:

سرپرست استانداری گلستان از عملکرد بانک‌ها در تعلل در اعطای تسهیلات بانکی به سیل‌زدگان انتقاد کرد.

عملکرد بانک‌ها در اعطای تسهیلات بانکی به سیل‌زدگان ضعیف بود

به گزارش گلستان۲۴؛ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گلستان، میرمحمد غراوی در برنامه گفتگو شبکه سراسری خبر سیما با موضوع عملکرد و مشکلات مناطق سیل‌زده و با حضور عزیزالله مهدیان معاون بنیاد مسکن، با بیان اینکه ارزیابی تمامی 17 هزار 800 واحد مسکونی خسارت‌دیده از سیلاب استان صورت گرفته است، اظهار کرد: پرونده بازسازی و بهسازی 10 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی استان تشکیل شده است که 5 هزار و 482 پرونده به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات بهسازی ارسال شده است.

وی با انتقاد از تعلل بانک‌های استان تصریح کرد: از این تعداد تنها 259 پرونده برای پرداخت تسهیلات به مرحله انعقاد قرارداد رسید که البته از بانک‌ها می‌خواهیم با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته توسط بنیاد مسکن روند انعقاد قرارداد و پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب‌دیده را تسریع کنند.

غراوی گفت: هم اکنون بانک‌های استان با وجود ارزیابی صورت گرفته از سوی فرمانداری‌ها و کارشناسان فنی بنیاد مسکن استان، اقدام به ارزیابی مجدد از واحدهای آسیب دیده و پرونده‌های ارسال می‌کند که اگر همین روند طی شود قطعا زمان ساخت را از دست می‌دهیم.
سرپرست استانداری گلستان افزود: در حال حاضر 90 واحد مسکونی در مرحله پِی‌کنی، 46 واحد در مرحله فونداسیون، 10 واحد مرحله ستون، و دو واحد آماده تحویل هستند و تلاش داریم تا پیش از فصل سرما مراحل ساخت و بهسازی واحدهای مسکونی را انجام دهیم.
وی یادآور شد: در حال حاضر 400 تن سیمان و هزار تن میله‌گرد در اختیار استان قرار گرفته و تلاش داریم برای بهسازی و بازسازی سیمان رایگان تامین شود.
سرپرست استانداری گلستان با اشاره به خسارات بخش کشاورزی و مصوبه هیات دولت مبنی برپرداخت هرچه سریع‌تر این خسارات به واحدهای زراعی و باغی، خاطرنشان کرد: محصول 97 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان صددرصد تخریب شده و در مرحله اول 351 پرونده برای 559 همکتار اراضی زراعی و باغی تشکیل شده و 2 میلیارد و 35 میلیون تومان پرداخت شده و روند پرداخت‌ها ادامه دارد و در مرحله دوم نیز که شامل زمین‌های زراعی و باغی و مزارع پرورش ماهی می‌شود به میزان 23 میلیارد و 800 میلیون تومان پرونده تشکیل شده که باید پس از ثبت در سامانه «سجاد»، 11 میلیارد و 900 میلیون تومان پرداخت شود.
غراوی یادآور شد: تمامی اقدامات دستگاه‌های اجرایی، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات، کمک‌های مردمی و در مجموع هر اقدامی که در مناطق سیل‌زده اجام می‌شود باید در سامانه سجاد (سامانه جامع امداد و بازسازی دولت) ثبت شود.
وی با اشاره به وضعیت خاک مناطق شرقی استان و برداشت‌هایی که از جنگل طی سالیان گذشته صورت گرفته، گفت: این وضعیت باعث شده رسوبات این زمین‌ها در اثر بارندگی‌ها به سمت سدها حرکت کنند و پشت سدها و اراضی پایین دست را آسیب بزنند که البته طرح‌های آبخیرداری جهاد کشاورزی در کاهش این روند موثر بوده اما باید با کاشت درختان مثمر در اراضی شیب‌دار ضمن حفاظت از خاک، از رسوب‌گذاری رودخانه ها در پشت سد ها نیز جلوگیری کنیم.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار